2012 р. на Київщині буде оголошено роком медичної галузі. Наразі в районних центрах та містах обласного значення триває робота щодо створення програми фінансування медичних закладів, в якій детально буде розписано: скільки коштів потрібно на ремонт тієї чи іншої лікарні, придбання ліків, діагностичного обладнання, забезпечення харчуванням хворих тощо. До кінця нинішнього року програму буде затверджено на сесії облради. Про це під час засідання колегії Київської облдержадміністрації (ОДА) повідомив голова Київської ОДА Анатолій Присяжнюк. Він закликав керівників органів місцевого самоврядування та райдержадміністрацій для поліпшення матеріально-технічної бази лікувальних закладів залучати позабюджетні кошти.
Спільна робота органів влади, керівників лікувальних закладів та благодійників дає свої результати. Так, на проведення поточних і капітальних ремонтів закладів охорони здоров’я цього року вдалося залучити 11,1 млн грн., що дало змогу провести ремонті роботи у 77 фельдшерсько-акушерських та фельдшерських пунктах, 18 медичних амбулаторіях, 7 дільничних лікарнях, у відділеннях центральних районних та міських лікарень. Завдяки позабюджетним надходженням проведено капітальні ремонти в Обласному психіатрично-наркологічному медичному об’єднанні, Обласному будинку дитини, що в місті Біла Церква, Білоцерківському обласному онкологічному диспансері, Обласній лікарні відновного лікування.
За кошти Державного бюджету вдалося завершити реконструкцію радіологічного корпусу Обласного онкологічного диспансеру та оснастити його сучасним обладнанням, завершити будівництво амбулаторії загальної практики — сімейної медицини в cмт Глеваха Васильківського району, розпочати реконструкцію з добудовою хірургічного корпусу Макарівської центральної районної лікарні, розпочати переоснащення сучасним медичним обладнанням Обласної клінічної лікарні та Броварської центральної районної лікарні.
Також під час колегії голова ОДА повідомив, що в області буде створено сучасний кардіологічний центр. Наразі вже є проект, усі необхідні погодження, навіть проведено тендер на виконання будівельних робіт. Питання фінансування має бути вирішене найближчим часом, і за наявності необхідних коштів будівництво кардіологічного центру можна завершити через рік.
Протягом 9 міс нинішнього року в дорослого населення області зареєстровано 2,2 млн захворювань, що становить 15,7 тис. захворювань на 10 тис. населення. Цей показник практично не змінився порівняно з аналогічним періодом минулого року. Втім, у деяких районах захворюваність залишається високою, що вимагає значного поліпшення роботи зі своєчасного виявлення та лікування хворих. Також в Головному управлінні охорони здоров’я Київської ОДА констатують ріст захворювань серцево-судинної системи, органів травлення, ендокринної системи.
Позитивна тенденція в регіоні спостерігається щодо зниження захворюваності на туберкульоз. Порівняно з минулим роком цей показник знизився на 2,5%. На понад 6% знизилася захворюваність на деструктивні форми туберкульозу. Серед проблем протитуберкульозної служби в Головному управлінні охорони здоров’я Київської ОДА називають забезпечення протитуберкульозними препаратами хворих. Наразі в лікувальних закладах Київщини відсутні протитуберкульозні препарати першого ряду — рифампіцин та піразинамід. Поставка цих ліків можлива лише в грудні. Медична допомога хворим надається за рахунок залишків від поставок минулих років.
Привертає увагу і незадовільна матеріально-технічна база протитуберкульозних закладів. Особливо це стосується стаціонарів центральних районних лікарень, де неможливо створити належні умови для хворих, забезпечити повноцінне їх лікування. На думку керівництва Головного управління охорони здоров’я Київської ОДА, сьогодні необхідно вирішувати питання закриття таких стаціонарів у Рокитнянському, Таращанському, Тетіївському та Ставищанському районах. Лікування хворих цих районів необхідно проводити в обласних протитуберкульозних закладах, для чого потрібно здійснити певні структурні зміни в обласних закладах та зміцнити їхню матеріальну базу. На часі будівництво харчоблоку Обласного тубдиспансеру в Боярці та будівництво там нового терапевтичного корпусу.
Також серед основних проблем, що потребують вирішення, в Головному управлінні охорони здоров’я Київської ОДА називають активізацію роботи щодо проведення загальної диспансеризації населення; створення центрів первинної медико-санітарної допомоги; забезпечення дієвого контролю за дотриманням у лікувально-профілактичних закладах бюджетної дисципліни; отримання лікувально-профілактичними закладами області державних актів на постійне землекористування; проведення поетапного переоснащення лікувально-діагностичним обладнанням лікувально-профілактичних закладів області; створення належних умов для закріплення лікарських кадрів, особливо у сільській місцевості, шляхом забезпечення медичних працівників житлом.
Для забезпечення належного вирішення проблем охорони здоров’я необхідно найближчим часом розробити і затвердити Концепцію розвитку системи охорони здоров’я області на період до 2015 року та Обласну програму «Здоров’я» на період до 2015 року.
За матеріалами www.kmu.gov.ua