Медична реформа: лікарні Києва вчасно проведуть автономізацію

25 жовтня 2019 о 18:20
667

24 жовтня 2019 р. Київська міська рада на своєму засіданні прийняла рішення про автономізацію 69 закладів, що надають спеціалізовану та госпітальну допомогу. Це дозволить закладам до квітня 2020 р. підписати договір з Національною службою здоров’я України та перейти на нову модель фінансування.

Про автономізацію

Автономізація закладів медичної допомоги є основним завданням для місцевої влади. Перетворення медичних закладів із бюджетних установ на комунальні некомерційні підприємства (КНП) є обов’язковою умовою їхнього приєднання до трансформації системи охорони здоров’я, адже лише в статусі КНП заклади охорони здоров’я зможуть укласти договори з Національною службою здоров’я України та отримувати пряме фінансування за надані послуги з Державного бюджету.

Заклади, які надають первинну медичну допомогу, працюють із Національною службою здоров’я України з липня минулого року, і в кінці 2018 р. рівень автономізації становив 97%. На сьогодні Національна служба здоров’я України підписала договори з 1040 закладами первинної медичної допомоги, які пройшли процес автономізації.

Коментар Зоряни Скалецької

«Вітаємо, нарешті, Київ на шляху до трансформації системи охорони здоров’я. Що це означає для киян? Створено можливість розвитку закладів і покращення медичних послуг, адже медичні заклади отримують свободу і можуть повноцінно господарювати без вказівки «згори». Що це означає для українців? Вони вільно зможуть їздити до будь-якої київської лікарні, а ті, у свою чергу, будуть їм дуже раді. Адже гроші підуть за пацієнтами», — зазначила міністр охорони здоров’я З. Скалецька.

До квітня 2020 р. автономізуватися мають усі заклади, які надають амбулаторну спеціалізовану та госпітальну допомогу. В Україні вже автономізовано 64% таких закладів. Найбільше на Полтавщині — понад 97%, де реалізується пілотний проект щодо трансформації спеціалізованої медичної допомоги. У трійці лідерів також Вінницька (97%) та Харківська (94,6%) області.

За останній місяць істотно зросла кількість автономізованих спеціалізованих закладів охорони здоров’я у Миколаївській, Одеській, Сумській та Закарпатській областях.

Відстають Дніпропетровська, Луганська та Чернівецька області, в цих регіонах менше половини спеціалізованих закладів пройшли процес автономізації.

«Процес змін у системі охорони здоров’я вже незворотний. Так, як колись було, вже не буде. Заклади охорони здоров’я медичної спеціалізованої допомоги мають обов’язково автономізуватися. Це дасть їм змогу укласти договір з Національною службою здоров’я України та надавати пацієнтам безоплатно допомогу за програмою медичних гарантій, стати частиною єдиного медичного простору України. Вважаю, що столиця має бути флагманом у таких важливих процесах змін медичної галузі», — Олег Петренко, голова Національної служби здоров’я України.

Автономізація медичних закладів передбачає, що медичні заклади стають підприємствами, їх права розширено до рівня всіх інших суб’єктів господарювання. Внаслідок змін у моделях фінансування системи охорони здоров’я відбувається перехід від режиму утримання закладів до співпраці за договором. Медичні заклади отримують свободу, можуть повноцінно господарювати, вільно розпоряджатися своїми коштами, без вказівки «згори», право підписувати контракти, мати свій рахунок та встановлювати рівень заробітної плати без прив’язки до тарифної сітки. Завдяки автономізації фінансування підприємства медичних закладів також отримали право утворювати об’єднання з іншими закладами, якщо потрібно перерозподілити між ними функції та оптимізувати використання ресурсів.

Допомогти закладам увійти в реформу повинна місцева влада як власник. І перед нею стоять декілька завдань, які вже виконані для первинної ланки: автономізація всіх медичних закладів, власниками яких вони є, комп’ютеризація та підключення закладів до електронної системи охорони здоров’я.

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Прес-служба «Українського медичного часопису»
за матеріалами moz.gov.ua