Параклінічні онкомаркери
Одним із пріоритетних напрямів первинної медичної допомоги є оптимізація можливостей діагностики пацієнтів у межах онкологічного скринінгу. Раніше проведеними дослідженнями продемонстровано, що окремі гематологічні зміни можуть асоціюватися з онкологічним процесом на його доклінічних стадіях. Зважаючи на це, було висловлено припущення про можливість розглядати такі особливості, як специфічні ранні маркери ризику онкологічних захворювань. До таких нині відомих показників належать тромбоцитоз, підвищення рівня прозапальних маркерів, гіпоальбумінемія, гіперкальціємія. За окремими даними встановлено, що тромоцитоз частіше виникає серед пацієнтів із колоректальним раком та раком легені. Натомість в одному з аналогічних досліджень щодо вивчення ранніх маркерів множинної мієломи було виявлено зв’язок між зазначеним онкологічним процесом та наявністю макроцитозу в цих пацієнтів на етапі первинної діагностики.
Відповідно до результатів нещодавньої роботи, проведеної дослідниками Медичної школи Ексетерського університету (University of Exeter Medical School), Велика Британія, наявність мікроцитозу може свідчити про ранні стадії онкологічного захворювання. Стаття опублікована у виданні «British Journal of General Practice» 4 травня 2020 р.
Морфологічні зміни еритроцитів як прогностичний маркер
У ході дослідження проаналізовано гематологічні зразки понад 12 тис. пацієнтів віком старше 40 років. При цьому встановлено, що ризик розвитку онкологічного процесу серед представників чоловічої статі, у яких зафіксовано мікроцитарні зміни еритроцитів, становить 6,2% порівняно із 2,7% — у осіб контрольної групи. Водночас виявлено, що серед жінок із підтвердженим мікроцитозом ризик розвитку аналогічних патологій становив 2,7% порівняно з 1,4% у представниць контрольної групи. З понад 108 тис. осіб, зареєстрованих у записах даних клінічних обстежень, 12 289 пацієнтів із виявленим мікроцитозом були обстежені в подальшому. З них 497 осіб протягом наступного року захворіли на рак.
Відомо, що мікроцитоз як явище може бути пов’язаний із дефіцитом заліза, генетичними станами, що пливають на зміни рівня гемоглобіну. Водночас дефіцит заліза визнано характерною особливістю деяких форм онкологічних захворювань, особливо колоректального раку. При цьому морфологічні зміни еритроцитів легко діагностуються при проведенні рутинного клінічного аналізу крові. Аналізуючи результати роботи, автори зазначили, що дослідження, спрямовані на ранню діагностику онкологічних захворювань, мають надважливе значення. Виявлення маркерів ризику, подібних мікроцитозу, і тих, які асоціюються з багатьма онкологічними захворюваннями, може мати реальний вплив на оптимізацію можливостей первинної ланки діагностики.
Висновок
Підсумовуючи висновки дослідження, професор Вільям Т. Гамільтон (William T. Hamilton) зазначив, що загалом ризик онкологічного процесу в пацієнтів із мікроцитозом залишається достатньо низьким. І все ж отримані дані свідчать про необхідність пильної уваги в цьому напрямі. На думку В.Т. Гамільтона, за відомими нині даними, у двох третин пацієнтів, які потребують первинного онкологічного скринінгу, можливість розвитку онкологічного захворювання ідентифікувати достатньо легко. Однак, вирішуючи питання про стан інших осіб, лікарі мають враховувати найменші підказки, які можна отримати від пацієнта на шляху діагностичного пошуку. Зміни морфологічних характеристик червоних клітин крові тією чи іншою мірою давно вже відомі як опосередковані маркери колоректального раку. Але нові дані свідчать про те, що зміни еритроцитів є глибшим та невизначеним свідченням про ініціацію в організмі пухлинного зростання, яке може попереджати лікаря про ймовірність одного з кількох можливих сценаріїв цієї патології.
- Hopkins R., Bailey S.E.R., Hamilton W.T. et al. (2020) Microcytosis as a risk marker of cancer in primary care: a cohort study using electronic patient records. Br. J. Gen. Pract., May 4. DOI: 10.3399/bjgp20X709577.
Наталія Савельєва-Кулик