COVID-19: нові варіанти вірусу викликають занепокоєння

25 травня 2021 о 15:05
1305

З 25 лютого 2021 р. ВООЗ диференціює варіанти SARS-CoV-2, що мають найбільше значення для громадського здоров’я, як:

  • варіант, що представляє інтерес (Variant of Interest, VOI);
  • варіант, що викликає занепокоєння (Variant of Concern, VOC).

Варіанти SARS-CoV-2 регулярно оцінюють за тим, чи призводять вони до змін у трансмісивності (передаваності), клінічній картині й тяжкості перебігу захворювання, або чи потребують зміни заходів реагування. Національні органи влади також можуть визначати інші варіанти, що представляють інтерес чи викликають занепокоєння, на місцевому рівні.

4 види викликають занепокоєння

Станом на 18 травня 2021 р. у консультації з Робочою групою з вивчення еволюції вірусу SARS-CoV-2 ВООЗ оголосило 4 варіанти SARS-CoV-2 такими, що викликають занепокоєння:

  • B.1.1.7 — «британський» штам;
  • B.1.351 — «південноафриканський» штам;
  • P.1 — «бразильський» штам;
  • B.1.617 — «індійський» штам.

Зокрема, «індійський штам» до 12 травня був визначений таким, що представляє інтерес. За даними станом на 12 травня 2021 р., цей варіант виявили у 49 країнах, а вже 18 травня 2021 р. — у понад 60 країнах.

Що відомо про «індійський штам»?

Віруси лінії B.1.617 були вперше зареєстровані в Індії в жовтні 2020 р. Штам В.1.617 має три сублінії — B.1.617.1, B.1.617.2 і B.1.617.3. Вони відрізняються декількома мутаціями в спайк-білку, а також поширеністю виявлення в усьому світі.

Ймовірно, штам має вищі показники передаваності. Потенційний вплив цього штаму на ефективність вакцин або лікарських засобів чи ризики повторного інфікування залишаються невизначеними.

Нове збільшення кількості випадків COVID-19 і смертності в Індії поставило питання про потенційну роль циркуляції B.1.617 і його субліній. За оцінкою ВООЗ ситуації в Індії, визначено, що нова хвиля захворюваності і прискорення передачі COVID-19 має кілька потенційних факторів:

  • збільшення частки випадків інфікування мутованими штамами SARS-CoV-2 з потенційно підвищеною трансмісивністю;
  • кілька релігійних і політичних масових заходів, які призвели до скупчень людей;
  • а також недостатнє використання і зниження прихильності до протиепідемічних заходів.

Точний внесок кожного з цих факторів ще не до кінця вивчений.

За межами Індії про найбільшу кількість випадків B.1.617, які були підтверджені секвенуванням, повідомила Велика Британія, а сублінію B.1.617.2 визначено як національний варіант, що викликає занепокоєння.

Наразі ВООЗ рекомендує й далі дотримуватися стандартних протиепідемічних заходів із профілактики та контролю інфекцій у медичних закладах і інших заходів із боротьби з хворобою. Наявні дані свідчать, що вакцинація від COVID-19 і всі перевірені заходи, ймовірно, залишаться ефективними проти B.1.617 й інших визначених VОС і VOI.

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами phc.org.ua