У Програмі медичних гарантій-2021 Національна служба здоров’я України (НСЗУ) ініціює зміни у роботі первинної ланки надання медичної допомоги. Зокрема, збільшення базової капітаційної ставки за обслуговування одного пацієнта, з яким підписана декларація, до 710 грн.
Також пропонується запровадження індикаторів якості для первинної ланки медичної допомоги — від 2,5 до 5% доплати закладам за виконання умов договору. Це додаткові кошти, які заклад може отримати до капітаційної ставки. Проте якщо заклади не досягнуть поставлених індикаторів якості, штрафувати їх не будуть. Перелік індикаторів якості, за які заклад зможе отримати доплату, зараз фіналізується. Такими коефіцієнтами можуть бути регулярний моніторинг стану пацієнтів із ризиком серцево-судинних захворювань та отримання ними ліків за програмою «Доступні ліки», досягнення необхідного рівня вакцинації дітей відповідно до календаря щеплень та запобігання ургентним госпіталізаціям пацієнтів із серцево-судинними захворюваннями, які знаходяться під наглядом сімейного лікаря.
Завдяки запровадженню доплат закладам за досягнення індикаторів якості, має поліпшитися якість надання допомоги пацієнтам на первинному рівні. Зокрема, підвищити рівень вакцинації та покращити ведення хронічних захворювань, що дозволить зекономити кошти на стаціонарне лікування.
Пропозиції обговорює спеціальна робоча група
Ці зміни будуть впроваджені у наступному році за умови, що бюджет Програми медичних гарантій-2021 становитиме 225 млрд грн.
Зміни до Програми медичних гарантій-2021 будуть розроблені за участю провідних експертів охорони здоров’я. Зараз пропозиції обговорює та доопрацьовує спеціальна робоча група.
Як надається первинна медична допомога зараз
Нагадаємо, вже понад 2,5 року українці мають можливість вільно вибрати свого лікаря незалежно від місця реєстрації чи прописки. На сьогодні своїх лікарів вибрали понад 30 млн 600 тис. українців. Це близько 75% населення країни. З початку цього року кількість українців, які підписали декларації з лікарями, зросла на 1,5 млн осіб.
Первинну допомогу нашим громадянам надають понад 23 500 лікарів, 33% з них працюють у сільській місцевості та селищах міського типу. Отже, мешканці сіл мають достатній доступ до первинної допомоги. 1500 лікарів первинної допомоги, з якими уклали декларації наші громадяни, працюють у приватних закладах або мають власну практику.
На сьогодні НСЗУ законтрактувала 1686 надавачів первинної медичної допомоги, з яких 1103 — комунальні медзаклади, 208 — приватні, 375 — лікарі — ФОП. Тобто 35% надавачів послуг первинної медичної допомоги, законтрактованих НСЗУ, є приватними.
Кількість надавачів первинної допомоги, які уклали договір з НСЗУ, на сьогодні на 220 більша, ніж було на кінець минулого року. Причому 75% з цих нових закладів є приватними або лікарями — ФОП. З початку року заклади первинки отримали від НСЗУ 13,3 млрд грн за надання допомоги пацієнтам.
Первинна медична допомога відіграє важливу роль у боротьбі з пандемією. У майже 600 медзакладах первинки було сформовано мобільні бригади, які виїжджають за направленням лікарів до пацієнтів із підозрою на COVID-19, щоб взяти у них матеріал для проведення ПЛР-тестування. У цих закладах утворена 1051 мобільна бригада.
Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.
Пресслужба «Українського медичного часопису» за матеріалами nszu.gov.ua