МОЗ пропонує розширити перелік осіб, які підлягають обов’язковій вакцинації від COVID-19

18 жовтня 2021 о 12:47
1858

Міністерством охорони здоров’я України на громадське обговорення пропонується проєкт наказу Міністерства охорони здоров’я України «Про затвердження змін до Переліку професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов’язковим профілактичним щепленням», що розроблений відповідно до статті 12 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб», з метою забезпечення епідемічного благополуччя населення України, попередження інфекцій, керованих засобами специфічної профілактики, зокрема гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.

Мета

Проєкт наказу Міністерства охорони здоров’я України «Про затвердження змін до Переліку професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов’язковим профілактичним щепленням» (далі – проєкт акта) розроблений з метою забезпечення епідемічного благополуччя населення України, попередження інфекцій, керованих засобами специфічної профілактики, зокрема гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 (далі — COVID-19).

Обґрунтування необхідності прийняття акта

В Україні наразі спостерігається стрімке погіршення епідемічної ситуації, пов’язаної з поширення COVID-19. За останній тиждень зареєстровано 94 900 нових підтверджених випадків COVID-19, що на 47% більше, ніж минулого тижня. З початку вересня 2021 р. тижневі темпи приросту захворюваності в середньому становлять 46% (36–68%), що є загрозливим показником. Реєструється не тільки збільшення кількості нових випадків, але й зростає частота виявлення серед усіх протестованих зразків методом полімеразної ланцюгової реакції та експрес-тестів на визначення антигену коронавірусу SARS-CoV-2. Якщо на початку вересня відсоток позитивних випадків становив 4,5%, то наразі цей показник зріс у 3 рази і становить 14,6%. Рівень госпіталізації осіб із підозрілим та підтвердженим випадком COVID-19 на 100 тис. населення на початку вересня становив у середньому 13 випадків на 100 тис. населення, наразі цей показник зріс у 4 рази і становить 54 випадки на 100 тис. населення. Дана ситуація підвищує ризики появи критичного навантаження на систему охорони здоров’я та збільшує ймовірність нестабільної роботи об’єктів критичної інфраструктури на території України. При цьому Україна нарощує темпи вакцинації проти COVID-19. Зокрема, у липні 2021 р. було зроблено 2,9 млн, у серпні – 3,6 млн, у вересні – 3,5 млн щеплень. Збільшення обсягів вакцинації збільшує частку захищеного населення України.

Відповідно до статті 12 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» працівники окремих професій, виробництв та організацій, діяльність яких може призвести до зараження цих працівників та (або) поширення ними інфекційних хвороб, підлягають обов’язковим профілактичним щепленням також проти інших відповідних інфекційних хвороб. У разі відмови або ухилення від обов’язкових профілактичних щеплень у порядку, встановленому законом, ці працівники відсторонюються від виконання зазначених видів робіт. Перелік професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов’язковим профілактичним щепленням проти інших відповідних інфекційних хвороб, встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров’я.

Відповідно до Календаря профілактичних щеплень, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров’я України від 16 вересня 2011 р. № 595, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 10 жовтня 2011 р. за № 1159/19897, обов’язковим профілактичним щепленням для запобігання поширенню інших інфекційних захворювань підлягають окремі категорії працівників у зв’язку з особливостями виробництва або виконуваної ними роботи. У разі загрози виникнення особливо небезпечної інфекційної хвороби або масового поширення небезпечної інфекційної хвороби на відповідних територіях та об’єктах можуть проводитися обов’язкові профілактичні щеплення проти цієї інфекційної хвороби.

Європейський суд з прав людини у квітні 2021 р. підтвердив положення національного законодавства, що обов’язкова вакцинація є законною і може бути необхідною в демократичних суспільствах та не протирічить Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. Метою вакцинації є захист кожної людини проти серйозних хвороб через вакцинацію чи колективний імунітет.

Міністерство охорони здоров’я України на виконання статті 12 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» наказом від 4 жовтня 2021 р. № 2153, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 7 жовтня 2021 р. за № 1306/36928, затвердило Перелік професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов’язковим профілактичним щепленням (далі – Перелік). Переліком передбачено, що обов’язковим профілактичним щепленням проти COVID-19 на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України COVID-19, підлягають працівники:

  1. Центральних органів виконавчої влади та їх територіальних органів.
  2. Місцевих державних адміністрацій та їх структурних підрозділів.
  3. Закладів вищої, післядипломної, фахової передвищої, професійної (професійно-технічної), загальної середньої, у тому числі спеціальних, дошкільної, позашкільної освіти, закладів спеціалізованої освіти та наукових установ незалежно від типу та форми власності.

На сьогодні в умовах пандемії необхідно забезпечити безперебійну роботу усіх об’єктів критичної інфраструктури, працівники яких мають високий ризик інфікування COVID-19 через часті контакти з різними верствами населення. Враховуючи вищезазначене, з метою забезпечення епідемічного благополуччя населення України, попередження інфекцій, керованих засобами специфічної профілактики, Міністерство охорони здоров’я України пропонує внести зміни до Переліку, передбачивши обов’язкові профілактичні щеплення проти COVID-19 для працівників інших об’єктів критичної інфраструктури.

Основні положення проєкту акта

Проєкт акта передбачає внесення змін до Переліку, передбачивши обов’язкові профілактичні щеплення проти COVID-19 для працівників:

  • підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління центральних органів виконавчої влади;
  • установ і закладів, що надають соціальні послуги, закладів захисту прав дітей, реабілітаційних закладів;
  • підприємств, установ та організацій, включених до Переліку об’єктів державної власності, що мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 4 березня 2015 р. № 83.

Куди надавати пропозиції

Пропозиції та зауваження до проєкту наказу просимо надсилати протягом 10 днів з дати публікації на адресу МОЗ України у письмовому або електронному вигляді за адресою: вул. Грушевського, 7, м. Київ, 01601, тел.: (044) 200-08-11, e-mail: [email protected].

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами moz.gov.ua