Серед ускладнень коронавірусної хвороби COVID-19 у дослідженнях все частіше називають тромбоз.
Ознаки, симптоми та фактори ризику
Для початку варто розібратися, про що йдеться. Тромбоз — це стан, при якому у людини утворюються згустки крові в судинах, тобто тромби. Залежно від місця їх утворення тромбоз може бути венозним чи артеріальним.
Найчастіше тромби утворюються у глибокій вені ноги та можуть пересуватися по кровоносних судинах й потрапляти у легені (тромбоемболія легеневої артерії — ТЕЛА). Тромбоз глибоких вен та ТЕЛА потенційно можуть призвести до смерті.
До ознак і симптомів тромбозу належать біль та/або чутливість у литці або стегні, набряк ноги, стопи або литки, почервоніння та/або помітна зміна кольору тіла.
Задишка, часте дихання, біль у грудях, швидкий пульс, запаморочення та/або втрата свідомості можуть бути ознаками та симптомами тромбоемболії легеневої артерії.
До факторів ризику утворення тромбів відносять куріння, прийом протизаплідних пігулок, варикозне розширення вен, малорухливий спосіб життя, ожиріння, вагітність, вживання алкоголю тощо. Крім того, до факторів утворення тромбів належать тривале перебування на лікарняному ліжку, хірургічні операції, онкологічні захворювання, випадки тромбозів у родині.
Зв’язок із COVID-19
Наразі все частіше з’являються наукові підтвердження порушення функції згортання крові, яка призводить до утворення тромбів, у хворих на COVID-19. Окремі дослідження стверджують, що тромбоемболія легеневої артерії наявна у більше половини померлих внаслідок COVID-19.
Ще одне дослідження, яке провели у Франції та Нідерландах, свідчить, що близько 20–30% пацієнтів, які важко перенесли коронавірусну хворобу, мають тромботичні ускладнення.
Механізми утворення тромбів у хворих на COVID-19 все ще вивчаються, оскільки різні тромби формуються різними шляхами. Це може бути своєрідна захисна реакція організму на COVID-19. Інша гіпотеза полягає в тому, що SARS-CoV-2 атакує ендотеліальні клітини (клітини, що вистилають судини), які відповідають за протидію утворенню тромбів.
Попри те, що питання утворення тромбів у хворих на COVID-19 досі вивчається, методи його лікування та профілактики є доказовими та відомими лікарям.
У будь-якому разі тромбоз у хворих на COVID-19 — доволі поширене явище, яке може мати незворотні наслідки для життя людини.
Вакцинація та тромбоз
Вакцинація проти COVID-19 мінімізує ризик тяжкого перебігу коронавірусної хвороби та смерті.
Водночас у ЗМІ можна побачити як багато фейків, так і справжніх повідомлень про зв’язок вакцинації та тромбозу.
Наразі відомо, що щеплення вакциною AstraZeneca в надзвичайно рідкісних випадках може бути пов’язане з розвитком тромбозу. Наразі мова йде про можливий зв’язок! А не про доведений. Йдеться про одну людину із 50 тис. віком до 50 років, тобто вірогідність становить 0,002%, та про одну людину на 100 тис. віком від 50 років — вірогідність 0,001%.
У той самий час частота утворення тромбів як у разі тяжкого, так і легкого перебігу COVID-19 значно вища, ніж така, викликана вакцинацією.
Саме тому ризик тромбозу внаслідок перенесеної хвороби є в рази вищим та не є зіставним із можливим ризиком розвитку тромбозу від вакцинації, яка, між іншим, надійно захищає людину від цього та інших негативних наслідків коронавірусної хвороби.
Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.
Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами moz.gov.ua