Смог в Україні: як вберегтися

25 жовтня 2019 о 18:41
3069

Від смогу потерпають в основному великі міста. Питання якості атмосферного повітря є надзвичайно важливим для всього світу. За даними ВООЗ 91% населення Землі проживають у районах, де повітря забруднене шкідливими речовинами, як повідомляють у Міністерстві охорони здоров’я України.

Ситуація в Україні

Ця проблема актуальна і для України. У вересні–жовтні можна спостерігати «білий смог», який складається з диму, туману та пилу, часто з їдким запахом, характерним для великих міст. Причинами утворення смогу є наслідки традиційного спалювання опалого листя, трави, пожежі на сміттєзвалищах, діяльність підприємств хімічної промисловості, вигорання великих площ торфовищ, газових викидів легкових автомобілів.

У профільному Міністерстві наголошують, що на сьогодні, за даними Гідрометцентру, забруднення за показниками чадного газу та іншими — у межах гранично допустимих концентрацій.

Але в місцях максимального скупчення автомобільного транспорту може фіксуватися перевищення за показниками сірчистого ангідриду, формальдегіду, діоксидів, інших речовин, які дійсно шкідливо впливають на здоров’я людини.

У чому небезпека смогу?

Дим у повітрі може викликати головний біль, кашель, труднощі з диханням, подразнення очей, запалення слизової оболонки носа, гортані.

Забруднене повітря провокує серцево-судинні хвороби.

Смог може викликати хвороби дихальних шляхів, бронхіт, астму, пневмонію.

Тривалий вплив високої температури повітря призводить до порушення обміну речовин, зневоднення і теплового удару, окрім того зниження імунітету.

Токсичні речовини, що містяться в димі, спричиняють розвиток алергії.

Забруднене повітря негативно впливає на когнітивні здібності, особливо у дітей і людей похилого віку.

Разом із листям і травою можуть горіти й солі важких металів, що осіли на рослинах.

Вдихання забрудненого повітря може підвищувати ризики у період вагітності, які матимуть наслідки для плода: недостатня маса тіла при народженні, захворювання внутрішніх органів.

Як уникнути негативних наслідків для здоров’я

  • Обмежити перебування на вулиці в ранковий час. Вранці концентрація смогу в повітрі максимальна.
  • Вразливим групам населення (діти, вагітні, люди похилого віку) варто відмовитися від тривалих прогулянок.
  • Утриматися від фізичного навантаження на вулиці.
  • Щільно зачиняти вікна та двері.
  • Увімкнути системи кондиціонування та очищення повітря.
  • Проводити вологе прибирання у житлових приміщеннях, використовувати зволожувачі повітря.
  • Не курити і не вживати алкоголь, оскільки це підвищує ризик розвитку серцево-судинних захворювань та хвороб дихальних шляхів.
  • Збільшити споживання рідини до 2–3 л на день.
  • Слід промивати ніс і горло, вживати кисломолочні продукти, підсолену й лужну воду.
  • Обмежити використання автомобіля,  надавати перевагу громадському транспорту.

Симтоми, які виникають під дією смогу

Симптомами, які виникають при отруєнні продуктами горіння, є головний біль, порушення дихання, втома, погана концентрація, порушення орієнтування у просторі, тахікардія, підвищення артеріального тиску, судоми. При виникненні зазначених симптомів необхідно негайно звернутися до лікаря за медичною допомогою.

Міністерство охорони здоров’я України закликає людей відповідально ставитися до навколишнього середовища і власного  здоров’я, не палити листя і сухостій, надавати перевагу громадському транспорту, не курити.

Що робить Уряд і Міністерство охорони здоров’я України

Уряд вирішуватиме проблему забруднення повітря комплексно. У співпраці  з місцевою владою та контролюючими органами буде налагоджена система контролю небезпечних викидів. Ця інформація буде доступна для кожного.

24 жовтня 2019 р. у Міністерстві охорони здоров’я України під головуванням Зоряни Скалецької відбулася нарада щодо стану забруднення атмосферного повітря в місті Києві. У нараді взяли участь фахівці гігієнічних установ Міністерства та Національної академії медичних наук, управління екології Київської міської державної адміністрації та Держпродспоживслужби міста Києва.

За результатами зустрічі Міністерство охорони здоров’я України планує:

  • Оновити законодавство, що встановлює гранично-допустимі концентрації для шкідливих речовин в атмосферному повітрі.
  • Ініціювати проведення міжсекторальної зустрічі з Міністерством енергетики та захисту довкілля. Мета — актуалізація планів впровадження Порядку здійснення державного моніторингу в галузі охорони атмосферного повітря, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 14.08.2019 р. № 827.
  • Визначити контроль якості  атмосферного повітря пріоритетним питанням  в рамках соціально-гігієнічного моніторингу, який фінансуватиметься з державної бюджетної програми «Громадське здоров’я та заходи боротьби з епідеміями».
  • Організувати семінар для експертів з питань санітарного та епідеміологічного благополуччя населення та екології, які пройшли професійну атестацію та отримали відповідний кваліфікаційний сертифікат для проведення експертизи проектів будівництва.
  • Ініціювати зміни в міській інфраструктурі, будівництво об’їзних доріг для зменшення автомобільних викидів у житловій зоні.

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Прес-служба «Українського медичного часопису»
за матеріалами moz.gov.ua, rada.gov.ua