Результати щорічного дослідження «Індекс здоров’я» свідчать, що кількість пацієнтів, яких на госпіталізацію направив лікар, зменшилася з 46,8% у 2018 р. до 37,0% — у 2019 р. Про це повідомляють у Національній службі здоров’я України (НСЗУ) та наголошують, що збільшилася частка тих, хто був направлений на госпіталізацію бригадою швидкої допомоги — із 24,4% у 2018 р. до 30,6% — у 2019 р.
Українці до останнього намагаються уникнути госпіталізації
Це свідчить про те, що українці до останнього намагаються уникнути госпіталізації у зв’язку з острахом потрапити у фінансову скруту. Адже стаціонарна медична допомога порівняно з амбулаторною передбачає цілодобове перебування пацієнта в лікарні під постійним наглядом медичних працівників і зазвичай є більш високовартісною.
Поширеність витрат із кишені
Дані опитування «Індекс здоров’я» свідчать про поширеність витрат із кишені під час отримання стаціонарної допомоги. 63,2% тих, хто проходив стаціонарне лікування, платили за товари медичного призначення, 36,1% — на рахунок благодійного фонду, 31,3% — офіційно у касу і 25,5% платили «у конверті» з рук у руки. При цьому в багатьох випадках плата за стаціонарну допомогу не є добровільною: майже 70% робили це на вимогу. Але медична допомога, яку отримує пацієнт, не повинна призводити до катастрофічних фінансових витрат його родини. Саме для цього працює Програма медичних гарантій. У межах пакетів стаціонарної допомоги пацієнт має право на низку безоплатних послуг.
Госпіталізація без хірургічного втручання
Згідно з даними НСЗУ, більшість госпіталізацій, які відбуваються в Україні, не передбачають хірургічних втручань. Медична допомога надається у межах пакета «Стаціонарна допомога дорослим і дітям без проведення хірургічних операцій». Цей пакет ще називається «Терапевтичні госпіталізації». Така госпіталізація включає профілактику, діагностику, лікування (зокрема медикаментозне), медичну допомогу вагітним з ускладненим перебігом вагітності, медичну реабілітацію в гострий період.
У межах госпіталізації заклад має забезпечити медичні вироби, витратні матеріали та лікарські засоби з Національного переліку основних лікарських засобів. А також ліки, які заклад отримує через централізовані закупівлі. Ці ліки не включені до тарифу, але їх закуповує для українців держава. Інформація про наявність відповідних ліків у конкретній лікарні має бути розміщена на інформаційній дошці, на офіційному веб-сайті медичного закладу, а також на сайті місцевої влади.
Лабораторні та інструментальні дослідження також включені до цього пакета. Таким чином, має забезпечуватися доступність до ліків, до діагностичних і лабораторних обстежень.
Хірургічні операції у стаціонарі
Якщо людині потрібна планова чи ургентна операція, для цього передбачено пакет «Хірургічні операції у стаціонарних умовах». Сюди входить усе те, що передбачено у пакеті «Терапевтичні госпіталізації», а також: проведення хірургічної операції з забезпеченням анестезії, інструментальні та лабораторні обстеження, включно з гістологією та біопсією при потребі, післяопераційний моніторинг пацієнта, знеболення та подальша медикаментозна терапія.
Пацієнт може отримати безоплатно послуги за пакетами стаціонарної допомоги за направленням лікаря, з яким укладена декларація; за направленням лікуючого лікаря; за доставленням бригадою екстреної медичної допомоги; за направленням з іншого клінічного підрозділу або закладу в разі, якщо людина вже лікується у стаціонарі; за самозверненням у невідкладному стані.
Протягом квітня–вересня 2020 року вже понад 47 тис. пацієнтів отримали лікування у стаціонарі в межах цих двох пакетів медичних послуг.
Фінансування від НСЗУ
НСЗУ уклала договори із 1086 закладами на надання медичної допомоги пацієнтам у стаціонарних умовах та виплатила їм понад 17,3 млрд грн. Найбільше отримали:
- Дніпропетровська обласна клінічна лікарня імені І.І. Мечникова — майже 130,8 млн грн;
- Олександрівська клінічна лікарня міста Києва — майже 112,7 млн грн;
- Клінічна лікарня швидкої медичної допомоги міста Львова — 108,4 млн грн.
У зв’язку з пандемією оплати медзакладам, що законтрактовані за пакетами з терапії та хірургії, здійснюються на 100% за глобальним бюджетом. Тобто лікарня отримує кошти незалежно від того, скільки госпіталізацій відбулось, або скільки операційних втручань проведено.
Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.
Пресслужба «Українського медичного часопису» за матеріалами facebook.com/nszu.ukr