Дослідники вважають, що наповнена антитілами плазма крові пацієнтів, які одужали від інфекції, допоможе подолати хворобу тим, хто перебуває у критичному стані. Ключовою перевагою подібного методу лікування є те, що він доступний негайно, тоді як на розроблення ліків та вакцин можуть знадобитися місяці або роки. Такий підхід використовувався для лікування у разі поліомієліту, кору, епідемічного паротиту та епідемії грипу у 1918 р. Тоді близько 1700 пацієнтів отримали сироватку крові тих, хто одужав. Дослідження, які проводили у період спалаху атипової пневмонії у Гонконгу (2002–2003 рр.) довели таке: пацієнти, які проходили лікування реконвалесцентною сироваткою протягом 2 тиж після появи симптомів, — одужували та виписувалися з лікарень.
Забір плазми крові пацієнтів, які одужали, повинен відбуватися за умови відсутності симптомів протягом 14 днів та позитивних тестів на COVID-19. FDA наполягає надати екстрений доступ до плазми крові реконвалесцентів для пацієнтів із «серйозними або такими, що безпосередньо загрожують життю, станами, асоційованими з COVID-19». Тяжкий стан визначається в разі, коли наявна задишка й такі показники: частота дихання ≥30 вд./хв, насичення крові киснем ≤93%, PaO 2/FiO 2 <300, легеневі інфільтрати площею >50%; за наявності дихальної та поліорганної недостатності, септичного шоку.
Спеціаліст з інфекційних захворювань Медичного коледжу Альберта Ейнштейна у США Лієз Пірофскі заявив, що дослідники планують проводити інфузійну терапію трьом категоріям пацієнтів: тим, які знаходяться на ранніх та пізніх стадіях захворювання; також плазму крові планують використовувати як профілактику, зокрема для пацієнтів, які мали тісний контакт із групами людей, хворими на COVID-19. Дослідницькі групи та біотехнологічні компанії планують ідентифікувати антитіла проти коронавірусної інфекції задля подальшого їх включення у певні фармацевтичні формули.
- Tanne J. (2020) Covid-19: FDA approves use of convalescent plasma to treat critically ill patients. BMJ, 368, doi: https://doi.org/10.1136/bmj.m1256 (https://www.bmj.com/content/368/bmj.m1256).
- Maxmen A. (2020) How blood from coronavirus survivors might save lives (https://www.nature.com/articles/d41586-020-00895-8).
Катерина Приходько-Дибська