Хвороби, якими можна заразитися від домашніх тварин

19 грудня 2019 о 12:37
20388
Спеціальності :

Хвороби від домашніх тварин — досить поширене явище. Так, ВООЗ зазначає, що у 99% захворювань джерелом вірусу сказу були собаки. Натомість, домашні кішки найчастіше стають причиною токсоплазмозу, який дуже небезпечний для вагітних. Які хвороби передаються від тварин до людей та як вберегтися від них, маючи домашнього улюбленця, читайте далі.

Користь від домашніх тварин

Домашні тварини стали частиною життя багатьох людей. Вони допомагають побороти самотність, покращити настрій. Існує навіть окремий вид терапії, так звана пет-терапія. Це індивідуальна чи групова активність, до якої залучають тварин, для покращення самопочуття пацієнтів.

Проте внаслідок необачного ставлення до стану здоров’я ваших улюбленців і зневажливого ставлення до правил гігієни ви можете заразитися різними хворобами.

Лептоспіроз

Це інфекційне захворювання, спричинене бактерією Leptospira. Найчастіше бактерія  потрапляє у воду із сечею інфікованих гризунів, рідше — інших тварин. Захворіти на лептоспіроз можна, контактуючи з інфікованими тваринами. У тіло людини бактерія лептоспірозу потрапляє через тріщини, порізи чи рани на шкірі чи слизових оболонках (очі, ніс, рот).

Лептоспіроз часто складно діагностувати, адже симптоми схожі на прояви інших захворювань — наприклад, можуть нагадувати грип, що більш характерно восени та взимку. До того ж, часом можливий безсимптомний перебіг захворювання, яке може призвести до ураження нирок, печінки та до менінгіту.

Токсоплазмоз

Це інфекція, викликана Toxoplasma gondii, поширена серед пташок та ссавців. Проте саме домашні кішки стають найкращим середовищем для існування цієї бактерії.

Заразитися нею можна через екскременти домашнього улюбленця. Наприклад, під час прибирання котячого туалету. Також токсоплазмозом можна захворіти при обробці сирого м’яса, чи вживаючи погано проварене або просмажене м’ясо.

Часто відзначають безсимптомний перебіг захворювання, проте гостра форма може викликати нудоту, судоми, запалення лімфовузлів і високу температуру тіла.

Захворювання особливо небезпечне для вагітних, адже може викликати серйозні патології у плода та навіть спровокувати викидень. Крім того, у немовляти може з’явитися вроджений токсоплазмоз, жовтяниця чи розумова відсталість.

Сказ

Це вірусна смертельна інфекція, розвитку якої у людини можна запобігти введенням сироватки людям та вакцинацією тварин. Збудником є вірус Neuroryctes rabici.

Найчастіше спостерігається у диких або підібраних з вулиці тварин. Передається через кров, слизову оболонку та слину через укус. Запам’ятайте, що після укусу не потрібно чекати симптомів, краще одразу звернутися за медичною допомогою. Адже відразу виявити, що ви хворі, не вийде. Інкубаційний період становить від 10 днів.

Найкращий спосіб вберегтися від наслідків — це вакцинація. Всі, хто отримав травму, нанесену твариною з підозрою на сказ або ж підтвердженим сказом, мають обов’язково звернутися до лікарні та отримати безоплатну медичну допомогу.

Також ви можете зробити профілактичне щеплення. Із минулого року Україна почала закуповувати ці препарати на державному рівні. Детальніше про хворобу читайте тут.

Сальмонельоз

Це гостре кишкове інфекційне захворювання, викликане бактеріями роду Salmonella. Симптомами хвороби можуть бути такі: пропасниця, діарея, порушення роботи шлунково-кишкового тракту. Інфекцію можна підхопити під час контакту з тваринами або прибирання за ними.  Сальмонели практично не реагують на антибіотики, тому лікування займає багато часу і зусиль.

Токсокароз

Це паразитарне захворювання, зумовлене нематодами, які паразитують у кишечнику собак (Toxocara canis) або кішок (Toxocara mystaх).

Найчастіше хвороба передається дітям через контакт із домашніми тваринами.

Симптоми токсокарозу —  характерні висипання на тілі, опухає обличчя, лихоманка. Також збільшуються лімфатичні вузли. У частини хворих токсокароз викликає біль у животі, блювання, метеоризм, діарею. Часто виражені симптоми ураження центральної нервової системи. Якщо личинки потрапили в очі, то симптомами можуть бути почервоніння, зниження зору та білі вкраплення на зіницях.

Феліноз (у побуті — хвороба котячої подряпини)

Це гостре інфекційне захворювання, збудником якого є Bartonella henselae.  Резервуаром для інфекції є кішки (особливо сіамські), адже збудник хвороби є представником нормальної мікрофлори порожнини рота у котів.

Симптоми хвороби: на місці укусу виникає утворення, ззовні схоже на укус комах, збільшення лімфовузлів, підвищення температури тіла.

Рекомендації власникам тварин

>
 • періодично проходьте профілактичні огляди;
 • регулярно приводьте на профілактичні огляди до ветеринара свого улюбленця та вакцинуйте свою домашню тварину;
 • після контакту з домашніми тваринами та після прибирання за ними ретельно мийте руки з милом під проточною водою;
 • уникайте укусів і подряпин, якщо ж ви все-таки отримали пошкодження від тваринки, негайно продезінфікуйте рану;
 • не дозволяйте вашим домашнім улюбленцям облизувати ваші порізи чи рани;
 • не торкайтеся фекалій тварин та не прибирайте за твариною голіруч;
 • не контактуйте із хворими тваринами.
 • Якщо вас вкусила чи пошкрябала домашня тваринка без ознак хвороби, запам’ятайте:

  >
 • швидко та ретельно промийте уражене місце великою кількістю води з милом;
 • дезінфікуйте рану за допомогою антисептичного засобу на основі спирту чи йоду. Не використовуйте перекис водню для дезінфекції.
 • Якщо тварина виглядала не так, як завжди, виявляла ознаки хвороби чи була хворою, після оброблення рани варто звернутися до лікаря.

  Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

  Пресслужба «Українського медичного часопису»
  за матеріалами moz.gov.ua