Як лікарю первинки реагувати на пацієнта без декларації

26 листопада 2020 о 14:50
2279

Як ми повідомляли раніше, Уряд України вніс зміни до Порядку реалізації програми державних гарантій медичного обслуговування населення у 2020 році, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 5 лютого 2020 р. № 65 «Деякі питання реалізації програми державних гарантій медичного обслуговування населення у 2020 році».

А саме — було збільшено капітаційну ставку за обслуговування одного пацієнта. З 1 листопада 2020 р. тариф на медичні послуги з надання первинної медичної допомоги (ПМД) становить 651 грн 60 коп.

Відбір зразків на COVID-19 здійснюється незалежно від наявності декларації

Про це під час брифінгу 26 листопада 2020 р. нагадала Тетяна Бойко, директор департаменту комунікацій НСЗУ. Також зазначено, що у змінах є дозвіл будь-якому пацієнту — з декларацією чи без неї — звернутися до найближчого центру за ПМД. Тобто відбір зразків та лікування пацієнтів із гострою респіраторною хворобою або підозрою на неї під час самостійного звернення пацієнта здійснюється тепер незалежно від наявності декларації про вибір лікаря.

На жаль, сьогодні коронавірусна хвороба поширюється дуже швидко. Чимало людей, які захворіли на COVID-19, залишилися без медичного супроводу. Так стається внаслідок різних причин. Хтось не встиг укласти декларацію, у когось захворів лікар або раптово змінив місце роботи. Пацієнтам страшно залишитися сам-на-сам із хворобою, навіть у разі легкого перебігу. Залишати людей без медичної допомоги під час пандемії не можна. Ця зміна діятиме виключно на час пандемії та карантину і передбачає лише перше звернення та обмежений перелік безоплатних послуг для пацієнта.

Як спланувати маршрут пацієнта без декларації

НСЗУ пропонує спланувати маршрут пацієнтів без декларацій у закладі таким чином.

  • Визначити точку входу — реєстратура або черговий лікар.
  • Прийом пацієнта.
  • Пропозиція укласти декларацію. Або з черговим лікарем під час першого звернення, якщо ліміт дозволяє. Або з будь-яким іншим лікарем, який ще не набрав потрібної кількості пацієнтів.
  • Пацієнт має право на вільний вибір лікаря. І в разі відмови від укладення декларації в Центрі первинної медично-санітарної допомоги (ЦПМСД), до якого пацієнт звернувся із симптомами COVID, він все одно отримує консультацію. Тобто черговий лікар ПМД здійснює огляд пацієнта, призначає лікування та надає рекомендації відповідно до галузевих стандартів. За необхідності — дає направлення на ПЛР-тестування.
  • Для цього лікарю ПМД потрібно знайти пацієнта в електронній системі охорони здоров’я (ЕСОЗ), якщо він до цього був зареєстрований. Якщо пацієнт не зареєстрований в ЕСОЗ, то лікарю необхідно внести про пацієнта інформацію та зареєструвати його. Все це — незалежно від рішення пацієнта щодо укладення декларації.
  • Пацієнт отримує інформацію, що для подальшого користування повним безоплатним пакетом послуг на первинці, він має укласти декларацію з лікарем.

Що входить до безоплатного пакета

До безоплатного пакета послуг на первинній ланці входить чіткий перелік. Він включає консультації лікаря з метою профілактики та контролю основних захворювань. Базові дослідження та аналізи. Вакцинацію дітей та дорослих згідно з календарем щеплень. Також саме лікар ПМД виписує електронні рецепти на «Доступні ліки», а також електронні направлення до вузьких спеціалістів, на проведення досліджень чи лікування.

Як відбувається укладання декларацій

На сьогодні ще не всі українці уклали декларацію з лікарем. За даними Держстату, населення України на 1 січня 2020 р. становить 41,9 млн осіб. Сімейного лікаря, терапевта чи педіатра вибрали 30 млн 848 тис. українців. Тобто 26,4% українців досі не вибрали лікаря первинки та не уклали з ним декларації.

До областей — лідерів за найбільшою часткою поданих декларацій належать Київська область — майже 89% уклали декларацію з лікарем, Вінницька область — 86% населення мають декларацію з лікарем. У Львівській області цей показник становить майже 86%. Натомість найнижчий показник поданих декларацій, а отже й вибору свого лікаря, у Луганській (23%), Донецькій областях (33%) та місті Київ (72%).

У 2020 р. НСЗУ уклала договори з 1697 надавачами первинної меддопомоги і виплатила їм 15,8 млрд грн. Найбільше за надану ПМД отримали такі центри:

  • ЦПМСД Житомирської міської ради — 124,4 млн грн. До лікарів Житомирського ЦПМСД декларації подали понад 230 тис. пацієнтів.
  • ЦПМСД Івано-Франківської міської ради отримав 104 млн грн, тут понад 205 тис. пацієнтів вибрали свого лікаря.
  • ЦПМСД Оболонського району міста Київ отримав 88 млн грн, тут понад 164 тис. пацієнтів із деклараціями.

Коли українці, як ніколи зацікавлені в укладенні декларації, необхідно приймати їх та пропонувати відразу вибрати сімейного лікаря, терапевта чи педіатра. Керівники закладів охорони здоров’я можуть використати такий попит із користю. Пацієнт вільно вибирає будь-який заклад первинки, і за пацієнтом йдуть до закладу гроші від НСЗУ. Чим більше декларацій — тим більше виплат за надані послуги. Це сприятиме розвитку закладів охорони здоров’я.

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Пресслужба «Українського медичного часопису»
за матеріалами https://www.facebook.com/nszu.ukr