Відповідно до Закону України вiд 15.11.2001 р. № 2789-III «Про попередження насильства в сім’ї», у Житомирській області введено примусову корекційну роботу з особами, що вчинили насильство в сім’ї. З цією метою затверджено обласну програму психологічної корекції поведінки таких осіб.
Корекційні програми в регіоні впроваджуватиме обласна мультидисциплінарна група, до складу якої увійшли 12 спеціалістів: соціальний педагог, соціальний психолог, лікар-психотерапевт, правознавець та ін. 17 листопада 2011 р. відбувся семінар-навчання для районних (міських) мультидисциплінарних груп щодо впровадження корекційної програми на районному (міському) рівні для осіб, які вчинили насильство в сім’ї. Учасники семінару отримали консультаційну допомогу щодо різних аспектів перших кроків впровадження таких програм.
Допомоги, перш за все психологічної, потребують також сім’ї, діти в яких скоїли злочин. На засіданні колегії Житомирської обласної державної адміністрації відбулося обговорення питання про заходи щодо пропаганди й підтримки здорового способу життя, подолання проблеми дитячої злочинності в районах і містах області.
За підсумками колегії у Лугинському районі відбулася виїзна нарада, присвячена питанням профілактики злочинності та правопорушень серед неповнолітніх. На нараді обговорювалися причини скоєння злочинів дітьми. Лише 20% сімей в області, діти з яких скоїли злочин, перебували на обліку у центрах соціальних служб як такі, що опинилися у складних життєвих обставинах. Решту вважали цілком благополучними. За допомогою до соціальних служб або шкільних психологів такі сім’ї не зверталися, хоча, як виявилося, мали суттєві прорахунки у вихованні дітей.
Сім’я в сучасних умовах втрачає виховний вплив на дітей. Причиною цьому є відсутність вільного часу у батьків внаслідок зайнятості на роботі або, як часто трапляється у сільській місцевості, їхній виїзд за кордон для утримання родини. Заміною батьківської уваги для дітей стали телебачення, інтернет, комп’ютерні ігри, які часто продукують у дитячій свідомості культ насильства, жорстокості, агресії.
Актуальним є раннє виявлення проблемних сімей для надання своєчасної психологічної, педагогічної, соціально-медичної, юридично-правової допомоги у вирішенні складних ситуацій, профілактична робота як з дітьми, так і з батьками.
На нараді обговорювалися пропозиції щодо активізації профілактичної роботи в районі, наприклад відновлення роботи лекторів із правового виховання дітей, організації психолого-педагогічних лекційно-тренінгових занять для батьків, об’єднання зусиль усіх установ, організацій, закладів, які працюють із різними категоріями сімей та дітей.
Прес-служба «Українського медичного часопису»
за матеріалами www.zhitomir-region.gov.ua