Вакцинація медиків та осіб віком 60+: відбулися круглі столи у 4 областях

26 жовтня 2021 о 11:01
575

В Україні триває серія круглих столів, спрямованих на підвищення охоплення вакцинацією проти COVID-19 медичних працівників та осіб віком від 60 років «Адвокація на підтримку стратегій із вакцинації проти COVID-19 згідно з Дорожньою картою та їх виконання в Україні». 18–21 жовтня 2021 р. вони відбулися у містах Суми, Полтава, Кропивницький, Черкаси.

Про круглі столи

Завданням круглих столів є висвітлення прикладів успішної співпраці між владою, медичною спільнотою та громадськістю з питань вакцинації від COVID-19 пріоритетних груп  — медпрацівників і осіб віком 60+, та розробити спільні рекомендації для підвищення прихильності до вакцинації від COVID-19 населення області.

Учасники круглого столу: керівництво області, представники Міністерства охорони здоров’я, Бюро ВООЗ в Україні, Центру громадського здоров’я (ЦГЗ), Національної технічної групи експертів з питань імунопрофілактики (НТГЕІ), Державного експертного центру (ДЕЦ), лікарі, представники регіональних громадських організацій.

Обговорення

Під час круглого столу з відеозверненнями виступили міністр охорони здоров’я України Віктор Ляшко та голова Бюро ВООЗ в Україні др. Ярно Хабіхт, які закликали сторони об’єднати зусилля для підвищення охоплення щепленнями від COVID-19 громадян України, перш за все, в пріоритетних групах та у віддалених населених пунктах країни.

Виступаючи на круглих столах, Вусала Аллахвердієва, технічний експерт Бюро ВООЗ в Україні, наголосила, що  для досягнення цілі повністю вакцинувати до кінця 2021 р. 40% населення,  необхідно проводити вакцинацію темпами вищими за ті, що були продемонстровані в серпні. На сьогодні це найкращі темпи, якщо дивитися помісячне охоплення. Важливо, щоб дози, якими вакцинують українців, до кінця року були призначені в першу чергу для населення похилого віку. Наразі літні люди, на жаль, не мають пріоритету.

Олександра Каркіщенко, аналітик інформаційно-статистичної звітності щодо перебігу вакцинальної кампанії проти COVID-19 при МОЗ України, відзначила, що обмін думками в рамках круглих столів сприяє збільшенню кількості щеплень. Вона наголосила, що є чітка мета провести 48 млн щеплень до кінця року.

«Таким чином, ми розраховуємо планову кількість щеплень на кожен день. Станом на 20 жовтня планова кількість щеплень становила 225 тис. Україна цей показник перевиконала: проведено 251 тис. щеплень. З початку вакцинальної кампанії найвищий рівень охоплення щепленнями на 100 тис. населення демонструє місто Київ, яке перевищує середнє значення по Україні майже у 2 рази. Відразу за лідером — Київська і Полтавська області. Найнижчі рівні охоплення наразі в Івано-Франківській, Волинській, Закарпатській та Рівненській областях. Охоплення щепленнями категорії віком 60+ в Україні становить 23,9% (1 доза) та 19,7% (2 дози). Якщо говорити про охоплення щепленнями категорії медиків, то їх усього по Україні щеплено 1 дозою 83%, 2 дозами — 69%», — повідомила О. Каркіщенко.

Тетяна Башкатова, директор Департаменту фармаконагляду Державного експертного центру МОЗ України, у своєму виступі наголосила, що за даними фармаконагляду в Україні, профіль безпеки вакцин проти COVID-19, що використовуються в Україні, сприятливий. Користь переважає над ризиком. Частота випадків несприятливих подій після імунізації (НППІ) не перевищує 0,1%, що відповідає світовим даним.

Ситуація у Сумській області 

У Сумській області двома дозами вакциновано 17,8% населення. Серед населення віком старше 60 років повністю вакциновані лише 19,7%. Особи похилого віку становлять 27% від населення області, і вони отримали лише 29% введеної вакцини. Це підтверджує тенденцію, що літні люди, на жаль, мають малий пріоритет щодо вакцинації.

Щодо інших пріоритетних категорій щодо вакцинації, то серед медиків однією дозою щеплені 81% осіб, двома дозами — 64%.

Заступник начальника управління охорони здоров’я Сумської облдержадміністрації Галина Хомета під час круглого столу в м.Суми наголосила: «Одним з успішних кейсів є робота центрів масової вакцинації. Досвід показує, що центри масової вакцинації, які розміщені з урахуванням всіх логістичних процесів, зацікавленості населення, стабільно працюють з моменту створення. Так, у нас був створений Центр вакцинації на базі розважального центру «Київ» і в теперішній час цей центр стабільно проводить 200–350 щеплень на добу».

Ситуація у Полтавській області

У Полтавській обл. двома дозами вакциновано 22,2% від загального населення. Особи віком від 60 років становлять 29,5% усіх вакцинованих двома дозами. У категорії медичних працівників в області однією дозою щеплено 79%, двома дозами — 70%. Полтавська область є лідером за охопленням щепленнями серед освітян: однією дозою щеплено 87% та двома дозами — 68%.

«На підвищення рівня вакцинації впливає використання в єдиному інформаційно-комунікаційному просторі області різних форм і методів заохочення до щеплень. Це усне та друковане слово, використання соціальних мереж і використання звернень до населення відомих на Полтавщині осіб: це і сімейні лікарі, які на своїх власних сторінках з використанням аватарки «я вакцинований» власним прикладом закликають людей до вакцинації; так і проведення різноманітних флешмобів», — зазначила Ніна Дурдикулієва, директор обласного Центру громадського здоров’я.

Ситуація у Кіровоградській області

Особливістю Кіровоградщини є невелика щільність населення. Це переважно сільське населення, що ускладнює проведення організованих кампаній з вакцинації. Тому актуальність круглого столу в тому, щоб місцева влада та громадськість знайшли шляхи, як допомогти медикам підвищити охоплення вакцинацією в пріоритетних групах та віддалених населених пунктах.

Наразі в Кіровоградській обл. двома дозами вакциновано 14,5% від загального населення області. Серед населення віком старше 60 років повністю вакциновані лише 17,7%. Особи похилого віку становлять 25,3% населення області, і вони отримали лише 30% введеної вакцини.

Охоплення щепленням в категорії медиків в Кіровоградській області становить 52% (одна доза) та 41% (дві дози).

Заступник голови Кіровоградської обласної державної адміністрації Андрій Лісота під час круглого столу зазначив: «Ми працюємо із головами райдержадміністрацій, із головами громад, також через пошту зараз працюємо з пенсіонерами, готуємо виїзди заступників голів громад та людей, знаних на своїх територія, щоб вони доводили до населення важливість вакцинації. Це і пряма робота зі старостами. У нас розроблений алгоритм роботи з населенням».

Модератор круглого столу Тимофій Бадіков, виконавчий директор ГС «Коаліція за вакцинацію», закликав ділитися досвідом між об’єднаннями територіальних громад (ОТГ) щодо успішного досвіду вакцинації.

Голова Онуфріївської територіальної громади Віталій Берез розповів, що досягнуті громадою результати вакцинації — це командна робота і розуміння того, що вакцинування — це наше майбутнє. В ОТГ були встановлені білборди, в газетах, у фейсбуці, всюди людей було поінформовано, де можна щепитися, номери телефонів, в який час. Проведена робота з територіальними центрами, із соціальним захистом, з геріатричним будинком — це що стосується осіб похилого віку. Проведена робота з освітянами, їх було заохочено: стовідсотково вакцинована школа отримує комп’ютерне обладнання. Наразі результат 66,7% вакцинованого населення, і громада рухається далі в цьому напрямку.

Ситуація у Черкаській області

У Черкаській області двома дозами щеплень охоплені 19,7% населення. Серед населення віком старше 60 років повністю вакциновані лише 24%. Особи похилого віку становлять 26% від населення області, однак вони отримали лише 31% введеної вакцини. Це вищий результат порівняно з іншими регіонами, і Черкаській області варто поділитися своїм досвідом міжсекторальної співпраці. Наприклад, в області листоноші долучилися до поширення листівок з адресами центрів вакцинації.

Серед медичних працівників області однією дозою щеплено 91%, двома дозами — 75%.

Як зазначила Тетяна Боднар, заступник начальника управління — начальник відділу Черкаської облдержадміністрації з організації надання медичної допомоги дорослому населенню, матерям та дітям, таких показників охоплення літнього населення в області медична галузь не досягла б самостійно. Щоденно проводяться онлайн-наради з керівниками центрів первинної медико-санітарної допомоги, опрацьовуються щоденні та щотижневі плани, ставляться цілі для виконання. Профільний заступник голови облдержадміністрації підбиває підсумки виконаної роботи не тільки з центрами первинної ланки, а й з керівниками райдержадміністрацій. До цієї роботи щодня долучається голова облдержадміністрації. Щодня кожен керівник територіальної громади звітує перед профільним заступником про охоплення вакцинацією населення, яке проживає на його території. Це тісна співпраця і спільне планування подальших кроків.

Висновки  

Учасники круглих столів дійшли згоди, що необхідно долучати керівництво ОТГ до активної роботи з громадою, проводити зустрічі із залученням місцевих лікарів, давати відповіді на запитання, що хвилюють, поширювати інформацію про місця вакцинації.

Круглі столи проводяться в рамках Адвокаційної кампанії Всесвітньої організації охорони здоров’я у співпраці з Міністерством охорони здоров’я, громадською спілкою «Коаліція за вакцинацію» за підтримки Європейського Союзу, спрямованої на підвищення прихильності українців до вакцинації від COVID-19.

Проведення наступних заходів заплановане на 26–29 жовтня в містах Чернівці, Івано-Франківськ, Львів, Ужгород.

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами moz.gov.ua