Міністерство охорони здоров’я (МОЗ) України опублікувало для громадського обговорення проект Закону України, який значно посилить боротьбу з курінням і наблизить українське законодавство до норм Європейського Союзу. Зокрема, йдеться про нові ефективні медичні попередження на упаковках звичайних і електронних сигарет, заборону «важких» (з високим вмістом смол і нікотину) та «смачних» (ароматизованих) сигарет.
Які зміни пропонує законопроект про куріння
Заборонити «важкі» сигарети і жувальний тютюн
В Україні пропонують не продавати сигарети, в яких міститься більше 1 мг нікотину, 10 мг смоли та 10 мг монооксиду вуглецю. Також під заборону підпаде тютюн для перорального застосування — так званий жувальний тютюн.
Більше не буде сигарет із характерним запахом або смаком
Після прийняття законопроекту неможливо буде придбати «смачний» тютюн для самокруток чи сигарети. Йдеться про тютюн з характерним запахом та/або смаком.
Забороняються тютюнові вироби з добавками:
- вітамінами або іншими добавками, які створюють враження, що тютюновий виріб має переваги для здоров’я або зумовлює зниження ризиків для здоров’я;
- кофеїну або таурину чи іншими добавками, що асоціюються з енергійністю і/та життєвою силою;
- добавками, що мають властивості робити викиди кольоровими;
- добавками, що полегшують вдихання диму або засвоєння нікотину;
- добавками, які мають канцерогенні, мутагенні або репродуктивно токсичні властивості у неспаленій формі.
У фільтрі не буде домішок, ароматів, нікотину
У фільтрі, папері чи капсулах не може міститися ніяких додаткових добавок. Так, під заборону підпадають сигарети та тютюн для самокруток, що містять смако-ароматичні добавки у будь-яких компонентах, таких як фільтри, папір, упаковка, капсули, або мають будь-які технічні характеристики, що дозволяють змінювати запах чи смак відповідних тютюнових виробів або інтенсивність диму. Крім того, заборонені ті вироби, котрі містять тютюн чи нікотин у фільтрах, папері чи капсулах.
Електронні сигарети прирівняються до традиційного куріння
Уперше на рівні закону вводяться поняття електронних сигарет, а також інші можливі на сьогоднішній день способи споживання тютюну (через нагрівання тютюну). Більше не працюватиме теза «це не шкідливе куріння, бо тютюн тут не згоряє» або «це кафе дружнє до тих цигарок, що я курю». Згоряння тютюну, тління і нагрівання — це все належить до куріння тютюнових виробів.
Проект закону пропонує таке визначення: електронна сигарета — виріб, який можна використати для споживання пари, яка містить нікотин, через мундштук, або будь-який компонент цього виробу, в тому числі картридж, резервуар та пристрій без картриджа чи резервуара. Електронні сигарети можуть бути одноразовими або перезаправними за допомогою заправного контейнера та резервуара, або такими, що перезаряджаються одноразовими картриджами.
Курити в приміщенні заборонено. Так само заборонено рекламувати будь-які сигарети та тютюнові вироби незалежно від способу їх споживання.
Збільшиться площа для медичних попереджень про шкоду куріння
На кожній упаковці тютюнових виробів міститимуться медичні попередження про шкоду куріння, комбіновані з кольоровими фотографіями.
Такі попередження займатимуть:
- не менше 65% площі традиційної сигаретної упаковки;
- не менше 30% площі упаковки електронних сигарет і контейнерів для заправки.
Під забороною буде будь-яка реклама чи заклик до куріння на упаковках сигарет, які створюють помилкове враження про характеристики, наслідки для здоров’я, ризики або викиди. Виробники не зможуть нав’язувати жодних асоціацій-ілюзій між сигаретами і життєвою силою, енергійністю, оздоровленням, омолодженням, обманювати про природні чи органічні властивості або інші переваги для здоров’я, які за жодних обставин не можуть дати тютюнові вироби.
Також на упаковках не буде натяків на «меншу шкідливість», яскравий смак чи запах, покращену здатність біологічного розкладання або інші екологічні переваги.
Для чого потрібен закон про куріння
Усі перелічені зміни працюють в країнах Європейського Союзу з 2016 р. Зобов’язання за Угодою про Асоціацію з Європейським Союзом вимагають запровадити норми захисту громадського здоров’я в Україні на рівні з Європейським Союзом.
Ці зміни значно знизять привабливість тютюнових виробів та закриють лазівки в законодавстві, якими користуються виробники електронних сигарет та новітніх тютюнових виробів. Нові норми призведуть до скорочення споживання тютюну та підвищення рівня здоров’я населення. Потрібно пам’ятати, що від тютюнової залежності та від хвороб, спричинених курінням, щороку у світі помирають 7 млн людей.
Куріння перестає бути модним. У країнах Європейського Союзу поширеність тютюнокуріння зменшилася на 19% за 8 років, але все ще залишається високою — там курять 26% людей віком 15 років і старше. В Україні показники спаду не такі стрімкі: поширеність куріння в Україні зменшилася з 28,3% у 2010 р. до 22,8% у 2017 р.
МОЗ України пропонує внести зміни до нашого законодавства відповідно до Угоди про Євроінтеграцію (Директива 2014/40/ЄС) і посилити захист майбутнього покоління від тютюнового маркетингу.
Де знайти закон щодо охорони здоров’я населення від шкідливого впливу тютюну
Переглянути текст Проекту Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо адаптації законодавства до вимог Директиви 2014/40/ЄС Європейського Парламенту (щодо охорони здоров’я населення від шкідливого впливу тютюну)» і супровідні документи можна за посиланням.
Зауваження та пропозиції приймаються до 20 липня 2019 р. Надіслати їх можна в Директорат громадського здоров’я МОЗ України у письмовому (01601, м. Київ, вул. Грушевського, 7) або електронному ([email protected]) вигляді.
Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.
Прес-служба «Українського медичного часопису»
за матеріалами moz.gov.ua