Будь-яка людина, в якої погіршується стан здоров’я, потребує доступу до належного лікування без ризику потрапити у фінансову скруту. Про це повідомляють у НСЗУ та наголошують, що так працює принцип універсального медичного охоплення. Його важливою складовою є Програма медичних гарантій — перелік послуг, які пацієнт може отримати безоплатно. Програма дає людині, яка потребує лікування, фінансову точку опори.
До Програми медичних гарантій увійшли найважливіші послуги — вони є безоплатними для пацієнта. Це консультації, обстеження, госпіталізації, операції, реабілітація, паліативна та екстрена допомога. Ці послуги НСЗУ купує у лікарень. Для пацієнтів вони безоплатні.
Медична допомога дітям від народження до повноліття
Аби краще зрозуміти, скільки платить держава за кожного пацієнта з грошей платників податків, давайте розглянемо приклад взаємодії з медичною системою дитини від народження до досягнення повноліття.
- За народження дитини НСЗУ платить пологовому 8 136 грн.
- Якщо малюк народився доношеним, але з ускладненнями, його лікуватимуть за пріоритетним пакетом неонатальної допомоги. Обійдеться державі це лікування у 29 678 грн.
- Якщо ж дитина народилася недоношеною і також потребує додаткового лікування, за таку допомогу НСЗУ заплатить закладу 98 533 грн за тим же пакетом неонатальної допомоги.
- Провідником у медичній системі та менеджером здоров’я для дитини буде її сімейний лікар чи педіатр. З ним батьки можуть підписати декларацію одразу після народження дитини. За послуги фахівця первинної ланки від народження дитини до 22 років держава заплатить понад 16 тис. грн.
- Якщо у дитячому віці доведеться, наприклад, видалити апендицит, на це у Програмі медичних гарантій на одного пацієнта передбачено 7 831 грн.
- Якщо у дитини виникне запалення легень, за лікування НСЗУ оплатить закладу 4 787 грн.
- На лікування переломів кісток, черепа, хребта, чи кісток тулуба виділяють 8 000 грн.
- Операції на кістково-м’язовій системі у дітей віком до 18 років коштують 7 356 грн.
- За госпіталізацію, наприклад з гастритом, у Програмі медичних гарантій виділено 2 391 грн.
Як бачимо, на кожному етапі життя для пацієнта передбачений страховий фінансовий пакет. Кошти виділяють з державного бюджету — тобто це гроші платників податків, які ми з вами уже сплатили.
Що робити, коли у медичному закладі вимагають гроші
Тому коли у медзакладі вимагають благодійні внески, подяки, оплату за ліки, що входять до Національного переліку лікарських засобів, тощо — це неправомірно. Виникає подвійна оплата — пацієнт двічі платить за те, що вже оплачено з податків і справедливо має бути безоплатним у момент лікування.
Якщо у закладі, який має договір із НСЗУ, безпідставно відмовили в наданні послуги чи вимагали гроші, пацієнт може подати скаргу через електронну форму на сайті НСЗУ у розділі «громадянам».
НСЗУ опрацьовує звернення, при порушенні прав пацієнтів на медичне обслуговування проводить перевірку та вимагає поновити право на безоплатне лікування.
Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.
Пресслужба «Українського медичного часопису» за матеріалами facebook.com/nszu.ukr