На засіданні Комітету Верховної Ради України з питань охорони здоров’я (далі — Комітет), яке відбулося 20 вересня 2011 р., було розглянуто проект Закону України про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо захисту населення від інфекційних хвороб), реєстр. № 8583, внесений народним депутатом України Тетяною Бахтеєвою (Партія регіонів).
Як повідомила автор законодавчої ініціативи, метою законопроекту є вдосконалення правової бази у сфері імунопрофілактики та впровадження системного і комплексного підходу у проведенні вакцинації населення проти інфекційних хвороб.
Імунопрофілактику визнано найбільш дієвим заходом боротьби з інфекційними хворобами в світі. Вона є ключовим інструментом протидії виникненню спалахів та епідемій інфекційних хвороб, сприяє зниженню дитячої захворюваності та смертності.
Водночас протягом останніх років в Україні накопичилось багато проблем, пов’язаних з організацією імунопрофілактики та захисту населення від інфекційних хвороб, здійсненням медичного контролю за проведенням щеплень, дотриманням правил імунізації та моніторингом післявакцинальних реакцій та ускладнень, що негативно впливають на стан імунопрофілактики населення.
Незважаючи на зміни, що відбулися у світі за останнє десятиліття в підходах до організації проведення профілактичних щеплень, чинна законодавча база не зазнала змін. З огляду на це, внесений законопроект є вкрай важливим для врегулювання вказаних проблем.
Законопроектом пропонується внести зміни та доповнення до законів України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення» (ст. 27) та «Про захист населення від інфекційних хвороб» (ст. 1, 12, 13, 15) з метою удосконалення положень, що регулюють питання проведення профілактичних щеплень.
Зокрема, законопроектом передбачено:
- чітке визначення критеріїв обов’язковості профілактичних щеплень;
- делегування повноважень щодо затвердження їх переліку та порядку проведення центральному органу виконавчої влади з питань охорони здоров’я;
- встановлення загальних вимог до проведення профілактичних щеплень;
- запровадження сертифіката профілактичних щеплень;
- оновлення та удосконалення термінологічного апарату.
Автором законодавчої ініціативи пропонується забезпечити щорічний перегляд календаря профілактичних щеплень з урахуванням епідемічної ситуації в Україні та у світі.
Крім того, з метою врегулювання питання щодо недопущення звуження прав і обмеження законних інтересів дитини на охорону здоров’я та на освіту, зняття соціальної напруги у суспільстві, пов’язаної з проведенням щеплень, законопроектом скасовується вимога щодо заборони відвідування дитячих закладів дітьми, які не отримали профілактичних щеплень згідно з календарем щеплень. На заміну їй запроваджується норма щодо можливих тимчасових обмежень відвідування дитячих закладів на період неблагополучної епідемічної ситуації з певної інфекційної хвороби.
Законопроект підтримується Міністерством охорони здоров’я України.
Головне науково-експертне управління Апарату Верховної Ради України також підтримує законопроект та звертає увагу на необхідність коригування окремих його положень.
Після обговорення народні депутати — члени Комітету прийняли рішення рекомендувати Верховній Раді України прийняти за основу у першому читанні проект Закону України про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо захисту населення від інфекційних хвороб).
Олександр Устінов