З початком осені підвищується рівень захворюваності на грип та гострі респіраторні вірусні інфекції (ГРВІ). В Україні щорічно ці захворювання діагностують у 10–25% населення і вагітні не є виключенням.
Грип — це гостре вірусне захворювання, що передається повітряно-крапельним шляхом. Вірус грипу проникає через дихальні шляхи, знижує імунологічну резистентність, провокує загострення хронічних захворювань.
Імунна система вагітних менш стійка до інфекцій і тому вони більш схильні до захворювань на грип та ГРВІ. У них також частіше діагностують ускладнені форми грипу і розвиток пневмонії.
Віруси грипу негативно впливають і на розвиток вагітності. Проникаючи через плаценту, вони можуть зумовити внутрішньоутробне інфікування плоду, передчасне переривання вагітності, вади розвитку та внутрішньоутробну смерть плоду.
Міжнародний досвід показує, що найбільш ефективним захистом проти ГРВІ та грипу залишається специфічна профілактика шляхом проведення щеплення. Вакцинація проти грипу рекомендована всім вагітним в період підвищення захворюваності на цю патологію (за відсутності протипоказань) і не залежить від терміну вагітності.
Дніпропетровська обл. має практичний досвід стосовно цього питання. Усі вагітні, яким було зроблено щеплення проти грипу в епідемічні сезони 2009–2010 рр. та 2010–2011 рр., якщо і захворіли на ГРВІ, то у легкій формі, без ускладнень. Всі вони народили здорових дітей.
Тому з метою профілактики грипу та ГРВІ лікарі радять вагітним проводити профілактичне щеплення за місцем проживання.
Крім того, неспецифічними профілактичними заходами є:
- обмеження відвідувань багатолюдних заходів;
- перед відвідуванням місць масового скупчення людей (транспорт, магазини тощо) рекомендовано зовнішнє застосування препарату, що містить оксолін;
- прогулянки на свіжому повітрі;
- запобігання переохолодженню тіла;
- споживання натуральних харчових продуктів, багатих на вітамін С;
- повноцінний нічний сон та відпочинок протягом дня.
Якщо вагітна все-таки захворіла, то вона має дотримуватися постільного режиму, викликати дільничного терапевта та повідомити про захворювання акушера-гінеколога, на обліку якого перебуває.
Виконання вагітною профілактичних заходів та рекомендацій лікарів — запорука збереження власного здоров’я та здоров’я майбутньої дитини!
За матеріалами www.guoz.dp.ua
© Rumos / Dreamstime.com / Dreamstock.ru