БЦЖ підвищує імунітет при респіраторних інфекціях

15 липня 2020 о 17:04
841

Актуальність

У зв’язку з виникненням пандемії респіраторної інфекції був досліджений зв’язок між активністю клітинного імунітету та рівнем летальності від ускладненого перебігу респіраторної інфекції в різних країнах на підґрунті сучасних знань про формування перехресного імунітету. У разі ускладненого перебігу респіраторної інфекції у вакцинованих дітей встановлено вищу виживаність порівняно із невакцинованими. Припущення, що вакцина проти туберкульозу забезпечує широку захисну дію проти інших респіраторних інфекцій стало основою гіпотези щодо зв’язку між рівнем вакцинації популяції проти туберкульозу та рівнем летальності під час пандемії, спричиненої новим штамом коронавірусу. Група дослідників на чолі з Кароліною Барілас-Мюрей (Carolina Barillas-Murey) з Національного інституту з вивчення алергії та інфекційних захворювань, США, опублікували аналіз гіпотези у липневому номері рейтингового науково-дослідного журналу «PNAS».

Результати

В основі механізму формування перехресного імунітету — відповідь імунних тканинних клітин внаслідок регуляційного впливу цитокінів, у результаті якого виникає резистентність не лише до M. tuberculosis, а й до інших видів внутрішньоклітинних патогенів. Здатність до тренування імунітету емпіричним шляхом виявлена в еволюційно віддалених організмів. А тренований імунітет визначений як посилена реакція на патогени та здатність до ефективнішої адаптації з метою забезпечення широкого неспецифічного захисту. Серед інших ефектів вакцини БЦЖ виявлено вплив на стовбурові клітини і, таким чином, підсилення імунної відповіді.

Аналіз смертності та охоплення вакцинацією проведений з урахуванням таких показників:

  • кліматичні особливості;
  • індекс людського розвитку: доступ до освітніх та медичних послуг, доходів;
  • чисельність населення;
  • частота смертельного кінця на 1 млн жителів;
  • щільність проживання <300 жителів на квадратний кілометр;
  • рівень урбанізації: >60% населення, яке проживає в міських районах;
  • вікова структура населення: ≥15% населення віком ≥65 років.

У країнах, в яких застосовується рутинна масова вакцинація дитячого населення проти туберкульозу, наприклад Росія, Китай, Україна, зафіксовано нижчу летальність від SARS-CoV-2. Навпаки, у Франції, Швеції, Німеччині, Іспанії відсутність масової вакцинації внаслідок викоренення туберкульозу або щеплення лише груп ризику, корелювала з високими показниками летальності. Крім того, з’ясовано, що щеплення БЦЖ немовлят для формування перехресного імунітету виявилося ефективнішим порівняно з імунізацією дітей старшого віку.

Результати попереднього когортного дослідження продемонстрували зниження частоти ускладнень респіраторних інфекцій у пацієнтів віком ≤65 років на тлі вакцинації БЦЖ. Водночас безпека застосування вакцини проти туберкульозу у пацієнтів старшого віку не доведена. Однак вакцинація БЦЖ вразливих груп населення може бути корисною в очікуванні доступних специфічних вакцин та/або ефективного етіотропного лікування. Наразі тривають активні дослідження впливу вакцинації на клітинний імунітет дорослих осіб.

Висновки

Таким чином, необхідно проводити подальші дослідження клінічних ефектів від щеплення з метою зниження частоти ускладненого перебігу респіраторних інфекцій.

  • Luis E. Escobar,  Alvaro Molina-Cruz, Carolina Barillas-Mury (2020) BCG vaccine protection from severe coronavirus disease 2019 (COVID-19). PNAS first published Jul. 9 (https://doi.org/10.1073/pnas.2008410117)
    (https://www.pnas.org/content/early/2020/07/07/2008410117)

Юлія Жарікова