Звіт ВООЗ та Світового банку щодо ефективності трансформації охорони здоров’я

27 січня 2020 о 11:40
907

Впровадження медичної реформи в Україні відбувається успішно, створено Національну службу здоров’я України (НСЗУ) — найважливішого провідника змін у системі охорони здоров’я. З’являються відчутні результати на рівні первинної медичної допомоги, тривають подальші кроки трансформації галузі. Про йдеться у спільному звіті ВООЗ та Світового банку щодо процесів трансформації фінансування системи охорони здоров’я України за 2016–2019 роки.

Що вже зроблено

У документі зазначається, що у 2015 р. український уряд ініціював трансформаційну реформу системи охорони здоров’я з метою поліпшення стану здоров’я населення та забезпечення фінансового захисту від надмірних витрат «із власної кишені» шляхом підвищення ефективності, модернізації застарілої системи надання послуг та покращення доступу до якісного медичного обслуговування.

Основним висновком звіту є те, що загальна структура реформи фінансування системи охорони здоров’я в Україні відповідає провідним міжнародним практикам покращення доступності, якості та ефективності медичних послуг. Впровадження реформи відбувається успішно, створено НСЗУ як найважливіший провідник змін у системі охорони здоров’я, а також починають з’являтися відчутні результати на рівні первинної медичної допомоги.

Що необхідно робити далі

Для досягнення сталості реформи важливо забезпечити розподіл відповідальності за її проведення між основними зацікавленими сторонами, включаючи органи місцевого самоврядування, надавачів послуг та населення, як зазначається у звіті.

Органи місцевого самоврядування повинні відігравати важливу роль як власники установ і органи фінансування, проте необхідний подальший політичний діалог щодо того, яким чином узгодити децентралізовані функції з пріоритетами національної політики в галузі охорони здоров’я.

Якщо послідовно впроваджувати реформу та продовжувати виважений політичний діалог, з цими викликами вдасться впоратися і можна очікувати, що найближчими роками реформа принесе відчутні результати у вигляді покращення показників здоров’я.
Міжнародні експерти підкреслюють, що однією з ключових причин успішного впровадження реформи на сьогодні є стійкі політичні зобов’язання та якісні міжвідомчі відносини між Кабінетом Міністрів, Міністерством охорони здоров’я, НСЗУ та Міністерством фінансів.

Політичні зобов’язання та добрі міжвідомчі відносини є основою майбутньої системи охорони здоров’я, а попередні тісні робочі відносини між відомствами є сильною стороною, яку необхідно зберегти.

Уряд має продовжувати розвивати потенціал та механізми спільного розуміння пріоритетних цілей, підходів та рішень. Це вимагає одночасного інвестування в розвиток потенціалу та інституцій Міністерства охорони здоров’я та НСЗУ, а також спільного підходу до масштабних системних питань. Важливо посилити новітній підхід бюджетування за визначеними пріоритетами, інвестуючи в розвиток потенціалу Міністерства охорони здоров’я, НСЗУ та Міністерства фінансів.

Для впровадження необхідних змін важливою буде загальна підтримка реформи стаціонарної допомоги з боку Кабінету Міністрів та регіональних адміністрацій.

ВООЗ та Світовий банк закликають українську владу продовжувати зміцнювати модель стратегічних закупівель на всіх рівнях, інвестувати в моніторинг якості та ефективності послуг, зміцнювати потенціал НСЗУ та інтенсифікувати запровадження електронних систем для роботи зі зверненнями, відстежування показників ефективності надавачів, надання пріоритетних послуг, перенаправлень, виявлення зловживань та шахрайства, роботи з небажаними наслідками капітаційної системи виплат та здійснення моніторингу якості медичної допомоги.

На рівні надавача необхідно інвестувати в розбудову медичної інформаційної системи (електронні медичні записи), ефективне управління закладами охорони здоров’я та тренінги.

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Пресслужба «Українського медичного часопису»
за матеріалами nszu.gov.ua