Як повідомляло наше видання , у 2011 р. завершується виконання Загальнодержавної програми протидії захворюванню на туберкульоз у 2007–2011 роках, затвердженої Законом України від 8 лютого 2007 р. № 648-V. У зв’язку із закінченням дії програми та на виконання Закону України «Про боротьбу із захворюванням на туберкульоз» Міністерством охорони здоров’я України розроблена Концепція Загальнодержавної програми протидії захворюванню на туберкульоз у 2012–2016 роках (далі — Програма).
За чотирирічний період реалізації заходів діючої програми вдалося досягти певних позитивних зрушень, а саме: зниження захворюваності на туберкульоз серед загального населення на 17,8% та зниження смертності від туберкульозу — на 24,7%.
Але є певні проблеми. Зокрема, викликає стурбованість ситуація з мультирезистентними та ВІЛ-асоційованими формами туберкульозу. За оцінками ВООЗ, мультирезистентну форму туберкульозу в Україні мають 16% хворих із новими випадками та 44% — із повторними випадками туберкульозу, що становить близько 7 тис. хворих. У країні реєструють випадки майже невиліковного туберкульозу з розширеною медикаментозною резистентністю, кількість яких стрімко збільшується. Одночасно зі зростаючою епідемією ВІЛ/СНІДу, що має тенденцію до генералізації через статевий шлях передачі, швидко збільшується і частка пацієнтів із ко-інфекцією туберкульоз/ВІЛ, кількість яких у 2010 р. становила 11% загального числа хворих із новими випадками туберкульозу.
У зв’язку з цим виникла нагальна потреба у розробці нової Програми, спрямованої на запобігання поширенню туберкульозу.
Виконання Програми дасть змогу досягти Цілей Розвитку Тисячоліття як складової національної довгострокової стратегії розвитку, а саме обмеження поширення ВІЛ-інфекції/СНІДу і туберкульозу і започаткування тенденції до скорочення їх масштабів, знизивши захворюваність та смертність від туберкульозу відповідно до 64,0 та 14,0 випадків на 100 тис. населення.
Реалізація нової Програми також дасть змогу зменшити частку пацієнтів із мультирезистентним туберкульозом серед нових випадків захворювання, забезпечити виліковування 70% хворих з новими випадками туберкульозу, забезпечити 100% хворих з новими випадками мультирезистентного туберкульозу повноцінним лікуванням, покращити доступ до лікування вразливих груп населення шляхом впровадження ДОТС (Directly Observed Treatment Short course — DOTS)-стратегії в усіх регіонах України, стабілізувати рівень смертності від ко-інфекції туберкульоз/ВІЛ на 10% шляхом забезпечення мультидисциплінарного підходу надання медичної допомоги цим пацієнтам, і головне — забезпечити якісне надання медичних послуг на рівні первинної медичної ланки (у тому числі покращити виявлення туберкульозу за допомогою мікроскопічного дослідження мокротиння).
Концепцію нової Програми погоджено із заінтересованими міністерствами, враховано надані ними пропозиції та зауваження. Наразі підготовлено проект розпорядження Кабінету Міністрів України «Про схвалення Концепції Загальнодержавної програми протидії захворюванню на туберкульоз у 2012–2016 роках».
Прес-служба «Українського медичного часопису»
за матеріалами www.moz.gov.ua