25 жовтня 2011 р. в Укрінформі відбулася прес-конференція, організована Всеукраїнською радою захисту прав та безпеки пацієнтів (далі — Всеукраїнська рада), на тему «Чи можлива «естетична» медицина без жертв та трагічних наслідків?». Учасниками заходу були керівники Департаменту лікувально-профілактичної допомоги Міністерства охорони здоров’я (далі — МОЗ) України, Управління контролю якості медичних послуг МОЗ України, Українського товариства естетичної медицини, Союзу жінок України «За майбутнє дітей».
Як зазначали учасники прес-конференції, естетична медицина — це один із різновидів медичної діяльності, спрямований на усунення патології, що має зовнішні прояви. Така діяльність здійснюється у двох напрямках: нехірургічний (дерматокосметологія) і хірургічний (щелепно-лицева, пластична хірургія тощо).
Як і будь-де в галузі охорони здоров’я, в естетичній медицині мають працювати профільні лікарі-спеціалісти за встановленими клінічними стандартами та протоколами. На жаль, на сьогодні в Україні відсутній як перший, так і другий фактор: не існує ні медичних спеціальностей (дерматокосметолог, пластичний хірург), ні протоколів лікування. Тому у більшості випадків спостерігається відсутність професійного медичного підходу до проблеми пацієнта, а саме: визначення його загального стану на підставі анамнезу, медичного огляду, даних лабораторно-інструментальних досліджень із призначенням загального та місцевого лікування та фіксацією інформації в медичній карті пацієнта. Натомість корекцією косметичних «недоліків» без урахування вищенаведених даних неконтрольовано займаються неліцензовані на здійснення медичної діяльності «салони краси». Це призводить до виникнення ускладнень, понівечень і навіть трагічних наслідків лікування, таких як смерть молодої жінки у Всесвітній день краси — 9 вересня 2011 р. під час проведення пластичної операції у Запорізькій клініці.
На думку учасників заходу, нормативно-правовий вакуум на фоні непоодиноких випадків погіршення стану здоров’я пацієнтів естетичної медицини спонукає до впровадження у цій галузі плану дій з безпеки.
Як повідомив президент Всеукраїнської ради Віктор Сердюк, найближчим часом планується створення громадського моніторингового комітету з безпеки медицини за участю представників МОЗ України, який опікуватиметься такими питаннями у галузі естетичної медицини, як:
- напрацювання єдиних кваліфікаційних та освітніх вимог до вищезазначених медичних спеціальностей;
- розробка та впровадження гармонізованих з міжнародними вимогами стандартів, протоколів надання медичних послуг;
- створення системи моніторингу якості, безпеки та звітності щодо здійснення медичних послуг;
- створення нормативно-правової бази щодо відповідальності та відшкодування за неякісні медичні послуги.
На сьогодні з метою проведення моніторингу якості естетичних медичних послуг оголошено добровільну реєстрацію спеціалістів у цій галузі. Усі професіонали естетичної медицини мають змогу зареєструватися в онлайн-реєстрі на «Єдиному медичному просторі» Національної медичної академії післядипломної освіти ім. П.Л. Шупика, а також взяти участь у наведенні порядку у зазначеній сфері.
Юлія Єрмолова,
фото Сергія Бека