Зарплата та соціально-економічний захист медиків: проблеми, що потребують термінового вирішення

17 червня 2021 о 11:03
3577

14 червня 2021 р. відбулася зустріч Вікторії Коваль, голови Професійної спілки працівників охорони здоров’я України, та Віктором Ляшко, міністром охорони здоров’я України.

Під час зустрічі було зазначено, що Профспілка працівників охорони здоров’я України вкрай стурбована ситуацією, що склалася в галузі, зокрема навколо питань:

  • недостатнього фінансового забезпечення (з квітня 2021 р.) закладів охорони здоров’я, які уклали з Національною службою здоров’я України (НСЗУ) договори про медичне обслуговування населення;
  • порушення трудових прав працівників:
  • скорочення персоналу;
  • несвоєчасної та не в повному обсязі виплати заробітної плати (в тому числі доплат, пов’язаних із наданням медичної допомоги хворим на COVID-19);
  • незабезпеченості коштами видатків для виплати відпускних з урахуванням доплат за роботу з хворими на COVID-19;
  • тривалого зволікання з вирішенням колективного трудового спору між Профспілкою та Кабінетом Міністрів України;
  • неукладення Галузевої угоди.

Для надання доступної та якісної медичної допомоги населенню, усунення соціальної напруги в трудових колективах закладів охорони здоров’я потребують першочергового вирішення питання щодо:

І. Законодавчого закріплення гарантій для соціально-економічного захисту працівників галузі

1.1. Укладення Галузевої угоди у сфері охорони здоров’я (відновлення роботи комісії з ведення колективних переговорів)

1.2. Відновлення засідань примирної комісії у колективному трудовому спорі між Профспілкою та Кабінетом Міністрів України (визначення представника Уряду у спорі від профільного міністерства).

1.3. Затвердження на законодавчому рівні для медпрацівників комунальних некомерційних підприємств:

– нормативів навантаження;

– умов оплати праці, які включатимуть виплату надбавки за вислугу років; тривалість безперервної роботи; за кваліфікаційну категорію; шкідливі умови праці,  допомоги на оздоровлення тощо.

1.4. Розробки та затвердження Державної програми соціально-економічного захисту працівників охорони здоров’я в умовах реформування галузі (працевлаштування, навчання/перенавчання, «місцеві стимули», вихідна допомога при виході на пенсію тощо).

ІІ. Фінансування галузі та оплати праці медпрацівників в умовах реформування та пандемії COVID-19

2.1. Виконання норм Закону України «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення» щодо:

–  фінансування Програми медичних гарантій на рівні не менше 5% ВВП;

– оплати праці медичних працівників з розрахунку не менше ніж 250% середньої заробітної плати в Україні за липень попереднього року.

2.2. Своєчасної та в повному обсязі виплати заробітної плати працівникам комунальних закладів, в тому числі погашення заборгованості  у 2021 р.

2.3. Недопущення зниження рівня заробітної плати працівників та скорочення медперсоналу через недофінансування КНП, які уклали договори про медичне обслуговування населення з НСЗУ.

2.4. Своєчасної оплати праці медичних та інших працівників, безпосередньо зайнятих на роботах з ліквідації гострої респіраторної хвороби COVID-19.

2.5. Відновлення з 1 квітня 2021 р. перехідного фінансового забезпечення комплексного надання медичних послуг закладами охорони здоров’я.

2.6.Забезпечення державним фінансуванням психіатричних та протитуберкульозних  закладів; служби крові; судово-медичної експертизи.

2.7. Визначення джерел фінансування: медпрацівників, залучених до роботи у військоматах на час призову; профілактичних медичних оглядів; пільгових пенсій.

2.8. Перегляду в бік підвищення тарифів та коригувальних коефіцієнтів на медичні послуги (приведення їх до ринкової, економічно-обґрунтованої  вартості медичної послуги) з обов’язковим визначенням питомої ваги витрат на заробітну плату.

2.9. Передбачення у тарифах на послуги:

– первинної медичної допомоги коригувального коефіцієнту 1,25 за обслуговування сільського населення;

– спеціалізованої амбулаторної та стаціонарної медичної допомоги коригувального коефіцієнту 1,25 за роботу в гірській місцевості.

2.10. Належного фінансового забезпечення заходів щодо проведення вакцинації від гострої респіраторної хвороби COVID-19.

2.11. Відновлення системи санітарно-епідеміологічного нагляду та підготовки лікарів-епідеміологів; забезпечення державного фінансування лабораторних центрів МОЗ України.

ІІІ. Охорони праці

3.1. Поліпшення якості та організації:

–  епідрозслідувань захворювання на COVID-19 медичних працівників;

– розслідувань випадків гострих професійних захворювань у медичних працівників, які безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації гострої респіраторної хвороби COVID-19.

3.2. Забезпечити розробку нових галузевих норм (або поновлення скасованих) щодо безплатної видачі спецодягу, спецвзуття та інших засобів індивідуального захисту працівникам закладів охорони здоров’я.

3.3. Відмінити наказ МОЗ України від 08.06.2018 р. № 1097 «Про визнання таким, що втратив чинність, наказу Міністерства охорони здоров’я України від 23 березня 1993 року № 54» та підготувати проєкт постанови КМ України для відновлення права на доплати за шкідливі умови праці за результатами атестації робочих місць працівникам медичної освіти.

Наприкінці зустрічі В. Коваль висловила сподівання на підтримку у вирішенні питань, зазначених вище, з боку нового керівництва МОЗ України, яке, за словами В. Ляшка, готове чути різні погляди, знаходити компроміси та рухатися далі.

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Редакція журналу «Український медичний часопис»