Актуальність
Інгібітори холінестерази — група лікарських засобів, які рекомендовані для лікування пацієнтів з хворобою Альцгеймера. Однак вплив вказаних препаратів на когнітивні функції залишається дискусійним питанням. Донині проведено лише декілька досліджень, в яких вивчалися їх довготривалі ефекти. У новій роботі за участю співробітників Каролінського інституту (Karolinska Institutet), Швеція, та Університету Умео (Umeå University), Швеція, доведено позитивний довготривалий вплив згаданих препаратів. Встановлено, що застосування інгібіторів холінестерази в довготривалій перспективі сприяє збереженню когнітивного потенціалу та зниженню показників смертності протягом 5 років від встановлення діагнозу хвороби Альцгеймера. Статтю опубліковано в журналі «Неврологія» («Neurology») 19 березня 2021 р.
Антихолінестеразні препарати: тривалі ефекти
Хвороба Альцгеймера — нейродегенеративне захворювання, яке нині відмічають у мільйонів пацієнтів у всьому світі. Зокрема, у Швеції близько 100 тис. осіб живуть із таким діагнозом. Більшість таких осіб є віком старше 65 років, рідше хворобу Альцгеймера діагностують у віці близько 50 років. Вартість лікування та догляду за пацієнтами з деменцією відповідає вартості лікування осіб із серцево-судинними захворюваннями і вдвічі перевищує такі при наданні допомоги хворим з онкологічною патологією [1]. Нейродегенеративні явища при хворобі Альцгеймера характеризуються змінами функціональності декількох нейротрансмітерів. Ацетилхолін є одним з них і відіграє ключову роль у підтримці таких когнітивних функцій, як пам’ять, увага і концентрація. У терапії пацієнтів з хворобою Альцгеймера використовують три основні препарати з групи інгібіторів холінестерази: галантамін, донепезил та ривастигмін. Разом з тим ефективність застосування вказаних засобів залишалася предметом дискусій, зважаючи на обмежені дані окремих тривалих клінічних досліджень [2].
У представленій новій роботі здійснено оцінку стану пацієнтів з деменцією, які розпочали прийом антихолінестеразних засобів протягом 3 міс з моменту встановлення діагнозу хвороби Альцгеймера. У роботі використано дані про стан 11 652 пацієнтів з реєстру «SveDem» (Шведський реєстр деменції), які отримували інгібітори холінестерази, а також контрольної групи — 5826 осіб. Мета — оцінити можливість зв’язку між прийомом інгібіторів холінестерази з більш повільним зниженням когнітивних функцій при деменції внаслідок хвороби Альцгеймера, а також зниженням ризику розвитку тяжкої деменції або смерті [3].
У середньому протягом 5 років спостереження у 255 пацієнтів зареєстровано розвиток тяжкої деменції, для 6055 пацієнтів (35%) перебіг хвороби завершився фатально. За результатами проведеного аналізу встановлено, що використання антихолінестеразних засобів сприяло утриманню більш високих показників функціонування при оцінці за Короткою шкалою психічного статусу (Mini-mental State Examination, MMSE) при кожному обстеженні (0,13 бала MMSE/рік; 95% довірчий інтервал (ДІ) 0,06–0,20). Підтверджено, що лікування інгібіторами холінестерази пов’язано з більш повільним зниженням когнітивних функцій протягом 5 років та смертності пацієнтів з хворобою Альцгеймера на 27% (0,73; 95% ДІ 0,69–0,77) порівняно з особами контрольної групи.
З-поміж оцінюваних препаратів галантамін чинив найбільш виражений вплив на пізнавальні функції — найнижчий показник смертності (0,71; 95% ДІ 0,65–0,76), нижчий ризик розвитку тяжкої деменції (0,69; 95% ДІ 0,47–1,00) і найбільш виражена протидія зниженню пізнавальних функцій серед вказаних інгібіторів холінестерази — 0,18 бала за шкалою MMSE/рік, 95% ДІ 0,07–0,28. За словами авторів, вказане може бути пов’язано не лише з селективним зворотним інгібуванням ацетилхолінестерази при застосуванні галантаміну, але й прямою стимуляцією нікотинових рецепторів та підвищенням чутливості постсинаптичних рецепторів до ацетилхоліну.
Висновок
У висновках до проведеної роботи дослідники зазначили, що отримані результати переконливо обґрунтовують актуальні рекомендації з використання в терапії осіб з хворобою Альцгеймера інгібіторів холінестерази. Водночас ці дані демонструють, що терапевтичні ефекти від їх призначення зберігаються протягом тривалого часу.
- Birks J.S., Harvey R.J. (2018) Donepezil for dementia due to Alzheimer’s disease. Cochrane Database Syst. Rev., June 18. doi: 10.1002/14651858.CD001190.pub3.
- Nichols E., Szoeke C.E.I., Vollset S.E. et al. (2019) Global, regional, and national burden of Alzheimer’s disease and other dementias, 1990–2016: a systematic analysis for the Global Burden of Disease Study 2016. Lancet Neurol., 18: 88–106. doi: 10.1016/S1474-4422(18)30403-4.
- Xu H., Garcia-Ptacek S., Jönsson L. et al. (2021) Long term effects of cholinesterase inhibitors on cognitive decline and mortality. Neurology, Mar. 19. doi: 10.1212/WNL.0000000000011832.
Н.О. Савельєва-Кулик,
редакція журналу «Український медичний часопис»