Актуальність та результати
При організації навчання в умовах пандемії респіраторної інфекції основною метою для адміністрації навчального закладу є припинення поширення інфекції серед студентів та викладацького складу. Згідно з накопиченим клінічним досвідом, найбільшу загрозу поширення інфекції становить особа з такими симптомами: лихоманка, кашель, утруднення дихання. Безсимптомні носії не розглядаються як основні витоки поширення коронавірусу. Центр контролю та профілактики захворюваності (Centers for Disease Control and Prevention — CDC, США) розробив алгоритм прийняття рішення щодо організації навчального процесу у вищих закладах освіти. Стратегія організації навчального процесу залежить від ступеня поширеності респіраторної інфекції. Основні рекомендації наведені нижче.
Загальні рекомендації
- Рекомендована тісна співпраця з місцевими закладами охорони здоров’я, які надають спеціалізовану допомогу хворим з ускладненим перебігом коронавірусної інфекції.
- Прийняття рішення щодо обсягу виконання загальнорекомендованих протиепідемічних заходів приймається на основі епідемічної ситуації в кожному окремому закладі та залежить від кількості випадків респіраторної інфекції у закладі.
- Як інструмент швидкого реагування на розвиток епідемічної ситуації рекомендовано короткотермінове (2—5 днів) закриття гуртожитків, обмеження проведення загальних заходів та активності.
- Рекомендовано виділення окремих зон для студентів із респіраторними симптомами та встановлення обмеження відвідування таких зон іншими особами.
- Для активізації повітряного потоку рекомендоване часте провітрювання приміщень, зокрема навчальних аудиторій.
- З метою запобігання скупченню великої кількості людей рекомендовано обмежити користування закладами громадського харчування, які знаходяться на території навчального закладу.
- Студенти та персонал навчального закладу мають бути поінформовані щодо потенційних ризиків та засобів їх запобіганню, зокрема за допомогою візуальних зображень: плакатів, пам’яток, друкованих інструкцій.
Якщо студент захворів на респіраторну інфекцію
- Приміщення, в яких перебували особи з респіраторними симптомами, рекомендовано провітрити шляхом відкриття вікон та дверей навстіж та/чи додаткового використання будь-якої вентиляції.
- Через 24 год після провітрювання рекомендовано провести прибирання за допомогою дезінфікуючих побутових засобів, зокрема ретельно обробити всі поверхні, електронне обладнання, санітарні зони, банкомати та ін.
- Забруднені поверхні перед дезінфекцією рекомендовано очищати за допомогою мильного розчину.
- Для дезінфекції рекомендовані побутові засоби із вмістом гіпохлориту натрію. Усі засоби необхідно використовувати згідно з інструкцією виробника.
- Впровадження короткотермінового обмеження навчального процесу залишається на розсуд адміністрації закладу та має базуватися на даних щодо академічних пропусків. Крім того, гнучкий підхід до обмеження навчального процесу має за мету адекватну реакцію на зміни в епідеміологічній ситуації конкретної місцевості.
- З метою забезпечення неперервності навчального процесу рекомендовано комбінувати дистанційне та очне навчання.
- Контактних із хворими на респіраторну інфекцію осіб рекомендовано залишати за місцем навчання в режимі самоізоляції, не виїжджаючи у постійне місце проживання. Враховуючи інкубаційний період коронавірусної інфекції, який становить 2–14 днів, необхідно забезпечити спостереження за динамікою клінічних симптомів упродовж ≥2 тиж від початку ізоляції. Доступ інших осіб до контактних рекомендовано обмежити.
- Тестування рекомендоване для прийняття рішення щодо припинення ізоляції осіб із респіраторними симптомами.
- Приміщення, які були виділені для самоізоляції контактних осіб, рекомендовано забезпечити можливостями для дотримання вищеозначених гігієнічних норм.
- Персоналу, який бере участь у спостереженні за контактними особами, рекомендовано пройти навчання та суворо дотримуватися правил щодо використання засобів індивідуального захисту та правил гігієни.
- Адміністрації закладу рекомендовано організувати забезпечення харчовими продуктами контактних осіб.
- У разі виникнення респіраторних симптомів студентам та персоналу навчального закладу не рекомендовано відвідувати заняття та дотримуватися режиму самоізоляції до зникнення респіраторних симптомів.
- У гуртожитку рекомендовано відокремлювати студентів із респіраторними симптомами від здорових в окремих приміщеннях з організацією харчування на період хвороби.
Якщо випадки захворювання на коронавірусну інфекцію відсутні
>>
Юлія Жарікова
Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.