Леткі анестетики на основі ефіру та наслідки лікування при сепсисі
Сепсис — запальна реакція, яка відрізняється пригніченням імунної відповіді в умовах інфекційного процесу, що призводить до системного запалення з подальшим пошкодженням тканин та до розвитку поліорганної недостатності. Незважаючи на численні дослідження з метою уточнення патофізіологічних основ зазначеного процесу та адаптації стратегій клінічної тактики ведення пацієнтів, розвиток септичних ускладнень, як і раніше, залишається основною причиною летального кінця в лікарнях у всьому світі. Донині відсутня будь-яка специфічна терапія при септичних ускладненнях, і провідною тактикою лікування є контроль за динамікою інфекційного процесу. Пацієнтам з подібними станами часто призначають дослідження для візуалізації джерел інфекційного процесу з подальшим проведенням хірургічних втручань, які закономірно потребують анестезії.
Леткі анестетики на основі ефіру, такі як ізофлуран та севофлуран, застосовують найширше, незважаючи на неоднозначність клінічних наслідків їх використання у пацієнтів. Однак поряд із прямими терапевтичними ефектами, пов’язаними із загальною анестезуючою дією препаратів, з’являється все більше даних про побічні наслідки від застосування названих лікарських засобів. Зокрема, рядом дослідників продемонстровано негативний вплив летких анестетиків на систему імунологічного захисту організму, що погіршував результати хірургічних втручань на фоні септичних ускладнень. Це зумовлює важливість поглибленого розуміння особливостей впливу анестетиків на патофізіологію сепсису з урахуванням імуномодулюючих ефектів зазначених препаратів.
У новій роботі, представленій у виданні «The FASEB Journal» 30 серпня 2019 р., вчені Гарвардської медичної школи (Harvard Medical School), США, при співпраці з клініцистами Бостонського дитячого госпіталю (Boston Children’s Hospital), США, повідомили про те, що вибір препарату може мати вирішальне значення у виживаності пацієнтів із септичними ускладненнями.
Дизайн дослідження
У ході експериментального дослідження в лабораторних тварин було індуковано септичний процес шляхом перев’язки сліпої кишки та пункції. При проведенні хірургічного втручання вивчали можливий вплив севофлурану на результати оперативного лікування. Тварин було розподілено на три групи залежно від типу анестезії: севофлуран (1-ша група), ізофлуран (2-га група) та контрольна група тварин без використання загальної анестезії. За результатами подальшого спостереження встановлено, що порівняно з ізофлураном (2-га група), у тварин, які отримували севофлуран, результати подальшого лікування, спрямованого на септичні ускладнення, були значно кращими. За словами авторів, це пов’язано з меншою вираженістю апоптозу в тканинах селезінки.
Зважаючи на те що апоптоз селезінки значною мірою зумовлений апоптозом нейтрофілів, дослідники зосередили увагу на особливостях впливу севофлурану на FasL-індукованому апоптозі нейтрофілів. Так, виявлено, що застосування севофлурану сприяло вираженому зниженню рівня апоптозу. Севофлуран не впливав на зв’язування FasL з позаклітинним доменом рецептора Fas. Натомість, за результатами аналізу in silico встановлено, що застосування леткого анестетика севофлурану зумовлювало зниження рівня апоптозу нейтрофілів шляхом взаємодії з Fas-асоційованим доменом смерті (Fas-associated death domain).
Висновки та перспектива клінічних випробувань
Таким чином, загалом порівняно з контролем тварини 1-ї групи, які отримували сефофлуран, демонстрували кращі показники виживаності, нижчий рівень бактеріального росту та нижчі показники апоптозу нейтрофілів селезінки. Натомість у тварин 2-ї групи, які отримували ізофлуран з метою загального знеболення, наслідки лікування септичних ускладнень були більш несприятливими. Підсумовуючи результати, автори зазначили, що ріст поширеності септичних ускладнень та летального кінця вкрай тяжких форм сепсису обґрунтовує необхідність проведення подальших клінічних досліджень у зазначеному напрямку. Крім того, дослідники висловили надію на те, що найближчим часом перші результати цієї роботи змінять на краще прогнози хірургічного лікування пацієнтів із септичними ускладненнями.
- Koutsogiannaki S., Hou L., Babazada H. et al. (2019) The volatile anesthetic sevoflurane reduces neutrophil apoptosis via Fas death domain — Fas-associated death domain interaction. FASEB J., Aug. 30. DOI: 10.1096/fj.201901360R.
Наталія Савельєва-Кулик