Ідіопатичний юнацький сколіоз: ефективність лікувальної фізкультури

25 листопада 2020 о 12:08
4815

Актуальність

Ідіопатичний юнацький сколіоз (ІЮС)  поширений у 5,2% підлітків та становить 70–80% усіх випадків деформації хребта в педіатричній практиці (Weinstein S.L. et al., 2008). Попри нез’ясованість етіології захворювання, основним патогенетичним ланцюгом порушення вважають збільшення кута Кобба, утвореного подовженням перпендикулярів від верхньої поверхні верхнього нейтрального хребця та центра тіла нижнього нейтрального хребця. У результаті бічного відхилення та осьового повороту хребців виникає характерне аномальне викривлення хребта у вертикальній площині, яке призводить до косметичних та медичних порушень, спричинених больовим синдромом, ментальними проблемами та дихальною дисфункцією (Weinstein S.L., 2019). Хірургічне лікування рекомендоване у разі тяжкого викривлення з кутом Кобба ≤50°, тоді як для помірного та легкого викривлення рекомендовано консервативне лікування шляхом застосування ортопедичного корсета і/або лікувальної фізкультури. Традиційно вважається, що регулярне виконання спеціальних вправ у період інтенсивного зростання хребта та розвитку м’язової системи уповільнює викривлення хребта та запобігає ускладненням. До того ж, порівняно з носінням ортопедичного корсета лікувальна фізкультура має психологічні переваги та краще сприймається підлітками. Однак ефективність фізіотерапевтичної терапії залишається нез’ясованою. Упередження розуміння щодо беззаперечно позитивних ефектів лікувальної фізкультури для пацієнтів з ІЮС спричинило дослідження, проведене групою лікарів на чолі з Фаном Юнлі (Fan Y. et al., 2020) на базі відділення травматології та ортопедії Лікарні Шеньчжень Університету міста Гонг-Конг. Результати дослідження опубліковані у журналі «Musculoskeletal Disorders» (Скелетно-м’язові порушення).

Результати дослідження

Загалом до  дослідження було залучено 494 пацієнти з 10 рандомізованих досліджень, з яких у п’яти дослідженнях отримано позитивні результати щодо значного зменшення кута Кобба завдяки консервативній стратегії лікування.

  1. За результатами двох рандомізованих досліджень можна припустити ефективність лікувальної фізкультури в комбінації з ортопедичним корсетом або самостійно, зважаючи на досягнення клінічно значущого лікувального ефекту внаслідок зменшення кута Кобба ≤5°.
  2. Однак достовірні результати впливу лікувальних вправ на викривлення тіла та на якість життя пацієнта не виявлені.
  3. Дослідження залежності зміни кута Кобба під впливом інтенсивних вікових змін скелетно-м’язової системи та підвищення ступеня зрілості кісткової тканини на тлі лікувальних фізичних вправ дало суперечливі результати.

Висновки

Таким чином, дослідники дійшли висновку, що ефективність консервативних методів лікування пацієнтів із ідіопатичним юнацьким сколіозом, як і раніше, залишається дискусійним питанням та потребує поглибленого вивчення взаємодії факторів, які впливають на перебіг патологічних змін.

  • Fan Y., Ren Q., To M.S. et al. (2020) Effectiveness of scoliosis-specific exercises for alleviating adolescent idiopathic scoliosis: a systematic review.  BMC Musculoskel. Disord., 21: 495 (https://doi.org/10.1186/s12891-020-03517-6).
  • Weinstein S.L. (2019) The Natural History of Adolescent Idiopathic Scoliosis. J. Pediatr. Orthop., 39(Iss. 6, Suppl. 1): S44–S6.
  • Weinstein S.L., Dolan L.A., Cheng J.C. et al. (2008) Adolescent idiopathic scoliosis. Lancet, 371(9623): 1527–1537.

За матеріалами https://bmcmusculoskeletdisord.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12891-020-03517-6

Жарікова Юлія