Екстрена медична допомога: як працюватимуть нові клінічні протоколи

8 серпня 2019 о 11:31
5081

Екстрена медична допомога у липні 2019 р. отримала оновлені протоколи, які були затверджені наказом МОЗ України від 05.06.2019 р. № 1269.

Про нові протоколи

У Міністерстві наголошують, що цей документ є перекладом клінічних настанов Сполучених Штатів Америки, розроблених Національною асоціацією державних службовців EMД (NASEMSO), яка надала дозвіл Україні на переклад та використання своїх настанов. Ключовою вимогою при наданні такого дозволу є точний переклад документа без втручання у зміст. Відтак у перекладених протоколах вказані лікарські засоби, обладнання, логістичні та інші особливості, притаманні США.

Що робити, якщо протоколу дотриматися неможливо

Разом з тим, відповідно до наказу МОЗ України  від 28.09.2012 р. № 751, якщо повне дотримання клінічного протоколу неможливе через відсутність відповідних лікарських засобів, обладнання або технологій, лікар:

  • обирає для надання медичної допомоги інший аналогічний лікарський засіб або обладнання/технології, які є доступними та можливими для використання (за попередньою інформованою згодою пацієнта);
  • повідомляє пацієнта про інші медичні установи, де медична допомога може бути надана у повній відповідності з новим клінічним протоколом (за наявності такої інформації);
  • письмово повідомляє структурний підрозділ з питань охорони здоров’я місцевої державної адміністрації про неможливість повного дотримання нового клінічного протоколу під час лікування певного захворювання та обрану альтернативу.

Про правила роботи екстреної медичної допомоги

Правила роботи екстреної медичної допомоги складаються з двох частин: затвердження клінічних протоколів Міністерством охорони здоров’я України та розробка на їх основі клінічних маршрутів пацієнта. Обидва документи спрямовують у роботі саме працівників служб екстреної медичної допомоги (ЕМД), а не пацієнтів.

Будуть розроблені методичні рекомендації

Найближчим часом центри екстреної допомоги та медицини катастроф отримають від МОЗ України методичні рекомендації щодо розробки та затвердження клінічних маршрутів пацієнта, що допоможуть працівникам екстреної медичної допомоги враховувати логістичні та інші особливості своєї області. До складу робочої групи, яка розробляє методичні рекомендації, входять практикуючі лікарі з медицини невідкладних станів.

Нагадаємо, нещодавно у Верховній Раді було піднято питання збільшення заробітної плати медикам, зокрема екстреної медичної допомоги.

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини

За матеріалами moz.gov.ua