Верховна Рада ухвалила законопроєкт про договори керованого доступу

21 вересня 2021 о 16:09
771

21 вересня 2021 р. Верховна Рада України у другому читанні прийняла законопроєкт № 4662, який удосконалює доступ пацієнтів до інноваційних лікарських препаратів за рахунок бюджетних коштів із застосуванням процедур договорів керованого доступу (ДКД). Законопроєкт спільно напрацювали Комітет Верховної Ради України з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування та Комітет Верховної Ради України з питань економічного розвитку.

Мета  

Ухвалення цього документа має допомогти пацієнтам із захворюваннями, що мають тяжкий, хронічний перебіг, загрожують життю та потребують довічного і, як правило, дороговартісного лікування.

Про законопроєкт

Законопроєкт впроваджує новий механізм закупівель інноваційних препаратів для лікування тяжких хронічних захворювань. Відтепер держава буде напряму домовлятися з виробниками стосовно доступу до  лікарських засобів. Це потенційно дасть змогу отримати нижчі ціни. Перелік ліків, які можуть закуповуватися за договорами керованого доступу, погоджуватиме Кабінет Міністрів після їх аналізу та оцінки з боку Департаменту оцінки медичних технологій Державного експертного центру МОЗ.

Інструмент дозволяє МОЗ створювати переговорні групи та домовлятися про особливі умови: обсяги закупівлі, термін угоди, умови постачання/моніторингу та знижки.

Механізм ДКД пілотуватиметься в Україні протягом 3 років для оцінки ефективності його використання в національному контексті. У разі якісного відпрацювання усіх процедур цей механізм буде застосовуватися на постійній основі.

Аналогічний механізм закупівель вже багато років діє в багатьох країнах світу, таких як США, Велика Британія, Польща тощо, і допомагає мільйонам тяжкохворих громадян.

Про договори керованого доступу

ДКД — це спеціальні договори між власником реєстраційного посвідчення на лікарський засіб (уповноваженим ним представником) та платником медичних послуг/розпорядником бюджетних коштів, що укладаються за результатами переговорів та дають змогу забезпечити доступ пацієнтів до інноваційних медичних технологій — схем діагностики, профілактики, лікування.

Процедури ДКД використовуються переважно для забезпечення більш швидкого доступу до нових потенційно вигідних технологій охорони здоров’я, для отримання найкращого показника «витрати-ефективність» та забезпечення доступності дороговартісних лікарських засобів для більшої кількості пацієнтів.

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами moz.gov.ua