30 серпня 2011 р. Харківську область з робочим візитом відвідав Прем’єр-міністр України Микола Азаров.
У програмі візиту Прем’єр-міністра входило ознайомлення з виробництвом медичної техніки на дочірньому підприємстві акціонерного товариства «Науково-дослідний інститут радіотехнічних вимірювань» — «Радмір», відвідання центральної станції швидкої медичної допомоги в Харкові та Обласної клінічної лікарні, ознайомлення з роботою КП «Міська молочна фабрика-кухня дитячого харчування» та огляд нового і споруджуваного терміналів Харківського аеропорту.
У 2010 р. Міністерство охорони здоров’я України закупило у підприємства «Радмір» імпортозаміщуючу техніку, яка коштує значно дешевше імпортної, лише на 6,4 млн грн. Так, апаратура УЗД НДІ радіотехнічних вимірювань обходиться в півтора рази дешевше за імпортну, мамографа — втричі при відповідній якості виробів. Нині «Радмір» спільно з Національною академією наук України та Національним інститутом раку розробляє унікальну медтехніку із застосуванням нанотехнологій. Прем’єр-міністру було продемонстровано один із таких приладів — «Магнітерм». «Сьогодні «Радмір» презентує ті розробки, з якими Україна може виходити на зовнішні ринки і бути цікавою іншим країнам. Продукцією цього підприємства ми зможемо закрити внутрішні позиції в частині апаратури для діагностики захворювань, — зазначив у ході ознайомлення з продукцією М. Азаров. — Ми могли б закупити 100 імпортних апаратів, але на цю ж суму ми можемо закупити 250–300 вітчизняних апаратів, а це суттєва різниця в плані реформи системи охорони здоров’я та створення якісної медицини на всіх рівнях».
М. Азаров підкреслив, що у Харківського регіону є позитивний досвід, який є гідним прикладом, в оснащенні всіх районних лікарень мамографами: «Це означає, що багато жінок, які своєчасно звернулися до фахівців, отримають шанс уникнути страшної хвороби. Потрібно, щоб такі апарати з’явилися в кожній районній лікарні не тільки Харківської області, а й всієї країни».
Також Прем’єр-міністр зазначив, що підприємству «Радмір» потрібні гарантії та пропозиції, в рамках яких воно зможе розвиватися: «У нього повинні бути перспективні розробки, які зможуть гідно конкурувати з європейськими чи американськими зразками. Підприємство вже пережило свої найскладніші моменти, а попереду вас чекають дуже хороші перспективи».
«Безумовно, замовлення на 2012 р. у цього підприємства буде», — повідомив М. Азаров під час брифінгу за підсумками ознайомлення з роботою «Радміра». За його словами,також Уряд займеться питанням виплати боргу держави перед підприємством.
«Директор підприємства поставив перед нами питання про держзамовлення 2009 р., яке попередній Уряд не сплатив. Ми спробуємо цього року вирішити це питання», — підкреслив Голова Уряду.
Дочірнє підприємство акціонерного товариства «Науково-дослідний інститут радіотехнічних вимірювань» — «Радмір» займається розробкою і виробництвом ультразвукових діагностичних приладів, цифрових мамографів, фізіотерапевтичного та урологічного обладнання. У 2010 р. до 70% випущеного обладнання становив експорт у Російську Федерацію і країни Азії. Про це повідомив директор підприємства Сергій Литвиненко.
За його словами, у 2003–2004 рр. частка державних коштів у закупівлях обладнання виробництва ДП «Радмір» становила 100%. Апаратуру закуповувало Міністерство охорони здоров’я України і місцеві бюджети різного рівня. С. Литвиненко зазначив, що після 2004 р. настала певна криза, стало зрозуміло, що компанія не зможе розвиватися, орієнтуючись лише на внутрішній ринок, і політика була переорієнтована на експорт.
«Експорт — показник конкурентоспроможності підприємства. Неконкурентоспроможна продукція може продаватися всередині країни, але ніколи не буде експортуватися за кордон», — заявив С. Литвиненко.
Директор ДП «Радмір» повідомив, що у 2011 р. портфель замовлень компанії становив близько 50 млн грн. На сьогодні підприємство завантажене на 100%, але існують можливості розвиватися і розширювати виробничі потужності без додаткового вкладення коштів. За словами С. Литвиненка, протягом останніх 3 років ведуться переговори щодо виходу на ринок Південної Америки, вдале завершення яких очікується у цьому році.
Представляючи продукцію ДП «Радмір» М. Азарову, директор компанії ставив перед собою завдання донести до керівництва країни, що в Україні є підприємства, здатні виробляти високотехнологічну конкурентоспроможну продукцію. «Можна і потрібно купувати українське устаткування і цим прославляти рідну державу», — підкреслив він. На сьогодні «Радмір» є найбільшим підприємством, а по ряду позицій — єдиним виробником складної медичної техніки, яка не поступається кращим світовим зразкам. При потужності виробництва медичної техніки на 200 млн грн. на рік, у 2010 р. Міністерством охорони здоров’я України було закуплено у підприємства устаткування на 6,4 млн грн.
Порівняно із закордонними аналогами медична техніка ДП «Радмір» у кілька разів дешевша за порівнянної якості (УЗД-апаратура — в 1,5 раза, мамографи — в 3 рази). Лише у 2009 р. аналогічної імпортної техніки було закуплено на >100 млн євро.
В ході робочого візиту до Харкова Прем’єр-міністр України також відвідав комунальний заклад охорони здоров’я «Обласна клінічна лікарня — Центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» (Центр). В Обласній лікарні щодня проводиться понад 11 тис. оперативних втручань, у тому числі понад 3,5 тис. — у оперативному блоці основного дев’ятиповерхового лікувального корпусу закладу. Це операції підвищеної складності й великих обсягів на органах грудної та черевної порожнини, у тому числі операції на «відкритому» серці, на головному і спинному мозку, судинах тіла і кінцівок, гінекологічні операції, ендопротезування великих суглобів тощо.
Торік вперше за 22 роки існування Обласної лікарні тут виконано значні обсяги капітального ремонту на суму 9,47 млн грн. В операційному блоці оновлено систему електропостачання із використанням сучасних світодіодних операційних освітлювальних енергозберігаючих пристроїв, що дозволить у 5–8 разів знизити витрати на електричну енергію та збільшити термін її експлуатації. На випадок аварійного відключення електроенергії дві операційні обладнані автономним резервним електропостачанням. Усі операційні обладнані сучасними кліматичними системами кондиціонування повітря. Повністю оновлені мережі киснезабезпечення. За рахунок централізованих поставок від Міністерства охорони здоров’я України та за кошти обласного бюджету у 2010 р. Центр укомплектував операційний блок 3 сучасними апаратами штучної вентиляції легень експертного класу типу «Carina», 6 наркозно-дихальними апаратами вищого класу типу «Leon», дефібрилятором, сухожаровими шафами, спеціальними медичними меблями на загальну суму понад 2,5 млн грн. Усього впродовж минулого року на придбання медичного обладнання та устаткування вперше одночасно виділено 7,2 млн грн. Продовжується дооснащення сучасним діагностичним обладнанням відділень ультразвукової та функціональної діагностики. Капітально відремонтовано централізоване стерилізаційне відділення. На сьогодні оновлений операційний блок становить 7 окремих сучасних спеціалізованих операційних.
Лікарня також є одним із базових закладів медичного забезпечення учасників та гостей Євро-2012.
У складі Центру створено учбово-тренувальний відділ з підготовки медичних та немедичних фахівців для надання екстреної невідкладної медичної та долікарської допомоги з метою залучення до надання першої допомоги на випадок надзвичайних ситуацій. Отримане за централізованими поставками устаткування для моделювання невідкладних станів дозволяє моделювати та відпрацьовувати практичні навики надання допомоги при будь-яких невідкладних станах і надзвичайних ситуаціях.
У лікарні Глава Уряду також оглянув відділення ультразвукової діагностики. Діагностичний відділ лікарні забезпечує повноцінне всебічне обстеження пацієнтів, доступність громадянам спеціалізованої медичної допомоги і високий рівень надання лікувальних послуг.
Завдяки особистому сприянню голови Харківської облдержадміністрації Михайла Добкіна відділення ультразвукової діагностики Діагностичного центру обладнано двома лінійними датчиками для потужних діагностичних ультразвукових сканерів «Рhilips НDІ-11» і «Рhilips НD-7» загальною вартістю понад 20 тис. євро. Ці датчики забезпечують високоточне і якісне обстеження хворих із патологією щитовидної та молочної залоз, великих і дрібних суглобів, шкіри, м’яких тканин і ока. Крім того, Діагностичний центр отримав ще один ультразвуковий апарат «Рhilips НDІ-11» вартістю 540 тис. грн.
Відділення функціональної діагностики Діагностичного центру також має сучасну систему «холтерівського моніторування» для діагностики об’єктивного стану пацієнтів із патологією серцево-судинної системи та порушеннями ритму серцевої діяльності з безперервним відстеженням і фіксацією показників протягом 1 доби і довше. Вартість обладнання — близько 100 тис. грн.
Ще одним об’єктом відвідин стала Станція швидкої медичної допомоги. Вона обслуговує понад 350 тис. викликів. У стаціонар звертаються понад 60 тис. хворих і потерпілих. У середньому щодоби до приймального відділення лікарні звертається 165 пацієнтів. Із 2007 р. на розвиток лікарні з місцевого бюджету виділено >70 млн грн. Як результат витрати на придбання медичного обладнання та устаткування збільшилися в 24 рази, на медикаменти — в 2 рази, на харчування хворих — у 4 рази. У роботу служби швидкої медичної допомоги впроваджена авторська розробка співробітників Міської клінічної лікарні ім. Мещанінова — автоматизована система організації, управління та контролю швидкої допомоги на основі GPRS-зв’язку. Система дозволила підвищити оперативність роботи та ефективність використання ресурсів швидкої допомоги і скоротити час прибуття бригади за викликом із 15 до 8 хв. Результати використання автоматизованої системи: в 2–2,5 раза скоротився час на обробку виклику в центральній диспетчерській та передачу виклику бригаді; у січні 2010 р. кількість несвоєчасних виїздів становила 6,3%, у січні 2011 р. — 0,7%; середній кілометраж на 1 виїзд у 2010 р. становив 17,3 км, у 2011 р. — 16,2. Ця система активно впроваджується в районах Харківської області та на території Луганщини. Також Прем’єр-міністру продемонстрували роботу системи Телекард, за допомогою якої кардіологу в районну або обласну лікарню передається кардіограма пацієнта, який перебуває у найвіддаленішому куточку області. І роботу спеціальної «тривожної» кнопки, за допомогою якої будь-яка бригада швидкої допомоги може повідомити співробітникам міліції про напад на лікарів. По завершенню відвідин станції Прем’єр-міністр України залишив у книзі відгуків такий запис — «У нас може бути краще, ніж в американців».
Завершилась робоча поїздка Прем’єр-міністра України М. Азарова зустріччю з адміністративно-господарським активом області.
За матеріалами http://kharkivoda.gov.ua