Безпечне перебування на сонці: прості правила

15 липня 2021 о 11:32
2033

Шкіра — це орган, що найбільше піддається впливу ультрафіолетового (УФ)-випромінювання довкілля. Про це нагадують у Центрі громадського здоров’я МОЗ України та зазначають, що вплив УФ-променів може спричиняти появу еритем, сонячних опіків, старіння шкіри, меланом тощо.

Еритема та сонячний опік проявляються як гострі реакції шкіри на надмірну кількість ультрафіолету. Під дією сонячної радіації судини розширюються та збільшується об’єм крові у дермі, тому виникає еритема (запальний процес на шкірі чи слизових оболонках, що проявляється почервонінням).

Невелика еритема чи легке почервоніння шкіри, що спричиняє мінімальна кількість УФ-променів, також залежить від типу шкіри, її товщини, кількості меланіну в епідермісі, вироблення меланіну після перебування на сонці та інтенсивності випромінювання.

Крім того, здатність УФ-променів спричиняти еритему залежить від довжини хвиль випромінювання, що виражається як «спектр дії». Він зазвичай знаходиться в діапазоні UVB-променів.

Ознаки сонячного опіку

Людина, у якої виявлено сонячний опік, відчуває біль, її шкіра є червоною та гарячою на дотик. Також серед симптомів виділяють: набряк, невеликі пухирі, наповнені рідиною, що можуть лопнути, головний біль, лихоманку, нудоту та втому (у разі сильного опіку), очі, що болять та сльозяться.

Слід пам’ятати, що будь-яка частина тіла, навіть мочки вух, губи, шкіра голови — можуть зазнати опіків. Зазвичай, такі пошкодження  з’являються протягом кількох годин після впливу УФ-променів. Протягом кількох днів тіло може почати відновлюватися самостійно, відшаровуючи пошкоджений верхній шар шкіри. Деякий час після цього шкіра у місці опіку може мати незвичний колір та малюнок. Сильний опік може загоюватися кілька днів.

Коли треба звернутися до лікаря

Необхідно обов’язково звернутися до лікаря, якщо:

  • через сонячний опік утворюються пухирі, що покривають велику частину всього тіла;
  • пухирі виникають на обличчі, руках або статевих органах;
  • виникає сильний набряк у місці опіку;
  • є ознаки інфекції: біль, гній або червоні смуги біля відкритих пухирів тощо;
  • немає покращень упродовж кількох днів.

Слід звернутися до екстреної медичної допомоги, якщо у хворого відмічають лихоманку, непритомність, зневоднення.

Кожна людина може запобігти сонячним опікам та пов’язаним із ними станам, захистивши власну шкіру, особливо, перебуваючи на свіжому повітрі, навіть у похмурі дні.

Корисні поради щодо захисту

  1. Не перебувайте на сонці з 11:00 до 16:00, коли воно світить найсильніше. Шукайте тінь, де це можливо, якщо не маєте змоги бути у прохолодному приміщенні в цей час.
  2. Не користуйтеся соляріями.
  3. Прикривайте відкриті ділянки тіла. Одяг має приховати ноги, руки та інші частини тіла, що можуть обгоріти. Подумайте про використання спеціально розробленої одежі для захисту від сонця. Перевірте на етикетці фактор захисту від ультрафіолету (UPF), що вказує, наскільки тканина блокує сонячне світло. Чим вище UPF, тим краще.
  4. Часто використовуйте сонцезахисний крем із не менш як 30+ SPF. Наносьте його на відкриті ділянки тіла за 15–30 хв до виходу на вулицю. Не використовуйте сонцезахисні засоби, термін придатності яких закінчився.
  5. Захищайте дітей від сонця. Якщо ви на вулиці, подбайте, аби малюк знаходився у тіні. Не давайте дітям потрапляти під прямі сонячні промені, особливо у спекотні години. До 6 міс не рекомендується наносити сонцезахисний крем. Тому для захисту від сонця можна використовувати одяг або тінь.
  6. Надівайте сонцезахисні окуляри (із захистом від UVA- і UVB-променів) та капелюх із широкими полями, щоб прикрити обличчя, вуха та шию.
  7. Деякі лікарські засоби (певні антибіотики, ретиноїди тощо) можуть спричиняти підвищену чутливість до сонця. Проконсультуйтеся з лікарем щодо таких побічних ефектів.

Інтенсивне та багаторазове перебування на сонці, а також неодноразові опіки прискорюють процеси старіння шкіри та підвищують ризики виникнення раку шкіри та інших захворювань, що уражують цей орган.

Захищайте себе та близьких від надмірного УФ-випромінювання

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами phc.org.ua