Первинні імунодефіцити: затверджено стандарти медичної допомоги

5 січня 2022 о 13:13
1000

Наказом МОЗ України від 31.12.2021 р. № 2952 відповідно до статті 14¹ Закону України «Основи законодавства України  про охорону здоров’я», пунктів 2.4 розділу ІІ та 3.5 розділу ІІІ Методики розробки та впровадження медичних стандартів медичної допомоги на засадах доказової медицини, затвердженої наказом Міністерства охорони здоров’я України від 28 вересня 2012 р. № 751, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 29 листопада 2012 р. за № 2001/22313, підпункту 10 пункту 4 та пункту 8 Положення про Міністерство охорони здоров’я України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 р. № 267 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 24 січня 2020 р. № 90), затверджено Стандарти медичної допомоги «Діагностика та лікування первинних імунодефіцитів», що додаються, та додаток 1, додаток 2, додаток 3, додаток 4 і додаток 5 до цих Стандартів.

Положення стандарту медичної допомоги

У документі йдеться, що лікарі різних спеціальностей мають бути обізнані щодо основних клінічних проявів первинних імунодефіцитів з метою їх ранньої підозри та направлення до лікарів імунологів/лікарів імунологів дитячих, які здіснюють їх діагностику, призначення подальшого лікування пацієнтів з різними первинними імунодефіцитами (Додатки 1, 2).

Медична допомога пацієнтам з первинними імунодефіцитами потребує міждисциплінарної співпраці та інтегрованого ведення хворих мультидисциплінарною командою фахівців, до якої мають бути включені лікарі загальної практики — сімейної медицини, педіатри, терапевти, пульмонологи, гастроентерологи, гематологи-онкологи, дерматологи, ревматологи, інфекціоністи, отоларингологи, неврологи, ендокринологи та інші фахівці, де облік та основне ведення здіснюється лікарями імунологами/лікарями імунологами дитячими.

Обґрунтування

Зазначається, що рання діагностика та початок лікування пацієнтів з первинним імунодефіцитом сприяє попередженню інвалідизації та передчасної смерті пацієнтів. Ефективні системи комунікації, які відповідають конкретним потребам окремих осіб, є найважливішими для забезпечення своєчасної діагностики, направлення та лікування пацієнтів. Пацієнти з первинними імунодефіцитами повинні бути впевнені, що усі спеціалісти охорони здоров’я, які беруть участь у їх лікуванні, добре спілкуються між собою і з ними. Завдяки розширенню масштабів просвітницьких заходів щодо первинних імунодефіцитів за останні роки в багатьох країнах зафіксовано зростання частоти діагностики, а також деяке скорочення діагностичної затримки між виявленням симптомів і встановленням діагнозу.

Державному підприємству «Державний експертний центр Міністерства охорони здоров’я України» (М.М. Бабенко) доручено забезпечити внесення Стандартів медичної допомоги «Діагностика та лікування первинних імунодефіцитів» до Реєстру медико-технологічних документів зі стандартизації медичної допомоги.

Контроль за виконанням цього наказу покладено на заступника Міністра І.В. Микичак.

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами moz.gov.ua