Тест-системи на виявлення COVID-19, які використовуються в Україні, здатні виявляти зокрема і новий штам SARS-CoV-2. Адже від початку пандемії за рекомендаціями ВООЗ Україна використовує тест-системи, які визначають РНК вірусу за кількома фрагментами його геному, тож тест працює навіть у разі появи нового штаму. Про це під час брифінгу 22 грудня 2020 р. повідомив заступник міністра охорони здоров’я — головний санітарний лікар України Віктор Ляшко.
«Водночас у кінці грудня Центр громадського здоров’я МОЗ України проведе нараду за участю всіх виробників тест-систем та порекомендує додати нові праймери до тестів, які будуть доступні у кінці року», — додав В. Ляшко.
Про новий штам вірусу
Зазначимо, що 18 грудня 2020 р. урядова Консультативна група з нових і тих, що виникають, загроз респіраторних вірусів у Великій Британії повідомила про значну циркуляцію нового варіанту SARS-CoV-2, ще більш трансмісивного, ніж інші циркулюючі варіанти COVID-19. За повідомленням ВООЗ, новий варіант COVID-19, який визначається множинними мутаціями спайк-білків (білків-шипів), також виявлений у Данії, Нідерландах та Австралії.
В. Ляшко повідомив, що одним із можливих пояснень появи нового варіанту SARS-CoV-2 є довготривала наявність інфекції в організмі людини з імуносупресією, що може призвести до накопичення мутацій із підвищеною швидкістю. Іншим можливим поясненням можуть бути процеси адаптації вірусу у різних сприйнятливих видів тварин, які потім передаються людині. Зокрема, існують дані про схожість шипового протеїну в новому варіанті вірусу зі штамом вірусу, виявленого в норок у Данії.
«З огляду на те, що віруси постійно змінюються та мутують, поява нового варіанту SARS-CoV-2 є очікуваним явищем та не є приводом для занепокоєння. Наразі вже зареєстровано 12 тис. мутацій геному COVID-19, і всі вони коректно визначаються тест-системами, які використовують в Україні. Тому рекомендуємо відкласти необов’язкові поїздки до Великої Британії, а також до інших країн (Данія, Нідерланди, Австралія), у яких фіксується циркуляція нового варіанту COVID-19, та країн «червоного» списку», — зазначив заступник міністра охорони здоров‘я.
Нагадаємо: раніше очільник МОЗ Максим Степанов повідомив, що Міністерство розробило Національний план впровадження вакцини проти COVID-19 і проведення масової вакцинації, яким, зокрема визначено етапи імунізації та основні групи ризику, які потребують першочергового щеплення.
Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.
Пресслужба «Українського медичного часопису» за матеріалами moz.gov.ua