Заява Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) про оголошення надзвичайного стану у світі через вірус Ебола спричинила великий резонанс у засобах масової інформації та занепокоєння серед громадян. Центр громадського здоров’я Міністерства охорони здоров’я (МОЗ) України розтлумачує основні аспекти заяви та їхнє значення для українців.
17 липня 2019 р. на засіданні Міжнародного комітету з питань надзвичайних ситуацій у сфері охорони здоров’я (далі — Комітет) ВООЗ визнала спалах вірусу Ебола в Демократичній Республіці Конго ситуацією міжнародного масштабу.
Комітет наголосив на необхідності консолідації міжнародних дій з реагування на надзвичайні ситуації відповідно до Міжнародних медико-санітарних правил (ММСП, 2005). Згідно з ММСП, цей спалах відповідає визначенню надзвичайної ситуації у сфері громадського здоров’я міжнародного значення, що потребує відповідних дій.
У своїй заяві Комітет визнає можливе підвищення рівня національних та регіональних ризиків, а отже, і необхідність у посиленні та координованості заходів для управління ними.
Що це означає для України
У заяві Комітету зазначено, що зафіксований випадок хвороби у Гомі (місто на кордоні з Руандою, Демократична Республіка Конго) свідчить про високий ризик поширення вірусу для прикордонних країн. Україна не має спільних кордонів із Конго, а отже, не є потенційною країною ризику розповсюдження вірусу Ебола.
За рекомендаціями Комітету, жодна країна не повинна закривати свої кордони або обмежувати подорожі й торгівлю. Такі заходи, як правило, застосовуються через побоювання та не мають наукового обґрунтування. Вони зумовлюють переміщення людей і товарів через неофіційні кордони, без належного моніторингу, і таким чином збільшують шанси на поширення захворювання. Найбільш критичним є те, що ці обмеження можуть поставити під загрозу місцеву економіку та негативно вплинути на заходи реагування з погляду безпеки та логістики.
Національні органи влади повинні співпрацювати з авіакомпаніями та компаніями, які надають інші види транспортних та туристичних послуг, для забезпечення того, щоб вони не порушували рекомендації ВООЗ щодо міжнародних перевезень.
Хоч Україна і не є потенційної країною ризику завезення вірусу Ебола, у травні 2019 р. фахівці Центру громадського здоров’я МОЗ України спільно зі співробітниками Лабораторного центру повітряного транспорту, аеропорту «Київ» (Жуляни), прикордонниками та митниками організували командно-штабні навчання з ліквідації наслідків надзвичайної ситуації, пов’язаної із завезенням особливо небезпечного захворювання, серед населення (хвороби, що має або може мати міжнародне значення).
Нагадаємо, хвороба, спричинена вірусом Ебола, — гостре інфекційне захворювання із вираженим геморагічним синдромом у тяжкій формі, що часто має летальні наслідки. Зараження відбувається парентеральним і контактно-побутовим шляхами під час близького і тривалого контакту з хворими (наприклад догляду) через потрапляння рідин з організму хворого на ушкоджену шкіру чи слизові оболонки реципієнта. Вірус передається людям від диких тварин (мавпи, кажани, антилопи тощо) і поширюється серед людей — від людини до людини.
Якщо ви вирушаєте до Африканського континенту і регіону, де раніше було зафіксовано спалахи недуги, нагадують у Центрі громадського здоров’я, обов’язково дотримуйтеся правил гігієни, уникайте контактів з кров’ю та будь-якими людськими виділеннями, а також виділеннями приматів.
Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.
Прес-служба «Українського медичного часопису»
за матеріалами phc.org.ua