Кабінет Міністрів України видав розпорядження «Про схвалення Стратегії розвитку імунопрофілактики та захисту населення від інфекційних хвороб, яким можна запобігти шляхом проведення імунопрофілактики, на період до 2022 року та затвердження плану заходів щодо її реалізації».
Стратегія має розв’язати такі проблеми:
- критичні рівні охоплення обов’язковими профілактичними щепленнями;
- нестабільний рівень забезпеченості імунобіологічними препаратами;
- нестійка епідемічна ситуація із вакцинокерованими інфекціями;
- громадська недовіра до профілактичних щеплень населення.
За час процедури затвердження Стратегії реалізовано такі заходи:
- 3-річне планування та 100% фінансування програми імунопрофілактики в межах Календаря профілактичних щеплень;
- спрощено вимоги до організації пунктів щеплень та доступ до вакцин приватних медичних працівників, які підписали угоду з НСЗУ;
- оптимізовано Календар профілактичних щеплень відповідно до сучасних міжнародних рекомендацій.
Зміни до Календаря профілактичних щеплень та Переліку медичних протипоказань набули чинності 10 грудня 2019 р., зокрема:
- скасовано ревакцинацію від туберкульозу у семирічному віці;
- зміщено першу дозу вакцинації проти гепатиту В з першого місяця життя дитини на другий (це зменшує завантаженість кабінетів щеплень та медичного персоналу, збільшує кількість дітей, щеплених своєчасно, зменшує парентеральне навантаження і стрес від щеплення у дитини);
- за епідпоказаннями дозволено щеплення проти кору у віці 6 міс, також розширено віковий діапазон для щеплення від кору серед дорослого населення.
Подальші кроки впровадження Стратегії:
- розширення Календаря профілактичних щеплень вакцинацією від ротавірусної, пневмококової інфекцій та вірусу папіломи людини;
- аудит та поновлення холодового ланцюга, розробка стандартних операційних процедур на всіх етапах транспортування і зберігання імунобіологічних препаратів;
- доступ до імунопрофілактики 80% цільових груп населення, які пропустили планову імунізацію у 2008–2016 рр.;
- законодавче регулювання щодо обмежень допуску в організовані дитячі колективи дітей, у яких відсутні відомості про обов’язкові профілактичні щеплення відповідно до Календаря.
Цілі та завдання
- Підтримка статусу України як території, вільної від поліомієліту. Досягти цільових показників охоплення вакцинацією проти поліомієліту трьома дозами ≥95%.
- Досягнення і збереження стабільно високого охоплення щепленнями. Досягти цільових показників охоплення трьома дозами АКДП ≥95% на національному та ≥90% — на регіональних рівнях.
- Елімінація кору та краснухи. Досягти перерви у передаванні ендемічних вірусів кору та краснухи більше ніж на 12 міс.
- Контроль та елімінація інфекції гепатиту B. Досягти ≥95% охоплення першою дозою вакцини проти гепатиту B (у перші 24 год життя).
- Доступність заходів з імунопрофілактики. Охопити додатковими заходами 80% осіб, які пропустили планове щеплення.
- Фінансова стабільність національної програми імунізації. У державному бюджеті має бути передбачено 100% коштів на програму.
Розпорядження Уряду створить засади для розбудови національної програми імунопрофілактики та нагляду за інфекційними хворобами. Це дасть змогу формувати і реалізовувати ефективну державну політику, спрямовану на:
- зміцнення здоров’я;
- запобігання захворюванням;
- продовження активного і працездатного віку;
- заохочення громадян до здорового способу життя шляхом об’єднаних зусиль усього суспільства.
Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.
Пресслужба «Українського медичного часопису»
за матеріалами phc.org.ua