В Україні почав циркулювати вірус грипу. За інформацією Центру громадського здоров’я, серед лабораторних зразків уже виділили віруси типів A(H3), A(H3N2) та В. Загалом із 4 жовтня по 26 грудня 2021 р. на грип та гострі респіраторні вірусні інфекції (ГРВІ) захворіли 2,8 млн українців, 38,3 % з яких — діти віком до 17 років. Летальних випадків унаслідок грипу не зареєстровано.
Профілактика грипу
Уже понад 60 років найефективнішим способом профілактики грипу є сезонне щеплення.
Міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко пояснив: «Щороку виробники вакцин адаптують імунобіологічні препарати до штамів грипу, які циркулюють саме в даний період, тому вчасна вакцинація захистить вас від тяжкого перебігу хвороби та її наслідків».
Щеплення від грипу можна й потрібно робити впродовж усього епідемічного сезону: з жовтня по квітень. Вакцинуватися можуть діти віком старше 6 міс і дорослі, які не мають протипоказань.
Важливо: щеплення від грипу мають передусім отримувати особи з груп медичного та професійного ризику:
- вагітні;
- діти віком від 6 міс;
- особи віком старше 60 років;
- пацієнти з хронічними захворюваннями;
- медичні працівники, вчителі, вихователі, військовослужбовці та інші.
Дітям віком до 9 років, які раніше не були вакциновані від грипу й не мали підтверджених випадків захворювання на грип, потрібні дві дози вакцини з інтервалом в один місяць. Усім іншим — одна.
За даними Центру громадського здоров’я, з початку епідсезону в Україні від грипу вакцинувалися 113 818 осіб, з них 64 722 — із груп медичного та професійного ризику.
Забезпеченість вакцинами
«Цього року Україна безкоштовно отримала 30 тис. доз вакцин корейського виробництва для профілактики грипу серед медичних працівників. Вакцини отримані завдяки участі в механізмі PIVI. Також коштом держбюджету закуплено понад 180 тис. доз вакцини від грипу виробництва Франції та Нідерландів, які використовуються для вакцинації від грипу осіб із груп ризику, зокрема військових, педагогів, медпрацівників та осіб віком від 60 років», — наголосив В. Ляшко.
Міністр закликав осіб із зазначених категорій не зволікати і звертатися до медичного закладу для отримання захисту.
Щеплення від грипу є особливо важливим в умовах пандемії COVID-19, адже значно підвищується ризик подвійного інфікування й тяжкого перебігу. Це може створити додаткове навантаження на систему охорони здоров’я.
Що ж робити в разі, якщо ви захворіли? Не займатися самолікуванням і обов’язково звернутися до свого сімейного лікаря. Якщо ви відчуваєте симптоми гострої респіраторної вірусної інфекції, уникайте місць скупчення людей, більше відпочивайте, мийте руки, пийте більше води і повноцінно харчуйтеся. Бережіть себе і будьте здорові!
Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.
Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами moz.gov.ua