Туляремія: в Україні зафіксовано два випадки

21 серпня 2020 о 12:05
2311

За повідомленням ДУ «Херсонський ОЛЦ МОЗ України», у Херсонській області виявлено двох осіб (чоловіка та жінку), які захворіли на туляремію.

В обох 07.08.2020 р. з’явилися виразки на шкірі кистей рук та регіональний лімфаденіт, підвищилася температура тіла до 38,5 °С.

За медичною допомогою хворі звернулися лише 13.08.2020 р. Медики взяли матеріал для дослідження та призначили лікування.

У рамках епідрозслідування фахівці Лабораторного центру з’ясували, що чоловік працює єгерем, під час обходу 03.08.2020 р. в лісі знайшов напівмертвого зайця. Під час його обробки вдома разом із дружиною зазнали травм кистей рук.

За результатами лабораторних досліджень ДУ «Херсонський обласний лабораторний центр МОЗ України» у біоматеріалі від обох пацієнтів методом ПЛР виділено фрагменти ДНК збудника туляремії Francisella tularensis.

Про туляремію

Туляремія — це гостра інфекційна хвороба, якою можуть заразитися люди і тварини. Особливо сприйнятливими є кролики, зайці, гризуни.

Механізми та шляхи передавання інфекції:

  • контактний — унаслідок контакту із хворими гризунами або їхніми виділеннями;
  • аліментарний — через уживання харчових продуктів і води, інфікованих виділеннями гризунів;
  • аерогенний (повітряно-пиловий) — під час обробки інфікованих зернових продуктів, фуражу;
  • трансмісивний — інокуляція збудника комахами (іксодові та гамазові кліщі, ґедзі, комарі, блохи).

Симптоми туляремії

Інкубаційний період триває від 1 до 30 днів (найчастіше — 3–7 днів). Захворювання починається гостро: температура тіла швидко підвищується до 38–40 °С, виникає озноб.

Ознаки туляремії:

  • збільшення лімфовузлів (пахових або шийних);
  • сильний головний біль;
  • загальна слабкість;
  • запаморочення, порушення свідомості;
  • біль у м’язах;
  • нудота;
  • блювання;
  • почервоніння обличчя та очей;
  • висип, який на 8–12-й день хвороби лущиться та може призвести до пігментації шкіри.

Без лікування хвороба триває довго, супроводжується лихоманкою, нагноєнням уражених лімфовузлів і розвитком ускладнень, небезпечних для життя людини, зокрема артриту, менінгіту, енцефаліту, пневмонії та інфекційно-токсичного шоку.

Лікування пацієнтів із туляремією

Лікування здійснюють виключно в умовах стаціонару. Пацієнтам призначають антибактеріальну терапію. У жодному разі не займайтеся самолікуванням!

Профілактика туляремії

Для профілактики туляремії у людини використовують живу туляремійну вакцину (Ельберта — Гайського). Ревакцинацію здійснюють за показаннями через п’ять років (тварин не вакцинують).

Профілактика захворювання в ендемічних районах зводиться до боротьби із гризунами.

Стійкість патогену

Збудник туляремії характеризується високою стійкістю до впливу навколишнього середовища, особливо за низької температури та високої вологості.

У зерні, соломі за температури нижче 0 °С бактерії залишаються життєздатними до шести місяців, а за температури 20–30 °С — до 20 днів.

У замороженому м’ясі патоген може зберігатися до трьох місяців, тривалий час зберігається в охолодженому молоці, вершках.

Менш резистентні бактерії в сухому середовищі. Нестійкі до високих температур (за 60 °C гинуть через 10–20 хв, за 100 °С — через 1–2 хв). Прямі сонячні промені знищують патоген через 20–30 хв. Згубно діють на збудника туляремії УФ-випромінювання та стандартні дезінфекційні засоби (розчини лізолу, хлораміну, хлорного вапна вбивають його за 3–5 хв).

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Пресслужба «Українського медичного часопису» за матеріалами phc.org.ua, t.me/PHC_Ukraine