Як приватним клінікам і лікарям-ФОП отримати вакцини

6 травня 2019 о 13:20
858

Приватні медичні заклади та лікарі — фізичні особи (ФОП), які уклали договір із Національною службою здоров’я України (НСЗУ), відтепер можуть отримати вакцини, закуплені за кошти з Державного бюджету, повідомляють у Міністерстві охорони здоров’я (МОЗ) України. Препаратами для профілактичних щеплень, придбаними за рахунок бюджетних коштів, забезпечуватимуться також:

  • Приватні клініки, які уклали договір із НСЗУ.
  • Сімейні лікарі, терапевти та педіатри, які мають власну практику (лікарі-ФОП) та співпрацюють із НСЗУ.
  • Приватні пологові будинки та неонатологічні центри можуть отримати для новонароджених дітей вакцину БЦЖ та для профілактики гепатиту В.

Відповідний Наказ МОЗ України від 27 лютого 2019 р. № 473 «Про затвердження Порядку розподілу та передачі імунобіологічних препаратів (вакцин) та медичних виробів, які використовуються для профілактичних щеплень».

Як медичним закладам отримати вакцину у 2019 році?

Цього року структурні підрозділи повинні провести коригування рівня наявних у регіонах запасів вакцин з урахуванням потреби приватних закладів охорони здоров’я та ФОП, що проводять профілактичні щеплення, протягом одного місяця після набрання чинності цим наказом. Заклади охорони здоров’я незалежно від форми власності, що надають стаціонарну акушерсько-гінекологічну та неонатологічну допомогу, заклади охорони здоров’я приватної форми власності та ФОП повинні заявити про потребу в препаратах, розраховану відповідно до формули, на період до кінця 2019 р. у структурні підрозділи з охорони здоров’я.

Як і коли розраховувати потребу у вакцинах на 2020 рік?

Приватні заклади і лікарі-ФОП, як і інші заклади охорони здоров’я, що проводять профілактичні щеплення, визначають потребу в препаратах за формулою, наведеною в «Порядку розподілу та передачі імунобіологічних препаратів (вакцин) та медичних виробів, які використовуються для профілактичних щеплень». Розраховану потребу заклади з відповідним обґрунтуванням подають структурним підрозділам охорони здоров’я до 1 грудня року, що передує плановому року.

Розподіл препаратів та їх перерозподіл оприлюднюються на офіційному веб-сайті структурного підрозділу охорони здоров’я не пізніше ніж через два робочих дні після його затвердження. Так само публікується інформація щодо місць отримання ними препаратів.

Структурні підрозділи з питань охорони здоров’я після надходження препаратів забезпечують їх розподіл у строк до трьох робочих днів. Графік постачання препаратів до структурних підрозділів щорічно затверджується наказом МОЗ України до 31 грудня, але може коригуватися протягом року.

За отримані препарати слід щомісяця звітувати перед структурними підрозділами з питань охорони здоров’я про наявні залишки препаратів і строки їх придатності до 1 числа місяця, наступного за звітним. Нагадаємо, що в листопаді 2018 р. Кабінет Міністрів України уже ухвалив зміни до порядку використання коштів держбюджету. Зі свого боку МОЗ України розробило механізм передачі приватним закладам вакцин, закуплених за кошти держбюджету.

У кінці березня МОЗ України зняло ще один бар’єр для сімейних лікарів, які мають власну практику. Лікарі первинної ланки, які надають медичну допомогу як ФОП, можуть проводити вакцинацію. Так само змінилися вимоги до місць проведення щеплень: вони відповідають сучасним нормам і не містять зайвих обмежень.

А з квітня приватні клініки та лікарі-ФОП, які мають контракт із НСЗУ, отримали доступ до програми «Доступні ліки». Це стало можливим завдяки впровадженню електронного рецепта та переходу програми реімбурсації «Доступні ліки» до НСЗУ. Відтепер немає значення, де проживає пацієнт і де рецепт був виданий. Пацієнти зможуть отримувати ліки за рецептом у будь-якій аптеці в Україні, яка бере участь у програмі. А виписувати рецепти за програмою зможуть всі лікарі первинної ланки, які працюють у медичних закладах — партнерах НСЗУ: комунальних, приватних та лікарі-ФОП.

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Прес-служба «Українського медичного часопису»
за матеріалами moz.gov.ua