Вплив фізичної активності на вагітну і плід

22 січня 2020 о 16:49
1838

У період вагітності організм жінки перебудовується та отримує подвійне навантаження. Наприклад, маса матки зростає більше ніж у 20 разів, а обсяг порожнини — у 500. Частина навантаження лягає на опорно-руховий апарат жінки: черевний прес, довгі м’язи спини, стопи та хребет.

Чому варто залишатися активними  у період вагітності та яку користь для малюка мають фізичні вправи майбутньої мами — читайте далі.

При малорухомому способі життя у вагітної можуть виникнути такі ускладнення, як схильність до артеріальної гіпотензії, слабкість родової діяльності. Саме тому жінкам із відсутністю протипоказань рекомендовано бути фізично активними.

Позитивний вплив на вагітну

Якісна комплексна підготовка до пологів майбутньої мами повинна включати фізичне навантаження помірної інтенсивності.

Користь від фізичних вправ:

 • зменшують кисневу недостатність в організмі;
 • створюють сприятливий емоційний фон;
 • забезпечують нормальну реакцію нервової системи на спричинену вагітністю функціональну перебудову організму;
 • покращують  кровообіг;
 • забезпечують фізіологічний перебіг вагітності.

Також є спеціальні комплекси вправ для зміцнення та покращення еластичних властивостей м’язів, що беруть участь у пологах. Такі вправи повинен визначити ваш лікар з урахуванням вашого стану здоров’я і триместру вагітності.  До того ж, допологова гімнастика допомагає психологічно та фізично підготуватися жінці до народження дитини.

Позитивний вплив на плід

Фізичні вправи та прогулянки активізують плацентарний кровообіг, насичуючи кров киснем, нормалізують тонус та активність плода, поліпшують обмінні процеси та забезпечують нормальний ріст і розвиток плода.

У період вагітності у жінок може збільшуватися маса тіла понад норму. Це може стати причиною цукрового діабету та супутніх станів у плода.

Якщо ви добре почуваєтеся, то можна дотримуватися звичного для вас фізичного навантаження. Фізичні вправи не зашкодять дитині, навпаки — активний спосіб життя знижує ризики  ускладнень на пізніх термінах вагітності, підготує організм до пологів та допоможе жінці швидко відновити сили після народження  дитини.

Правила безпеки

Проте варто дотримуватися правил безпеки:

 • Не виснажуйте себе. Фізичне навантаження має бути помірним. Вправи не мають заважати вам вести розмову. Якщо виникла задишка і вам важко говорити — варто зменшити навантаження.
 • Якщо до вагітності ви не займалися спортом, то не слід вибирати виснажливі та інтенсивні тренування. Починайте тренування із простих вправ на 15 хв, поступово підвищуючи навантаження до комфортного для вас рівня.
 • Обов’язково повідомте вашому тренеру чи інструктору, що ви вагітні. Найкраще скласти індивідуальний план тренувань.
 • Під час тренування не забувайте про воду.
 • Не варто тренуватися у спекотну погоду.
 • Уникайте вправ з високим ризиком падіння: верхова їзда, гірські лижі, сноуборд тощо.
 • Не варто займатися дайвінгом та екстремальними видами спорту.
 • З обережністю слід виконувати фізичні вправи, перебуваючи в гірській місцевості в умовах  недостатності  кисню у повітрі. Уникайте контактних видів спорту.
 • Перед початком нових тренувань, підвищення навантаження або в разі появи відчуття дискомфорту під час виконання вправ обов’язково порадьтеся з вашим лікарем.

Вправи та гімнастика під контролем лікаря допоможуть жінкам не лише тримати себе у формі, але й зберегти здоров’я свого малюка.

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Пресслужба «Українського медичного часопису»
за матеріалами moz.gov.ua