Кір в Україні: що це і чому потрібно проводити спецоперації проти кору

1 липня 2019 о 18:11
2733

Спалахи кору мають циклічний характер і відбуваються кожні 5–6 років. Головна причина спалахів — низьке охоплення щепленнями. У 2016 р. менше половини українських дітей отримали щеплення від кору за графіком. Із вересня 2017 р., за рішенням оперативного штабу Міністерства охорони здоров’я (МОЗ) України з реагування на ситуацію з кором в Україні, тривають посилені заходи з імунізації, щоб захистити якомога більше дітей і запобігти епідемії.

Як передається вірус кору

Morbillivirus — вірус кору — надзвичайно заразний, він швидко передається від хворої людини до здорової повітряно-крапельним шляхом, тобто під час вдихання найдрібніших крапель слизу, які потрапили в повітря при чханні, кашлі або розмові хворого. Вірус кору може жити в повітрі та на поверхнях до двох годин після того, як хвора людина залишила приміщення.

9 з 10 неімунізованих людей, що контактують із хворим, будуть заражені. Кір — одна з головних причин дитячої смертності в світі. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), щороку у світі 30–40 млн дітей хворіють на кір, понад 800 тис. помирають від самої інфекції та її ускладнень. Це означає 314 смертей на день, 13 смертей щогодини.

Перебіг і ускладнення кору, групи ризику

Інкубаційний період кору (тобто період, коли симптоми ще не проявляються) становить 6–21 днів. Далі починається період захворювання з такими симптомами, як: висока температура тіла, головний біль, нежить, сухий кашель, збільшення лімфовузлів, запалення слизової оболонки очей (сльозотеча, світлобоязнь, гнійні виділення), діарея та блювання. На 4–5-й день хвороби з’являється специфічний червоний висип, який починається зі шкіри голови й обличчя, а згодом розповсюджується на все тіло. Хвороба із симптомами триває до 4 тиж і більше.

На сьогодні існує високий ризик захворювання на кір серед дітей, які не отримали щеплення. Підлітки та дорослі, які раніше не хворіли на кір і не робили щеплення, також залишаються вразливими до захворювання. У дорослих кір зазвичай має набагато тяжчий перебіг. Захворювання може призвести до пневмонії, вушної інфекції, запалення мозку — енцефаліту, інших серйозних ускладнень, а також до інвалідності та смерті.

Вакцинація проти кору

Щеплення проти кору проводять уже понад 50 років, і за ці роки вакцини зарекомендували себе як безпечний та ефективний спосіб профілактики. Саме завдяки вакцинації вдалося знизити захворюваність на кір у десятки разів. Тільки з 2000 по 2016 р. смертність від кору знизилася на 79%, а це означає, що вакцини зберегли 20,3 млн дитячих життів у всьому світі. Щонайменше в п’яти регіонах світу кір має бути повністю викорінений до 2020 р. — таку стратегічну мету проголосила ВООЗ. Більшість європейців мають усі щеплення КПК за календарем, тож у 42 з 53 країн Європи вдалося зупинити поширення кору. Проблемними залишаються ті країни, де рівень охоплення щепленнями недостатній. На жаль, серед цих країн й Україна.

Вакцинація формує специфічний імунітет, унаслідок чого організм людини стає нечутливим до захворювання. Згідно з Календарем профілактичних щеплень в Україні в 12 міс проводять перше щеплення від кору, а в 6 років — планову ревакцинацію. Ці дві дози вакцини забезпечують захист організму від кору.

Вакцина проти кору входить до складу комбінованої трикомпонентної вакцини КПК (для профілактики кору, епідемічного паротиту, краснухи). Вакцини КПК містять живі атенуйовані (штучно ослаблені) віруси кору, паротиту і краснухи. Наразі в Україну для щеплень КПК постачають Пріорикс™/Priorix™ — препарат, вироблений компанією GlaxoSmithKline Biologicals s.a (Бельгія). Пріорикс — безпечна, ефективна та якісна вакцина, прекваліфікована ВООЗ — найавторитетнішою організацією у сфері охорони здоров’я у світі. Ці та інші вакцини, що входять до Календаря профілактичних щеплень, за угодою з МОЗ України, за кошти державного бюджету закуповує Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ). МОЗ України передає закуплені вакцини департаментам охорони здоров’я областей, а ті у свою чергу — державним медичним закладам, щоб громадяни України могли отримувати необхідні щеплення безкоштовно.

Колективний імунітет

Захист від кору потрібний, якщо:

  • дитині виповнилося 12 міс: не зволікайте із плановим щепленням КПК;
  • дитина віком старше 1 року і Ви пропустили перше щеплення — негайно надолужте його, звернувшись до вашого медичного закладу;
  • дитині 6 років — це час іти на планову ревакцинацію КПК;
  • Ви пропустили планову ревакцинацію в 6 років. У цьому випадку зверніться до медичного закладу, адже тільки дві дози вакцини забезпечують повний захист;
  • дитині 6 та більше років і вона не має жодного щеплення КПК. У такому разі потрібно зробити два щеплення з інтервалом не менше одного місяця;
  • Ви не пам’ятаєте, чи робили дитині щеплення КПК, і не маєте документальних підтверджень. У цьому випадку дитину також потрібно вакцинувати;
  • підлітки, а також дорослі, що не хворіли на кір, не отримували щеплень від кору. Їм також потрібна вакцинація від кору.

Віруси не знають кордонів. Однак навіть якщо кір завезено з іншої країни, то в середовищі, де рівень охоплення вакцинацією не нижчий за 98%, хвороба не буде поширюватися. Охоплення вакцинацією формує так званий колективний імунітет.

Протипоказання до вакцинації

Перелік протипоказань щодо вакцинації КПК невеликий. За світовими стандартами, він не включає легкі застуди з температурою тіла до 38 °С. Вакцинацію не роблять, якщо є високий ризик серйозної реакції, та при станах, коли імунна відповідь на введену вакцину не сформується:

  • гостре захворювання, що супроводжується температурою тіла, вищою за 38,5 °С;
  • серйозна алергічна реакція (анафілактичний шок) на попередню дозу вакцини чи відома алергічна реакція на один із компонентів вакцини (наприклад на желатин, неоміцин, курячий білок тощо);
  • захворювання і стани організму, при яких після введення вакцини імунітет може не сформуватися (наприклад в умовах хіміотерапії в онкологічних хворих; при застосуванні стероїдних гормонів у високих дозах; при застосуванні ліків, що пригнічують імунітет; при СНІДі);
  • вагітність. Вакциною КПК не прищеплюють вагітних, адже вона містить живі віруси. Щеплення проти кору необхідно зробити на етапі планування вагітності.

У разі виникнення тимчасових протипоказань до вакцинації дитина отримує так зване медичне відведення від щеплень. Протипоказання на більший ніж два тижні термін може визначити тільки імунологічна комісія, що зазвичай збирається в районній лікарні або міській/обласній поліклініці. Потім пропущені за Календарем щеплення потрібно надолужити.

Контакт з хворим на кір: що робити?

У разі контакту з хворим на кір негайно зверніться до лікаря. Якщо дитина контактувала з хворим на кір, вона має отримати вакцинацію проти кору протягом перших 72 год. У деяких випадках також показана екстрена профілактика шляхом введення імуноглобуліну.

Існує міф, що наявність у дитини бронхіальної астми, цукрового діабету чи інших хронічних захворювань є протипоказанням до вакцинації. Проте насправді такі малюки потребують щеплення в першу чергу, адже ризик зараження кором і розвитку серйозних ускладнень після хвороби для них значно вищий.

Щоб прийняти інформоване рішення про вакцинацію, поговоріть з лікарем. Підготуйтеся до консультації та складіть список питань, що вас турбують. Лікар розкаже про вакцину, можливі реакції організму на щеплення та порадить, як користуватися жарознижувальними препаратами, якщо в дитини підвищиться температура тіла. Дізнайтеся, у якому випадку слід звернутися до лікаря та коли потрібно робити наступне щеплення.

Скажіть лікарю, якщо:

  • вам здається, що дитина хвора;
  • у дитини є алергія на ліки або їжу;
  • раніше в дитини була сильна реакція на щеплення;
  • у дитини є серйозні захворювання серця, легенів, нирок тощо;
  • у дитини були судоми;
  • дитина приймає якісь ліки;
  • дитина проходила курс хіміотерапії, гормональної терапії, отримувала стероїди або ліки, що пригнічують імунітет;
  • з моменту останнього щеплення минуло менше ніж 4 тиж.

Як роблять щеплення

Вакцину ніколи не колють у сідницю. Якщо вакцина потрапить у жировий прошарок, вона може втратити свої властивості. Якщо зачепити голкою сідничний нерв, це може призвести до больового синдрому та інших порушень.

Зауважте, що:

  • дітям до трьох років укол роблять у передню частину стегна;
  • дорослішим дітям укол роблять у плече.

Після щеплення спостерігайте за дитиною. Не йдіть з поліклініки одразу після щеплення. Залишіться на 20–30 хв, щоб лікар міг побачити, що в дитини немає реакції негайного типу на вакцину. Незначне почервоніння та дискомфорт у місці ін’єкції, підвищення температури тіла — це нормальна реакція дитини на щеплення. Ці симптоми — ознака того, що вакцина діє та організм дитини формує імунітет. Вони зазвичай самі минають за кілька діб. Якщо підвищена температура тіла турбує дитину, ви можете дати їй жарознижувальне — відповідно до порад вашого сімейного лікаря, терапевта чи педіатра.

Зверніться до лікаря, якщо:

  • у дитини висока температура тіла, яка важко знижується жарознижувальними препаратами;
  • дитина тремтить або здригається так, наче їй холодно;
  • дитина млява, дуже зблідла;
  • дитина відмовляється від води та їжі, блює;
  • дитина виражено занепокоєна, довго плаче.

Що буде, якщо не вакцинуватися

Якщо невакцинована дитина заразиться і перехворіє на кір, у неї, певна річ, сформується природний імунітет проти цього захворювання. Однак кір має тяжкий перебіг і часто потребує госпіталізації. Хворі на кір довго залишаються заразними, їх потрібно ізолювати на тривалий час. Інфекція може викликати ускладнення (пневмонію, енцефаліт), призвести до інвалідності чи смерті.

Вакцина КПК, як і будь-які медичні препарати, може мати побічні дії, проте ризик ускладнень після кору незрівнянно вищий, аніж ризик проявів після щеплення. З 1000 людей, які заразилися кором, 1 помре, 1 захворіє на енцефаліт, а 50 отримають тяжкі ускладнення, від яких страждатимуть усе життя. Водночас випадки складних реакцій на вакцину трапляються з меншою імовірністю, ніж один раз на мільйон.

Варто пам’ятати, що вакцинація є законним правом кожної людини на захист від кору. А ще вакцинація — це обов’язок: перед дітьми, рідними, громадою і всіма людьми, що мешкають у нашій країні.

Кір в Україні: оперативні дані

За оперативними даними Центру громадського здоров’я (ЦГЗ) МОЗ України, протягом 26-го тижня 2019 р. на кір захворіла 601 людина — 287 дорослих і 314 дітей. Щеплення — єдиний надійний захист від кору, особливо якщо у вашому регіоні зафіксовано спалах захворюваності.

Із 21 до 27 червня найбільше нових випадків кору зареєстровано у Київській (57 хворих: 30 дорослих і 27 дітей), Львівській областях (56: 20 дорослих і 36 дітей) та у Києві (50: 27 дорослих і 23 дитини). Також високі показники зафіксовано у Харківській (46: 33 дорослі і 13 дітей) та Хмельницькій областях (40: 10 дорослих і 30 дітей).

З початку року (з 28 грудня 2018 р. до 27 червня 2019 р.) на кір захворіли 55 300 людей — 25 987 дорослих і 29 316 дітей, а від ускладнень кору померли 18 осіб. Протягом спалаху, з літа 2017 р., на кір захворіли більше 110 тис. людей, 39 з яких померли.

МОЗ України разом з ЦГЗ закликають регіони провести спецоперації з подолання спалаху кору. Вже почалася підготовка з координації таких заходів, проведені наради з представниками усіх областей. Зокрема, в червні завершилася спецоперація на Хмельниччині. Там у межах додаткових заходів з імунізації щеплення отримали 9 тис. дітей та 11 тис. дорослих. Загалом, за результатами спецоперації, понад 176 тис. дітей в області вакциновані від кору. Тож нині захист від вказаної хвороби є у 96,5% дітей, які відвідують дитячі садки і школи Хмельниччини. Також є результати спецоперації з посиленої вакцинації на Львівщині.

Для надійного захисту від хвороби усі діти мають вчасно отримати як першу, так і другу дозу вакцини проти кору. ЦГЗ і МОЗ України закликають усіх дотримуватися Календаря профілактичних щеплень і якомога швидше надолужити щеплення, якщо пропустили планову вакцинацію. Крім того, щеплення мають отримати діти, чиї батьки брали фальшиву довідку про вакцинацію.

Наявність щеплень за Календарем — обов’язкова вимога для відвідування дошкільних навчальних закладів і шкіл. Законність цієї вимоги підтвердив Верховний Суд України відповідною постановою, зазначивши наступне: «Вимога про обов’язкову вакцинацію населення проти особливо небезпечних хвороб з огляду на потребу охорони громадського здоров’я, а також здоров’я зацікавлених осіб, є виправданою. Тобто в даному питанні превалює принцип важливості суспільних інтересів над особистими, однак лише у тому випадку, коли таке втручання має об’єктивні підстави — тобто було виправданим. За обставинами цієї справи право малолітнього сина позивача на освіту у дошкільному навчальному закладі було з огляду на суспільні інтереси тимчасового обмежено (до проведення щеплення, покращення епідеміологічної ситуації, отримання позитивного висновку лікарсько-консультативної комісії) у зв’язку із тим, що сама позивач, не довіряючи якості вакцини (належним чином не мотивувавши свою недовіру або неможливість застосувати ту вакцину, якій вона довіряє), не дотрималася календаря обов’язкових щеплень і відмовилася від чергового щеплення дитини».

МОЗ України надає можливість безоплатно вакцинуватися як дітям, так і дорослим: вікові обмеження на безоплатну вакцинацію від кору скасовано. Також можна вакцинувати немовлят віком від 6 міс, для яких кір особливо небезпечний.

Усі регіони забезпечено вакцинами КПК (проти кору, паротиту і краснухи) виробництва Бельгії та США: станом на 27 червня в Україні було 727 566 доз. Перевірити кількість вакцин у вашій області можна у таблиці. Якщо у кабінеті щеплень кажуть, що вакцини немає, зверніться до головного лікаря закладу охорони здоров’я для з’ясування причини. Якщо головний лікар не може надати необхідну інформацію, зверніться у департамент/управління охорони здоров’я у вашій області. Специфічного лікування від кору немає. Єдиний спосіб запобігти ускладненням і смерті від кору — вакцинація. Пам’ятайте, що діти й дорослі, які не отримали профілактичне щеплення, перебувають у зоні ризику.

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Прес-служба «Українського медичного часопису»
за матеріалами phc.org.ua, reyestr.court.gov.ua, moz.gov.ua