Онтогенез, імпринтинг та індивідуальна чутливість до вірусних захворювань

18 лютого 2020 о 13:13
1171

Віруси грипу: формування імунної відповіді

Віруси грипу H1N1 та H3N2 викликають спалахи сезонних епідемій у людей різних вікових груп. Зокрема серед осіб похилого віку частіше виділяють штами H3N2, які також зумовлюють вищу летальність порівняно з H1N1. У нещодавньому дослідженні, представленому вченими Каліфорнійського університету в Лос-Анджелесі (University of California, Los Angeles), США, та їх колегами з Університету Аризони (University of Arizona), США, наведено дані, відповідно до яких імунологічна здатність організму відповідати на вплив інфекцій, спричинених вірусами грипу, визначається не лише відповідним індивідуальним анамнезом в цілому, але й безпосередньо послідовністю інфікування організму тими чи іншими штамами вірусів грипу протягом життя. Висновки дослідження пропонують нове пояснення відмінностей клінічного перебігу вірусного захворювання у різних пацієнтів за умов інфікування ідентичним вірусним штамом. На думку дослідників, нові уявлення можуть стати підґрунтям для розроблення ефективних стратегій мінімізації наслідків сезонних епідемій грипу. Стаття за матеріалами дослідження опублікована у виданні «PLOS Pathogens» 19 грудня 2019 р.

Імунологічний імпринтинг та віруси грипу

У попередній роботі, проведеній авторами нового дослідного проєкту у 2016 р., доведено, що формування імунологічної пам’яті під впливом вірусів грипу ще у дитинстві є основою часткової резистентності протягом усього подальшого життя. В біології подібна ідея про те, що вплив вірусу грипу в минулому визначає майбутню реактивність організму на інфікування, відома як імунологічний імпринтинг. Таким чином, висновки дослідження 2016 р. спростували широко відому теорію про неспроможність імунного захисту організму проти штамів, якими було інфіковано в минулому, або підтипів зоонозних вірусів грипу. У новому дослідженні автори зосередили увагу на важливості імунологічного імпринтингу в реактивності організму на штами грипу, що циркулюють у людській популяції, а також пошуку пояснень того, якою мірою це могло би пояснити відмінності, які спостерігаються у впливах сезонних штамів грипу на людей різних вікових груп.

З цією метою авторами проаналізовано медичні дані про перебіг зазначених вірусних інфекцій у людей різних вікових груп з реєстру Департаменту охорони здоров’я штату Аризона. За останні десятиліття підтип H3N2 був причиною більшості тяжких випадків перебігу та підвищеного ризику летальності внаслідок вірусних інфекцій серед осіб похилого віку. Натомість штам H1N1 асоціювався з нижчою летальністю та переважним ураженням людей молодого і середнього віку. Крім того, виявлено закономірність: імовірність госпіталізації при повторному інфікуванні штамом H1N1 у зрілому віці нижча серед осіб, які попередньо в дитинстві вперше були інфіковані підтипом H1N1, а не H3N2. Відповідно люди, вперше інфіковані в дитинстві штамом вірусу грипу H3N2, отримували додатковий захист у більш зрілому віці, що знижувало ймовірність тяжких і летальних наслідків.

Окремо дослідники проаналізували еволюційний зв’язок між зазначеними штамами грипу. Встановлено, що H1N1 та H3N2 є окремими гілками «генеалогічного дерева» вірусу грипу. Крім того, авторами виявлено, що первинне інфікування у дитинстві H2N2 не мало захисних переваг у подальшому при захворюванні на грип, викликаний H1N1. Ці суперечливі висновки все ще потребують пояснень. Проте одним із основних здобутків проведеного дослідження автори вважають те, що максимальна резистентність та напруженість імунної відповіді пов’язана із вірусним штамом, інфікування яким стало для макроорганізму первинним.

Практичне значення дослідження

Насамкінець дослідники висловили сподівання на те, що отримані результати зможуть допомогти у прогнозуванні ризиків ураження окремих вікових груп населення відповідно до інформації про циркуляцію актуальних сезонних штамів вірусу грипу. У свою чергу, зазначене може забезпечити обґрунтоване розподілення вакцин для пацієнтів, які потребують цього найбільше.

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

  • Gostic K.M., Bridge R., Brady S. et al. (2019) Childhood immune imprinting to influenza A shapes birth year-specific risk during seasonal H1N1 and H3N2 epidemics. PLoS Pathog., Dec. 19. DOI: 10.1371/journal.ppat.1008109.

Наталія Cавельєва-Кулик