Поширеність серцево-судинної патології істотно впливає на тривалість життя населення України. Так, серцево-судинні та судинно-мозкові захворювання діагностовано у майже ¾ українців, а у ⅔ вони є причиною смерті, ⅓ — інвалідності.
Особливо гостро ця проблема стоїть у Чернігівській обл. Смертність від хвороб системи кровообігу у цьому регіоні щорічно зростає і посідає одне з перших місць у структурі загальної смертності як серед всього населення, так і серед населення працездатного віку, що значно впливає на збереження трудоресурсного потенціалу області.Якщо у загальній структурі смертності в Україні питома вага серцево-судинних захворювань становить дещо більше 60%, то у Чернігівській обл. — майже 75%.
Щороку в цьому регіоні від захворювань системи кровообігу помирають понад 16 тис. осіб. Показник смертності від цієї групи хвороб серед міського населення у 2 рази нижчий порівняно з аналогічним показником серед сільських жителів, що свідчить про рівень доступності медичної допомоги. Кожен 6-й випадок гострого інфаркту міокарда призводить до смерті (200 осіб на рік), при цьому кожна 3-я особа — працездатного віку.
Упродовж останніх років місцевими органами влади, керівниками галузі охорони здоров’я, медичними фахівцями вживаються заходи щодо поліпшення ситуації в цій сфері.
В Чернігівській обл., крім Носівського та Козелецького районів, впроваджено дистанційно-діагностичний комплекс передачі електрокардіограм по телефону «Телекард», що дає можливість забезпечити ранню діагностику інфаркту міокарда та підтверджувати діагноз у кваліфікованих спеціалістів обласного кардіологічного диспансеру.
У травні 2011 р. область в рамках програми розвитку кардіохірургічної служби отримала сучасний діагностично-лікувальний ангіографічний комплекс, використання якого дасть можливість щороку надавати сучасну високоефективну медичну допомогу майже 1000 хворих. При цьому поряд із суттєвим підвищенням якості лікування значно зменшується тривалість післяопераційного і реабілітаційного періодів та виходу на інвалідність. Це — світовий стандарт у лікуванні інфаркту міокарда.
Міжнародний досвід зі зниження захворюваності й смертності від хвороб системи кровообігу свідчить про реальну можливість зниження показників на популяційному рівні за умови виконання положень комплексної Національної програми з профілактики та лікування артеріальної гіпертензії, а також затвердження і впровадження програми з попередження серцево-судинних та судинно-мозкових захворювань. Розрахунки показують, що зниження на 50% смертності від хвороб системи кровообігу сприяло б збільшенню середньої тривалості життя населення на 10 років.
Зважаючи на актуальність цієї проблеми на регіональному рівні, Управлінням охорони здоров’я Чернігівської обласної державної адміністрації розроблено та презентовано проект обласної програми «Запобігання та лікування серцево-судинних та судинно-мозкових захворювань на 2012–2015 роки» (далі — програма). З її текстом можна було ознайомитися на сайтах Чернігівської обласної державної адміністрації та Управління охорони здоров’я Чернігівської обласної державної адміністрації.
Метою програми є підвищення ефективності заходів, спрямованих на профілактику, діагностику та лікування серцево-судинних і судинно-мозкових захворювань в області; виявлення захворювань серцево-судинної системи на ранніх стадіях; зниження рівня серцево-судинної захворюваності, інвалідності та смертності від ускладнень; збільшення тривалості і підвищення якості життя хворих.
Фінансування програми здійснюватиметься у межах асигнувань, передбачених на охорону здоров’я в Державному, обласному, районних та міст обласного значення бюджетах, а також інших джерел, не заборонених чинним законодавством. Обсяг фінансування визначатиметься щороку, виходячи з конкретних завдань та реальних можливостей.
Попереду у зазначеного документа розгляд на комісіях, президії та сесії обласної ради, а отже є всі можливості консолідовано опрацювати його для того, щоб створити дієву систему забезпечення населення області невідкладною кардіологічною допомогою.
За матеріалами www.cg.gov.ua