Допомога хворим на туберкульоз у Програмі медичних гарантій

24 березня 2021 о 16:12
4532

На сьогодні Україна є другою країною в Європі та входить до десяти країн світу за найбільшою кількістю випадків захворювання на туберкульоз серед населення. Про це повідомляють у Національній службі здоров’я України (НСЗУ) та підкреслюють, що, зважаючи на актуальність цієї проблеми для України, медичні послуги з діагностики та лікування туберкульозу увійшли до Програми медичних гарантій — переліку послуг, які держава гарантує пацієнту.

Фтизіатрична галузь в Україні потребує змін, особливо впровадження сучасних підходів у лікуванні. У 2021 р. медичну допомогу буде ще більше наближено до пацієнта з туберкульозом.

Трансформація надання допомоги хворим на туберкульоз

Метою трансформації  у наданні медичної допомоги пацієнтам з туберкульозом є підвищення доступності та якості. Медичні послуги для пацієнтів з туберкульозом передбачено пакетами на всіх рівнях надання медичної допомоги. Для кожного з них визначено конкретний перелік діагностичних процедур цього напрямку.

У Програмі медичних гарантій–2021 з’явився новий пакет «Супровід та лікування дорослих та дітей, хворих на туберкульоз, на первинному рівні медичної допомоги».

Надавачі первинної медичної допомоги зможуть підписати з НСЗУ договір на надання допомоги хворим на туберкульоз, це наблизить послугу до пацієнтів і забезпечить безперервність лікування. Після завершення лікування в стаціонарі пацієнти матимуть змогу лікуватися під наглядом свого лікаря в більш комфортних умовах.  Лікар  контролюватиме застосування пацієнтом ліків та результативність лікування.

Туберкульоз на первинці: що входить до пакета

До нового пакету входять контрольоване лікування, моніторинг, нагляд, психосоціальна підтримка хворих. Надавачі первинної медичної допомоги можуть за бажанням обрати такий пакет медичних послуг і отримуватимуть за це додаткову оплату.
До їхніх обов’язків входитиме:

  • динамічне спостереження за станом пацієнта;
  • організація забору біологічного матеріалу для подальшого дослідження в регіональному фтизіопульмонологічному центрі;
  • визначення спільно з пацієнтом моделі лікування на підставі рекомендації лікаря-фтизіатра та лікарів інших спеціальностей у разі супутніх хвороб;
  • організація забезпечення та зберігання протитуберкульозних препаратів. Їх сімейні лікарі отримуватимуть від фтизіопульмонологічних центрів.

Передбачено, що сімейний лікар проводитиме індивідуальну профілактичну роботу з такими пацієнтами. Їх потрібно навчити, як запобігти чи знизити ймовірність зараження туберкульозом інших людей. Також лікарю доведеться співпрацювати із центрами соціальних служб для сім’ї, дітей, молоді, службами у справах дітей, територіальними центрами соціального обслуговування.

Тарифи за супровід туберкульозу на первинці

Тариф на медичні послуги із супроводу і лікування дорослих та дітей, хворих на туберкульоз, на первинному рівні медичної допомоги визначається як капітаційна ставка на місяць, яка становить 775 грн. До тарифу встановлюються коригувальні коефіцієнти відповідно до результату лікування: коефіцієнт 2 — за місяць, в якому пацієнт досяг результату «вилікуваний» і «лікування завершено» за даними електронної системи охорони здоров’я та 0,75 — за кожен місяць, в якому пацієнт продовжує лікування.

Тариф на стаціонарне лікування

У 2021 р. тариф за лікування дорослих та дітей із туберкульозом у стаціонарних та амбулаторних умовах становитиме 40 302 грн на рік. До цього тарифу будуть застосовуватися коригувальні коефіцієнти — за лікування лікарськочутливого туберкульозу та за лікування лікарськостійкого туберкульозу.

Допомогу дорослим та дітям з діагнозом туберкульозу надають 47 спеціалізованих медичних закладів. З ними НСЗУ уклала договори на загальну суму понад 1,2 млрд грн.

Безоплатний пакет на рівні стаціонару

Пацієнт із туберкульозом в межах Програми медичних гарантій отримує безоплатно такі основні послуги:

  • лабораторно-інструментальні дослідження;
  • лікування в амбулаторних  умовах та умовах стаціонару;
  • ліки з Національного переліку, а також ліки, які закуповуються централізовано за бюджетні кошти.

Приклади успішної трансформації на регіональному рівні

Трансформація на регіональному рівні дала змогу перерозподілити кошти, які використовувалися на утримання установи, а не на якісне та швидке лікування пацієнта з туберкульозом. Про якісні зміни у фтизіатричній галузі свідчить робота провідних медичних закладів.

Львівський регіональний фтизіопульмонологічний клінічний лікувально-діагностичний центр (директор Любомир Рак) уклав з НСЗУ договір на 13 груп послуг на загальну суму понад 188 млн грн.

З 2014 р. у Львівській обл. розпочато роботу із скорочення ліжко-місць. У 2014 р. їх налічувалося 1485. На сьогодні у 4 відділеннях Львівського регіонального фтизіопульмонологічного центру 150 ліжок. Нині вони усі зайняті. Їх абсолютно достатньо для регіону. Термін госпіталізації найскладніших випадків становить один місяць.

Пацієнтам доступні сучасні методи обстеження. Заклад обладнано найновітнішою діагностичною медичною апаратурою. Вона дозволяє виявити туберкульоз за 5 год. Про форму і чутливість туберкульозу можна дізнатися у термін до 2 тиж. Раніше така процедура займала мінімум 2 міс.  Далі переводять пацієнтів на амбулаторне лікування. І пацієнти лікуються вдома. Заклад активно співпрацює з міжнародними партнерами. Активно ведеться соціальний супровід пацієнтів для запобігання відриву від лікування на амбулаторному етапі, зокрема за допомогою громадських організацій. Пацієнти повністю забезпечені протитуберкульозними препаратами.

У закладі також лікують пацієнтів з COVID-19. Вже проліковано понад 4 тис. пацієнтів з ковідними (або атиповими) пневмоніями. Середній термін перебування таких хворих — 14 днів.

У 2020 р. завершено реорганізацію фтизіатричної служби на Волині. Реорганізували 4 протитуберкульозні заклади. Тепер стаціонарну допомогу надає один заклад — Волинський обласний фтизіопульмонологічний центр (гендиректор Іван Нискогуз). Заклад уклав договір з НСЗУ на 6 груп послуг на загальну суму понад 50,6 млн грн.
На стаціонарному лікуванні перебувають лише хворі, що виділяють бактерію. Станом на сьогодні їх 74.

У центрі провели оптимізацію медичного персоналу, штату і структури. Завдяки цьому вдалося зекономити кошти і закупити новітнє медичне обладнання, зробити ремонт, обладнати приміщення для комфортного обслуговування маломобільних груп пацієнтів.  Облаштували територію центру. Запровадили медично-інформаційну систему у стаціонарному та диспансерному відділеннях на амбулаторному етапі. Усі випадки захворювання ведуться в електронній системі.

У НСЗУ переконані, що боротьба з туберкульозом в Україні буде значно ефективнішою, якщо державні органи активно співпрацюватимуть з неурядовими організаціями. А висока обізнаність щодо туберкульозу, соціальна мобілізованість дозволять знизити рівень захворюваності у нашій країні.

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Пресслужба «Українського медичного часопису» за матеріалами nszu.gov.ua