Підозра на поліомієліт: що робити лікарю

27 жовтня 2021 о 10:48
927

Дії лікаря

Якщо ви підозрюєте в пацієнта (незалежно від його віку) поліомієліт, ваш заклад охорони здоров’я (далі — лікувальний заклад) зобов’язаний повідомити про це територіальний Центр контролю та профілактики хвороб (ЦКПХ).

Йдеться про:

  • випадки гострого в’ялого паралічу (ГВП);
  • «гарячі випадки» ГВП;
  • випадки, які мають клінічний перебіг, подібний до поліомієліту

Дії ЦКПХ:

  1. Протягом 24 год повідомляти Міністерство охорони здоров’я України для подальшого інформування Всесвітньої організації охорони здоров’я.
  2. Проводити епідеміологічне розслідування в осередку підозрілого випадку та разом із працівниками лікувального закладу визначати коло контактних осіб (діти віком до 5 років).

Дії лікувального закладу:

  1. Здійснювати вакцинацію проти поліомієліту:
    • контактних осіб, які не мають щеплень проти поліомієліту;
    • осіб, що щеплені з порушенням Календаря щеплень;
    • осіб, які не мали даних про щеплення.
  1. Відбирати в кожної особи з підозрою на поліомієліт два зразки калу з інтервалом у 24 год (не пізніше 14 днів після початку паралічу).
  2. Відбирати в кожного з трьох прямих контактів (бажано в дітей віком до 5 років, які не мають щеплення або щепленні не повністю, які проживають у тому самому будинку або поблизу до випадку ГВП) по одному зразку калу та забезпечує доставку зразків до вірусологічної лабораторії територіального Центру контролю та профілактики хвороб (обласного, міського) протягом 72 год.

ЦКПХ та лікувальний заклад:

забезпечують дотримання умов «холодового ланцюга» при зберіганні і транспортуванні зразків до лабораторії.

Що в цей час відбувається з пацієнтом?

Людину з підозрою на поліомієліт необхідно терміново ізолювати та госпіталізувати до інфекційного відділення для подальшого уточнення діагнозу та симптоматичного лікування — при його підтвердженні. Водночас варто зауважити, що лікування від поліомієліту не існує. Єдиний захист від цієї хвороби — вакцинація.

6 доз профілактичних щеплень (у віці 2 міс, 4 міс, 6 міс, 18 міс, 6 років і 14 років) достатньо для формування пожиттєвого імунітету від поліомієліту.

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами facebook.com/moz.ukr