На Закарпатті почали робити рідкісні операції

7 червня 2019 о 14:37
754

На Закарпатті започаткували новий для регіону напрямок кардіохірургії — ендопротезування аорти. Цей сучасний метод лікування складної судинної патології дозволяє мінімізувати для пацієнта травматичність і ризики оперативного втручання та врятувати життя при смертельно небезпечному захворюванні.

Вперше таку операцію на Закарпатті провели у січні 2019 р. в Обласному кардіодиспансері. Одна з особливостей втручання — спільна робота команди рентген-хірургів, ендоваскулярних хірургів та кардіохірургів. Медики називають такі операції гібридними, оскільки при виконанні потрібні знання, навички та спільна злагоджена робота медичних фахівців різних спеціальностей. Важлива для таких операцій і наявність високотехнологічного обладнання, зокрема ангіографічної системи. Завдяки коштам, виділеним в рамках спільного проекту Світового банку та Міністерства охорони здоров’я України «Поліпшення охорони здоров’я на службі у людей», таке обладнання є в Закарпатському обласному клінічному кардіологічному диспансері.

«Таких операцій в Україні потребують сотні пацієнтів. Травми аорти часто трапляються при ДТП. Лише 5–10% пацієнтів із цим діагнозом виживають. Щоб якомога більше пацієнтів могли вижити, має працювати розгалужена мережа лікарень, які здійснюють подібні операції. Хворого по «швидкій» мають доставляти до медичного закладу, який забезпечений як протезами і обладнанням, так і фахівцями», — розповів ендоваскулярний хірург Національного інституту серцево-судинної хірургії імені М.М. Амосова Ігор Дітківський.

Під час ендопротезування аорти пацієнту підбирають індивідуальний протез. Це одне з надскладних завдань для лікарів, оскільки існують десятки ендопротезів різних розмірів і потрібно вибрати оптимальний за діаметром, довжиною тощо. Сама операція подібна до стентування, коли в уражену судину через невеличкий розріз імплантується підтримувальний «каркас», з єдиною різницею, що діаметр і довжина цього «каркасу» у рази більші, ніж у стента.

«Раніше подібні операції потребували величезного травматичного доступу з великим ризиком для життя пацієнта. Зараз весь світ рухається до малотравматичних та міні-інвазивних технологій. Оперативні втручання здійснюються через невеликі розрізи, які забезпечують доступ до периферичних судин. Через них вводяться ендопротези. Мені приємно відзначити, що на Закарпатті вже успішно проводять подібні втручання», — зазначив завідувач кардіохірургічного відділення Закарпатського обласного клінічного кардіодиспансеру Павло Лукач.

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Прес-служба «Українського медичного часопису»
за матеріалами moz.gov.ua