14 листопада 2011 р. у Всесвітній день діабету в Києві відбулася прес-конференція на тему: «Інсулінзалежні в Україні: тенденції, проблеми та державні гарантії».
Участь у прес-конференції взяли провідні фахівці з ендокринології та представники громадських організацій.
Микола Гульчій, головний позаштатний спеціаліст Міністерства охорони здоров’я (МОЗ) України зі спеціальності «Ендокринологія», повідомив, що на сьогодні в Україні налічується понад 1,3 млн хворих на цукровий діабет (ЦД), серед них 185 тис. — інсулінзалежні. Але внаслідок низької діагностики цієї хвороби дані не відображають реальної картини, і дійсна кількість людей із ЦД набагато більша. Незважаючи на значну кількість хворих, М. Гучній запевнив, що всі вони забезпечені інсулінами по всіх областях.
З метою покращання виявлення хворих на ЦД МОЗ України підготувало програму «Здоров’я-2020: український вимір» з розділом по ендокринології, спрямовану на запобігання виникненню ЦД та раннє його виявлення, оскільки в Україні проживає багато людей, які навіть не підозрюють, що вони хворі на ЦД.
М. Гульчій відзначив, що програму вже почали впроваджувати з відкриттям у Києві шкіл соціальної адаптації для хворих на ЦД. На разі, МОЗ України готує наказ про відкриття таких шкіл по всій Україні.
Борис Маньковський, член-кореспондент Національної академії медичних наук України, доктор медичних наук, професор, завідувач кафедри діабетології Національної медичної академії післядипломної освіти ім. П.Л. Шупика, відзначив, що з кожним роком кількість людей, хворих на ЦД, збільшується на 7 млн і цього року вона становить понад 360 млн осіб у всьому світі. Кожну 10-ту секунду у світі реєструють два нових випадки захворювання на ЦД, і кожні 10 с від ускладнень, зумовлених цим захворюванням, помирає одна людина. На жаль, у разі ненадання хворому належної медичної допомоги та недотримання ним режиму життя, діабет може призводити до багатьох ускладнень, таких як сліпота, ниркова недостатність та ін. Також діабет є основною причиною нетравматичної ампутації нижніх кінцівок, оскільки основними ускладненнями діабету є ангіо- та нейропатії.
Також Б. Маньковський зазначив, що обов’язково в режим життя хворого на ЦД має включатися проведення щеплень від цілого ряду захворювань, в тому числі й від грипу, адже перебіг та наслідки будь-якої хвороби можуть ускладнитися на фоні діабету.
Наталія Зелінська, завідувач відділом дитячої ендокринології Українського науково-практичного центру ендокринної хірургії МОЗ України, головний дитячий ендокринолог МОЗ України, повідомила, що в Україні на сьогодні налічується близько 8 тис. дітей, хворих на ЦД, які постійно потребують лікування інсуліном. Щороку кількість таких хворих збільшується,особливо серед дітей найменшого віку. На жаль, за останні 10 років кількість таких дітей збільшилася приблизно на 60%. Усі хворі на ЦД діти забезпечені засобами інсулінами та самоконтролю.
Людмила Петренко, президент Міжнародної діабетичної асоціації України, зазначила, що держава має прийняти Закон «Про статус хворого на діабет», основним положенням якого має стати обов’язкове, повне державне забезпечення інсуліном хворих, які його потребують. Представники громадськості будуть звертатися до Президента України з проханням ініціювати такий закон, в якому, на її думку, має бути прописана стовідсоткова гарантія державного забезпечення інсулінами хворих на ЦД.
Прес-служба «Українського медичного часопису»,
фото Сергія Бека