Кожна дитина в Україні може отримати безоплатну медичну допомогу за Програмою медичних гарантій. Для цього в неї має бути укладена декларація з педіатром чи сімейним лікарем. Із сімейним лікарем, як і з педіатром, декларацію можна укласти з народження дитини. Про це під час брифінгу 25 серпня 2020 р. повідомила Оксана Мовчан, т.в.о. директора Національної служби здоров’я України (НСЗУ).
Зазначено, що із >30 млн українців, які мають декларації зі своїми лікарями, 7 млн — діти. Від 14 років підліток може самостійно укладати декларацію з лікарем первинки. За дітей віком до 14 років декларацію з лікарем підписують батьки. Це може зробити один із батьків. Для цього потрібні документи батька чи матері (паспорт, ІПН), свідоцтво про народження дитини і мобільний телефон.
Який перелік безоплатних послуг для дітей передбачено
Програма медичних гарантій передбачає значний перелік безоплатних послуг. Медична допомога при народженні є пріоритетною послугою, яка повністю покривається Програмою медичних гарантій. У пакет послуг на первинному рівні медичної допомоги для дитини передбачена та ж медична допомога, що і для дорослих. А це — динамічне спостереження за станом здоров’я, лікування, направлення до спеціалістів, вакцинація за Національним календарем щеплень. Консультації вузьких спеціалістів, невідкладна та планова стоматологія, стаціонарна допомога, включно з операціями для дітей також покриваються Програмою медичних гарантій за електронним направленням лікаря.
З 1 квітня 2020 р. лікарі виписали 1,7 млн е-направлень для 692 тис. дітей. З них понад 578 тис. направлень вже погашено. Ними скористалися 311 тис. дітей.
Також Програма медичних гарантій включає такі послуги:
- допомога новонародженим у складних неонатальних випадках;
- медична реабілітація немовлят, які народилися передчасно чи хворими, упродовж перших трьох років;
- медична реабілітація дітей віком від трьох років з ураженням опорно-рухового апарату та з ураженням нервової системи;
- лікування туберкульозу;
- радіологічне та хіміотерапевтичне лікування у разі онкологічних хвороб;
- психіатрична допомога;
- паліативна медична допомога;
- екстракорпоральний гемодіаліз;
- екстрена медична допомога.
Профілактичні медичні огляди
Профілактичні медичні огляди учнів навчальних закладів передбачені пакетами первинної та амбулаторної медичної допомоги. Відповідно до специфікацій та умов закупівлі до пакета первинної медичної допомоги входить взаємодія з дошкільними навчальними закладами, навчальними закладами, соцслужбами, правоохоронними органами, підприємствами, установами, організаціями, ЗМІ, ГО, органами місцевого самоврядування.
Підставою для надання послуги є звернення пацієнта до лікаря первинки, з яким укладено декларацію та подальше направлення до спеціалістів. Направлення не потрібне до гінеколога, психіатра, стоматолога, нарколога, фтизіатра та лікаря, у якого пацієнт під наглядом із хронічним захворюванням.
Рекомендації для проходження профілактичних оглядів у зв’язку із COVID-19
У період поширення коронавірусної інфекції є певні рекомендації головного державного санітарного лікаря України щодо проходження профілактичних оглядів. Першокласники мають пройти медичний огляд. Це базова перевірка стану здоров’я перед навчальним роком. Проте, якщо регіон знаходиться в «помаранчевій» або «червоній» зонах, то можна перенести терміни огляду. Тобто пройти огляд через місяць–півтора, коли ситуація в регіоні стабілізується. Для школярів 2–11 класів рекомендується організовувати медичні огляди ближче до дня народження дитини. Це запобігатиме скупченням людей та чергам у медичних закладах.
Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.
Пресслужба «Українського медичного часопису» за матеріалами facebook.com/nszu.ukr