Затверджено протокол «Фізіологічні пологи»

27 січня 2022 о 14:41
3686

Наказом МОЗ України від 26.01.2022 р. № 170 відповідно до статті 14¹ Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров’я», пунктів 2.4 розділу ІІ та 3.5 розділу ІІІ Методики розробки та впровадження медичних стандартів медичної допомоги на засадах доказової медицини, затвердженої наказом Міністерства охорони здоров’я України від 28 вересня 2012 р. № 751, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 29 листопада 2012 р. за № 2001/22313, абзацу п’ятнадцятого підпункту 10 пункту 4 та пункту 8 Положення про Міністерство охорони здоров’я України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 р. № 267 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 24 січня 2020 р. № 90), затверджено Уніфікований клінічний протокол первинної, вторинної (спеціалізованої), третинної (високоспеціалізованої) медичної допомоги «Фізіологічні пологи», що додається.

Про протокол

На сучасному етапі організації акушерської допомоги в Україні оптимальним є проведення фізіологічних пологів в умовах акушерського стаціонару із забезпеченням права роділлі на залучення близьких для підтримки під час пологів.

Основною метою надання допомоги під час пологів є забезпечення безпеки для жінки та дитини при мінімальному втручанні до фізіологічного перебігу пологів. Зважаючи на негативні тенденції щодо зниження показника нормальних пологів упродовж останніх 5 років і, відповідно підвищення показника ускладнених пологів, має місце зростання показників захворюваності та смертності новонароджених.

Означене спонукає робочу групу до створення клінічного протоколу із впровадженням доказових даних, найкращих світових практик щодо ведення нормальних пологів. Робочу групу для розробки медико-технологічних документів за темою «Фізіологічні пологи» створено наказом Міністерства охорони здоров’я України від 18 серпня 2020 р. № 1908 (у редакції наказу Міністерства охорони здоров’я України від 18 травня 2021 р. № 967).

Уніфікований клінічний протокол первинної, вторинної (спеціалізованої), третинної (високоспеціалізованої) медичної допомоги (УКПМД) «Фізіологічні пологи» розроблений на основі Клінічної настанови «Фізіологічні пологи», основна мета якої — забезпечення оптимальних умов для пологів із застосуванням профілактичних технологій щодо їх ускладнення, що вплине на зменшення материнських та перинатальних ускладнень.

Обґрунтування та положення УКПМД базуються на доказах та рекомендаціях клінічної настанови, розробленої на основі наступних прототипів:

  1. NICE CG 190. Intrapartum care for healthy women and babies. 2014.
  2. WHO. Pregnancy, childbirth, postpartum and newborn care: a guide for essential practice, 3rd ed. 2015.

Основною метою надання допомоги під час пологів є безпека для жінки та дитини при мінімальному втручанні до фізіологічного перебігу пологів. Крім того, на сучасному етапі організації акушерської допомоги в Україні оптимальним є проведення фізіологічних пологів в умовах акушерського стаціонару із забезпеченням права роділлі на залучення близьких з метою підтримки її під час пологів.

Протокол не стосується будь-якої специфічної нозологічної форми, а являє собою сучасні рекомендації щодо проведення фізіологічних пологів.

Коди стану або захворювання

НК 025:2021 «Класифікатор хвороб та споріднених проблем охорони здоров’я»: О80 Пологи одноплідні, спонтанне розродження.

Для кого призначений протокол

Протокол призначено для:

  • керівників закладів охорони здоров’я та їх заступників;
  • фізичних осіб — підприємців, які одержали ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики та надають медичну допомогу відповідного виду;
  • лікарів-акушерів-гінекологів;
  • лікарів загальної практики — сімейної медицини;
  • лікарів-анестезіологів;
  • лікарів-неонатологів;
  • медичних сестер;
  • акушерок;
  • студентів закладів вищої медичної освіти;
  • лікарів-інтернів;
  • організаторів охорони здоров’я.

Мета протоколу

Забезпечити якість, ефективність та рівні можливості доступу до проведення пологів природним шляхом без ускладнень для матері та новонародженого.

Дата складання протоколу: 2021 р.

Дата перегляду протоколу: 2025 р.

Державному підприємству «Державний експертний центр Міністерства охорони здоров’я України» (М.М. Бабенко) доручено забезпечити внесення Уніфікованого клінічного протоколу первинної, вторинної (спеціалізованої), третинної (високоспеціалізованої) медичної допомоги «Фізіологічні пологи» до Реєстру медико-технологічних документів зі стандартизації медичної допомоги.

Контроль за виконанням цього наказу покладено на заступника міністра І.В. Микичак.

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами moz.gov.ua