Вакцинація від COVID-19 та перебіг захворювання

18 жовтня 2021 о 14:36
1044

В умовах стрімкого поширення коронавірусної хвороби в Україні єдиним способом захиститися від тяжкої форми хвороби та смерті від неї є вакцинація. Про це на брифінгу 18 жовтня 2021 р. в Києві заявив заступник міністра охорони здоров’я — головний державний санітарний лікар України Ігор Кузін.

«97,1% осіб, яких госпіталізували з COVID-19 у вересні в Україні, були невакцинованими, тобто не отримали двох доз антиковідної вакцини»,  —  зазначив він.

Ситуація за минулий тиждень

Лише за минулий тиждень в країні виявили понад 105 тис. нових випадків захворювання, що на 11% більше, ніж тижнем раніше. Наразі 57% ліжок, призначених для лікування хворих на коронавірусну хворобу, зайняті. За минулий тиждень COVID-19 забрав життя 2300 українців, що на 22% більше, ніж тижнем раніше.

При цьому переважна більшість нових випадків захворювання спричинена мутованим штамом «дельта». Хвороба, спричинена цим штамом, є тяжчою за своїм перебігом: більше пацієнтів потребують лікування у відділеннях інтенсивної терапії та неінвазивної чи інвазивної штучної вентиляції легень, заявив на брифінгу завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Національного медичного університету ім. О.О. Богомольця, президент Асоціації анестезіологів України Сергій Дубров.

Переваги вакцинації

Лікар також підкреслив, що єдиним способом уникнути інтенсивної терапії та смерті, є вакцинація від COVID-19.

«Нещодавно опубліковані дані Центрів з контролю та профілактики захворювань США, які показують, що ризик померти у невакцинованих у 11 разів вищий, ніж в осіб, які отримали дві дози вакцини. Ризик захворіти в 6 разів вищий у невакцинованих порівняно з тими, хто отримав дві дози вакцини», — додав він.

Станом на 18 жовтня 2021 р. принаймні одну дозу антиковідної вакцини отримали 7,9 млн українців, двома дозами щеплено понад 6,4 млн. Серед пріоритетних груп на сьогодні принаймні однією дозою вакциновано 82% медичних працівників, 81% працівників сфери освіти та 95% військових.

Водночас рівень вакцинації серед осіб літнього віку, які є основною групою ризику тяжкого перебігу COVID-19, залишається низьким. Принаймні однією дозою вакциновано лише 23% або трохи більше ніж 2 млн осіб віком від 60 років.

Особливості перебігу в осіб літнього віку

І. Кузін зазначив, що 8 із 10 людей, які померли від COVID-19 в Україні за весь період пандемії, були саме особи віком старше 60 років.

«За весь час пандемії в Україні 53% летальних випадків серед хворих на COVID-19 припадає на вікову групу 70+. Ще майже 29% випадків смерті зафіксовано серед українців віком 60–69 років»,  – уточнив заступник міністра.

Інший учасник брифінгу — директор КНП «Бориспільський міський центр первинної медико-санітарної допомоги» Євгеній Черенок додав, що вони ведуть власну статистику захворюваності у своєму закладі: «Рік тому відсоток захворювань на коронавірусну хворобу серед осіб віком від 60 років становив близько 13–14%, зараз цей показник становить 27–28%».

Лікар також підкреслив, що хронічні хвороби, які часто відмічають в осіб літнього віку, наприклад сезонна чи побутова алергія, бронхіальна астма, серцево-судинні захворювання, цукровий діабет, онкологічні та аутоімунні хвороби, не є протипоказаннями до вакцинації. Навпаки, саме вони роблять людину найбільш вразливою до ковіду, підвищують ризик госпіталізації та смерті від нього.

Особам віком від 60 років варто якнайшвидше записатися на щеплення в найближчий пункт чи центр вакцинації та не ризикувати здоров’ям та життям. Щоб літнім людям було ще зручніше вакцинуватися, тимчасові пункти щеплення зараз відкривають у відділеннях Укрпошти. За останні тижні вже понад 30 тис. пенсіонерів отримали в них щеплення від COVID-19.

Заступник міністра охорони здоров’я також нагадав, що 21 жовтня набувають чинності нові правила поїздок між регіонами громадським транспортом. Для поїздок між областями потрібно буде надати один із таких документів: жовтий чи зелений цифровий COVID-сертифікат в «Дії», паперове міжнародне свідоцтво про вакцинацію, паперову довідку про отримання однієї дози щеплення або негативний результат ПЛР-тесту або експрес-тесту на COVID-19, які діятимуть 72 год від часу здавання матеріалу на аналіз.

Ці правила не застосовуватимуться до міського, міжміського та внутрішньообласного сполучення та до неповнолітніх пасажирів.

Нагадаємо, що для того, щоб щепитися від COVID-19, не потрібна декларація з сімейним лікарем, не треба робити попередніх тестів чи аналізів. Достатньо просто записатися на вакцинацію, взяти із собою паспорт та ідентифікаційний код та отримати щеплення.

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами moz.gov.ua