Інсульт: як зробити медичну допомогу якісною

31 жовтня 2019 о 11:59
1210

У Світовий день боротьби з інсультом, який відзначається 29 жовтня, МОЗ України поінформувало, чому лікування інсульту важливе, як зробити допомогу при інсульті якісною та які кроки має зробити держава для покращенні ситуації в Україні.

Епідемічна ситуація в Україні

Інсульт — це гостре порушення мозкового кровообігу, внаслідок якого виникає пошкодження частини головного мозку. Це хвороба, яка може зруйнувати життя і вкрасти майбутнє як окремої людини, так і цілої країни. Щороку в Україні діагностують близько 150 тис. інсультів, і понад 100 тис. людей помирають від інсульту та інших порушень кровотоку в мозку. Більшість людей, які вижили після інсульту, протягом усього життя страждають від його фізичних, когнітивних, психічних та соціально-економічний наслідків, що зумовлює величезний тягар цієї хвороби для сім’ї, громади та держави.

Досвід інших країн

Досвід багатьох країн свідчить, що якісна медична допомога пацієнтам із гострим мозковим інсультом може істотно знизити ризик передчасної смерті чи набутої інвалідності. Гострий мозковий інсульт слід розглядати як невідкладний стан, допомога при якому має бути безперервним ланцюгом лікувальних заходів — від першого повідомлення до максимального відновлення чи повного одужання. Команди фахівців мають надавати допомогу якісно і вчасно протягом усього маршруту пацієнта, і ця допомога має бути відповідно узгоджена та документована. Доступ до належного лікування у разі інсульту не повинен залежати від місця проживання, часу доби, віку чи статків пацієнта.

У 2020 р. згідно із Законом «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення» на всіх рівнях медичної допомоги почне працювати Програма медичних гарантій. Програма включає шість видів медичної допомоги: первинна, спеціалізована, госпітальна, екстрена, паліативна та реабілітація.

Лікування пацієнтів з інсультом визначено пріоритетом, і тому система стаціонарної інсультної допомоги в Україні потребує серйозного реформування та вдосконалення.

Інсульт — реальна загроза для кожного з нас. Інсульт посідає 2-ге місце у переліку головних причин смерті і є провідною причиною інвалідності в Україні. Це захворювання може спричинити параліч кінцівок, втрату зору, порушення ходи, мови та психічних функцій. Крім того, інсульт різко підвищує ризик розвитку деменції. Особливу тривогу викликає зростання частоти інсульту серед людей працездатного віку: близько третини всіх інсультів виникає в осіб віком до 60 років, і лише невелика частка з тих, хто пережив інсульт, повертаються до роботи.

У 2020 р. у рамках Програми медичних гарантій, лікування гострого мозкового інсульту оплачуватиметься за підвищеним тарифом за умови, якщо заклад відповідатиме вимогам Національної служби здоров’я України (НЗСУ). У закладі повинні бути обладнання для нейровізуалізції (КТ або МРТ), можливість для проведення тромболізису, а також відповідні медичні спеціалісти.

Коментар Олега Петренка

У межах тарифу покривається підтвердження діагнозу, безпосереднє лікування, включно з ліками із Національного переліку, крім тих, які закуповуються за окремою програмою МОЗ України, та реабілітація у гострому стані. Цей тариф практично втричі вищий, ніж був середньозважений тариф на лікування інсульту за рахунок медичної субвенції. НСЗУ оплачуватиме за надану медичну послугу за пріоритетним тарифом лише тим медичним закладам, які оснащені КТ або МРТ, здатні діагностувати гострий мозковий інсульт і вчасно почати лікування пацієнта.

Організація невідкладної допомоги при гострому інсульті

Вона включає:

  • підвищення обізнаності населення про те, як розпізнати симптоми інсульту;
  • навчання наданню допомоги при інсульті диспетчерів, працівників бригад служби екстреної медичної допомоги, лікарів, які надають допомогу пацієнтам з інсультом;
  • планування розміщення інсультних центрів і маршрутів для бригад екстреної медичної допомоги, щоб допомога надавалася максимально швидко;
  • наявність спеціалізованих команд та інсультних блоків, які пройшли сертифікацію;
  • цілодобовий доступ до нейровізуалізації, тобто наявність у закладі МРТ або КТ.

Фактори ризику інсульту

Кожен з нас може мінімізувати ризик виникнення інсульту, скоригувавши спосіб життя, а саме: не курити, не зловживати алкоголем, бути фізично активним (понад 150 хв/тиж) і дотримуватися здорового харчування.

Також до факторів ризику інсульту відносяться підвищений артеріальний тиск (вище 140/90 мм рт. ст. — головна загроза, навіть якщо пацієнт добре почувається), цукровий діабет, миготлива аритмія і високий холестерин. Відповідно, враховуючи це, лікар може рекомендувати пацієнту, як знизити ризик. Наприклад, контролювати свій артеріальний тиск.

Як виявити інсульт пересічним громадянам

Часто від поведінки оточення залежить, чи вдасться людині вчасно надати допомогу при інсульті. Якщо ви помітили такі прояви, особливо після епізоду підвищеного артеріального тиску, негайно викликайте екстрену допомогу:

  • людина не може посміхнутися, при цьому зазвичай опускається куток губ;
  • людина не може нормально говорити: вимова нерозбірлива та плутана;
  • людина не може підняти руки вгору або одна рука занадто слабка і не ворушиться;
  • виникає слабкість чи оніміння у правій або лівій частині тулуба та кінцівках.

Іноді інсульт може проявитися лише інтенсивним головним болем.

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Прес-служба «Українського медичного часопису»
за матеріалами moz.gov.ua, nszu.gov.ua